Agos'tan fişleme iddiası

Agos'tan fişleme iddiası
Agos'tan fişleme iddiası
Agos gazetesi, Türk Tarih Kurumu'nun Ermeni meselesini araştıran öğrencileri fişlediğini iddia etti.

Agos gazetesi Üniversitelerde Ermeni meselesini araştıran öğrencilerin fişlendiğini iddia etti.

Gazetenin haberine göre, Türk Tarih Kurumu, YÖK aracılığıyla üniversitelere gönderdiği bir yazıyla, Ermeni meselesi üzerine çalışan yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin isimleri, çalışma başlıkları ve iletişim bilgilerini istedi.

Türk Tarih Kurumu'ndan bir yetkilinin gazeteye yaptığı açıklamada, Ermeni meselesi çalışan öğrencilerin bilgilerini başkan Mehmet Metin Hülagü talep etti. Ancak Tarih Kurumu Başkanı Hülagü fişleme iddialarını reddetti, söz konusu isteğin kendi bilgileri dışında YÖK tarafından talep edildiğini belirtti.

‘SOYKIRIM VAR’ DİYENE BURS YOK
Aynı yetkili, burs verilirken hangi kriterlerin göz önüne alındığı, örneğin 1915’te yaşananları soykırım olarak tanımlayan öğrencilere burs verilip verilmedi yönündeki bir soru üzerine ise “Kurum olarak (Ermeni Soykırımı’nı) resmen kabul etmiş değiliz, onun için burs verilmeyebilir. Başvuru yapabilirler ama olumlu sonuç çıkmayabilir” açıklamasında bulundu.

Hülagü, gazeteye yaptığı açıklamada, "Biz sosyal bilimler alanında hangi öğrenci hangi alanda çalışıyorsa bir yıl önce onların bilgisini istedik. TTK'nın sitesinde yer alan araştırma bilgi sisteminde bu bilgileri yayımlıyoruz. Bundaki amacımız kim, ne çalışıyorsa bilinsin ve başka öğrenciler de aynı konuları çalışarak zaman kaybetmesinler" dedi.


  http://www.radikal.com.tr/116577711657771

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Fislemeyi severim yaradandan ötürü - akrep93

  Devletin iliklerine kadar islemis vatandaslarini fisleme.Bülent Arinç'in fisleme hakkinda açiklamalarinin ne kadar havada kaldiginin göstergesi olsa gerek bu belgeler.Simdi burdan Agos'a vatan hainligi suçlamasi da çikar mi diye düsünmeyelim bosuna zaten "potansiyel hainlik" sinifindalar,hemen damgayi yerler.Kimse devletin derin yapilarinda bu tip seyler olur demesin,bu göz göre göre fislemedir.Akademik çalismalari bile -korku imparatorlugu- üzerine insa etmeye çalisiyorlar.Son 10 senede birçok sey düzelmis olabilir ülkede.Ama hani milat olarak söylenen 28 Subat öncesine bakinca bugünden çok farkta görülmüyor.Hayati sadece ekonomi olarak gören,ekonominin düzelmesinin herseyi degistirecegini zanneden insanlarin yanildigi nokta burasi iste.Insani prangalara bagladiktan sonra,özgürlügüne tehdit olusturduktan sonra,ekonominin ilerlemesi tek basina birsey ifade etmiyor.Onun içindir ki iktidardakiler her konusmalarini ekonomik rakamlar üzerinden hazirliyorlar.Sahsen kendimi 10-15 yil evvelinden daha özgür hissetmiyorum.Gene o zamanki gibi hep devletin gözü üzerimizde gibi.Bunlar sadece son bir haftada ortaya çikarilabilen fislemeler.Buzdaginin görünen kismi gibi.Belli ki daha devami gelecek.Ama ülkemizde yasayan -ermenilerin- memnun olmasi gereken birsey var.Devlet is fislemeye gelince "esit vatandaslik" çerçevesinde hiç ayirim yapmiyor.Azinlik,cemaat,kürt herkese esit davraniyorlar sagolsunlar.