Ağrı Barosu'ndan türbanlı ruhsata onay

Ağrı Barosu'ndan türbanlı ruhsata onay
Ağrı Barosu'ndan türbanlı ruhsata onay
Danıştay'ın avukatlığın 'kamu görevi' değil 'serbest meslek' olduğu gerekçesiyle türbana vize vermesinin ardından, Ağrı Barosu'nda stajını tamamlayan Betül Aslan'a, türbanlı fotoğrafının bulunduğu avukatlık ruhsatnamesi verildi.

AĞRI - Danıştay 8'inci Dairesi, Türkiye Barolar Birliği'nin 20'nci maddesindeki ' Avukat ve avukat stajyerleri mesleğe yaraşır bir kılık ve kıyafetle başları açık olarak mahkemelerde görev yaparlar' düzenlemesindeki 'başları açık' ibaresinin yürütmesini oy çokluğu ile kaldırmıştı. Duruşmalara başörtülü olarak girilmesinin önünü açan karar sonrası Ağrı Barosu'nda stajını tamamlayan Betül Aslan, Türkiye Barolar Birliğine (TBB) başvururak avukatlık ruhsatnamesinde türbanlı fotoğrafının bulunmasını istedi. Talebi olumlu karşılayan TBB de Betül Aslan'ın başörtülü fotoğrafının bulunduğu ruhsatnameyi gönderdi.
Baro Başkanı Ali Artuk, bu durumun Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek, şunları söyledi, "Danıştay'ın kararından sonra olumlu gelişmeler yaşanıyor. İnanç özgürlüğü temelinde başörtülü avukatların duruşmaya girmesindeki karar yerindedir. Baro yönetim kurulunun yaptığı değerlendirme sonrası ruhsatı Betül Aslan'a teslim ettik. Bize gönderilen ruhsat ve kimliğin fotoğrafları başörtülü olması Türkiye'de bir ilktir. Bu ilki de Ağrı Barosu yaptı. Bunun sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz." (Asef ULAŞ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113024811302482

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  türban - sakar47

  bravo ağrı barosuna, Türkiye'ye insanlık dersi verdiniz bırakın herkes inandığı şekilde hareket etsin kime ne zararı var 1924 anayasası 90 yıl önceydi zamana cevap vermiyor artık çağa ayak uydurmak lazım hala ırkçılık peşinde koşanlar vardır

  Sıkıyorsa vermesin - brotherlouie

  Siz ne derseniz deyin ama bu hanım kızlarımızın bu kılık ve kıyafet ile devlet kurumlarında cirit atmaları anayasal suçtur. Bir an evvel bu ülkede demokrasi ve laiklik tam anlamıyla uygulanmalıdır. Bu tip parti sempatizanları yüzünden her allahın günü bir adım geri gidiyoruz. Son 1 senedir sarık, cübbe, türban, burka haberlerinin dışında bir haber duydunuz mu? Ülkemizin hangi mecralara doğru sürüklendiğini çok iyi biliyoruz. Bu saçmalıklara demokrasi diyenlerin büyük bir bölümünün demokrasiden gram haberleri yok. Din ile demokrasi bir arada gidemez. Bu mümkün değil.