Ağlara ilk istavrit takıldı

Avlanma yasağının kalkmasıyla önceki gece 'Vira bismillah' diyerek denize açılan balıkçılar ağlarını istavritle doldurdu. Balıkçılar denizden palamudun çıkmamasını küresel ısınmaya bağladı. İstavritin kilosu yaklaşık 1 YTL'den orta boy lüferin tanesi ise 15 YTL'den satıldı. Umduklarından daha çok balık tuttukları için sevinen balıkçılar yakında balık çeşidinin de artacağını söyledi.
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

İSTANBUL - Avlanma yasağının kalkmasıyla 'Vira Bismillah' diyerek denize açılan balıkçılar umduklarından çok daha fazla balıkla karşılaştı. Kumkapı Balık Hali'ne yanaşan balıkçı tekneleri ağzına kadar istavrit doluydu. İstavrit'in en az 10 kilo gelen kasası mezatta 10 YTL'ye satıldı. Balıkçıların, "Bu yıl yağış yoktu. Yağmursuz havada palamut, sıcakta hamsi olmaz" sözü doğru çıktı. İlk gün palamut yok denecek kadar azdı. Orta boy lüferin tanesi 15 YTL'ye alıcı buldu.
Balık sezonunun başlamasıyla önceki gün denizlere açılan balıkçılar dün sabah erken saatlerde balık haline gelmeye başladı. Sabah saat 03.00 sıralarında denizde görülmeye başlayan tekneler halde bekleyen yüzlerce heyecanlı balıkçının yüzünü de güldürdü. Kasadaki balıklar, genelde tekneden inmeden satıldı. Bekleyenler arasında komisyoncular, otelciler, lokantacılar vardı. İlk gelen teknedeki istavritlerin kasası 40 YTL'den alıcı buldu. Gün ışırken fiyatlar değişti. İstavrit bolluğu fiyatı düşürdü. Gün ışıdığında artık istavritin kasası 10 YTL'ydi.
Fiyatlardaki düşüş sadece istavritteydi. Diğer balıkların az olması nedeniyle fiyatlar yüksekti.
'Ucuz yiyecekler'
Aydın Toker gemisindeki palacı Şahin Şener, umduklarından çok balık yakaladıklarını söyledi: "En fazla iki-üç kasa balık yaparız diyorduk. 200 kasa istavrit oldu. İstavrit dışında da 4-5 kiloluk iki kalkan ve 15 lüfer ağlara takıldı."
Balıkçı teknelerinden balıkları satmak için alan komisyoncu Uçar Balıkçılık'ın sahibi İbrahim Uçar da "İstavritin kasası en az 40-50 YTL olur diye bekliyorduk ama 10 YTL'ye kadar düştü. İnsanlar bu yıl ucuz balık yiyebilecek" dedi. 'Balıkçı Kenan' olarak tanınan Kenan Balcı, fiyatların uygun olduğunu belirterek, "Uzakta olan tekneler henüz gelmiş değil. Onlar da geldiği zaman, fiyatlar daha da aşağıya düşecektir. Giden tekneler yüzde 70 dolu olarak geri geldi. Herkes halinden memnun. Geçen sene bu kadar doluluk yoktu. Şu an havaların sıcak gitmesi de balıklar için faydalı" dedi.
Doğu Karadeniz'de Giresun, Rize ve Trabzonlu balıkçılar da bol miktarda istavrit yakaladı. Trabzon'da 35 yıldır balıkçılık yapan Bayram Genç, gece çıktıkları avdan yaklaşık 150 kasa istavritle döndüklerini belirterek "Bu av geçen sezonlara göre iyi bir başlangıç. Bu yıl bereketli bir av sezonu yaşayacağımızın bir göstergesi" diye konuştu.
Giresun Balık Hali'nde balık toptancılığı yapan Musa Anaforoğlu'ysa sezonun ilk gününde avlanan balık miktarının kendilerini tatmin etmediğini söyledi. İlk günde en fazla avlanan balık cinsinin istavrit olduğunu söyleyen Anaforoğlu, "Ancak, bu da bizi memnun etmedi. Çünkü, istavrit için bu miktar azdı" diye konuştu.
'Çeşitlilik olması lazımdı'
Tekirdağ'da Yiğiter Balıkçılık'ın sahibi Eyüp Yiğiter, ilk gün beklentilerinin gerçekleşmediğini söyledi. Piyasaya sadece istavrit balığı ve az oranda da karides sunabildiklerini belirten Yiğiter'e göre bunun nedeni küresel ısınmaydı. Yiğiter şöyle konuştu: "Küresel ısınma balıkçılığı da etkiledi ve suların sıcak olmasından kaynaklanan etkilerle denizden sadece istavrit balığı çıktı. Diğer yıllarda ilk sezon açılışında bir çeşitlilik olurdu. Havaların normal düzeye gelerek ileride çeşitliğinin olacağını umut ediyoruz." dedi.
Et mi balık mı?
Hatay'ın Samandağ İlçesi'nde barınakta son hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, 1 Eylül'de sezonun açılması nedeniyle kurban kesip dua etti. Balıkçılar daha sonra denize açıldı.* * * * *
Balık festivali balığa doyurdu Şehr-İstanbul ve Fatih Belediyesi'nin düzenlediği Balık Festivali'nde İstanbullular balığa doydu. Festivalde Samatya Meydanı'na kurulan mangallarda pişirilen yüzlerce kilo balık halka dağıtıldı. Festivalin bugünkü mönüsünde ise dev Osmanlı kazanında balık çorbası var.