'Agos'cular yine mahkemelik

Yeni Türk Ceza Kanunu'nda düşünce özgürlüğü önündeki engellerden biri olarak gösterilen yargıyı etkileme suçuyla ilgili 288'inci madde kendisini hissettirmeye başladı.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Yeni Türk Ceza Kanunu'nda düşünce özgürlüğü önündeki engellerden biri olarak gösterilen yargıyı etkileme suçuyla ilgili 288'inci madde kendisini hissettirmeye başladı. Gazeteci Hrant Dink'in aldığı 6 aylık hapis cezasıyla ilgili haber ve yazılar nedeniyle Hrant Dink'le birlikte Agos gazetesinin yetkili ve yazarlarına dava açıldı.
Dink'in 'Türklüğü tahkir ve tezyif' suçundan 7 Ekim'de 6 ay hapis cezasına çarptırılması, Agos gazetesinin 14 Ekim tarihli sayısında 'Bu ceza maddesiyle mi demokrasi sağlanacak' başlığıyla haber olmuştu. Haberde Dink'in "Bu suç benim algılamamla ırkçılıktır ve ben böyle bir suç işlemedim. Bu benim alnıma sürülmek istenen kara bir leke. Yargı eğer bunu düzeltmezse ülkemi terk eder çeker giderim." sözlerine yer verilmişti. Bunun yanı sıra Aydın Engin de gazetedeki köşesinde konuyu 'Yargıya dokunmak gerek' başlığıyla ele almıştı.
Şişli Cumhuriyet Savcılığı, bir grup avukatın suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturmayı tamamladı. Söz konusu haber ve yazıların yeni TCK'nın 288'inci maddesine göre, 'yargıyı etkileme suçu' kapsamına girdiğini belirten savcılık, Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, sorumlu yazıişleri müdürleri Arat Dink, Serkis Seropyan ile yazar Aydın Engin'in 4.5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.
Yeni TCK yasalaşırken, gazeteci örgütleri tepki göstermiş 301'-inci madde gibi 288'inci maddenin de basın özgürlüğünü engelleyeceği uyarısında bulunmuştu. 'Ermeni konferansı'nın ertelenmesiyle ilgili yazıları nedeniyle Radikal gazetesi yazarları İsmet Berkan, Erol Katırcıoğlu, Murat Belge ve Haluk Şahin ile Milliyet gazetesi yazarı Hasan Cemal hakkında da Bağcılar Cumhuriyet Savcılığı dava açmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7670527670520

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.