AGOS'tan reddi hakim talebi

'Türklüğü aşağıladıkları' gerekçesiyle yargılanan Agos gazetesinin iki yöneticisinin avukatları, davaya bakan hâkimin çekilmesini talep etti.

İSTANBUL - 'Türklüğü aşağıladıkları' gerekçesiyle yargılanan Agos gazetesinin iki yöneticisinin avukatları, davaya bakan hâkimin çekilmesini talep etti.
Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, AGOS Yazı İşleri Müdürü Arat Dink ve İmtiyaz Sahibi Serkis Seropyan katılmadı. Duruşmayı 2'nci Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Baskın Oran da izledi. Duruşma sırasında aralarında kapanan Nokta Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş'ün de yer aldığı 100'e yakın kişi adliye önünde bekledi.
Cumhuriyet Savcısı Mücahit Ercan, öldürülen Hrant Dink'in "Elbette bu bir soykırımdır" sözlerini AGOS'ta yayınladıkları için iki sanık hakkında TCK'nın 301. maddesi gereğince 6'şar aydan 3'er yıla kadar hapis cezası istedi.
Avukat Fethiye Çetin ise soykırım iddialarının tartışılmasında kamu yararı olduğunu söyledi. Savcının görüşünün hukuki olmadığını iddia eden Çetin, hâkimin de Dink ailesinin diğer davalarına baktığını anımsattı. Çetin, hâkimin tarafsızlığını yitirmesi ihtimalinin bulunduğunu belirtip davadan çekilmesini talep etti. Dava 11 Ekim'e ertelendi.