Ağrı Dağı'nın zirvesinde 'çöp avı'

Ağrı Dağı'nın zirvesinde 'çöp avı'
Ağrı Dağı'nın zirvesinde 'çöp avı'
Zirve Dağcılık kulübü üyesi 70 dağcı, Ağrı Dağı'nın 4 bin metre yüksekliğinde 200 torba çöp topladı.İnternet ortamında paylaşılan projeye kapsamında, Zirve Dağcılık Kulübü’nün farklı illerde bulunan şubelerindeki 70 dağcı, Kulüp Başkanı Orhan Kozan Başkanlığında Ağrı Dağı’na çöp toplamak amacıyla tırmandı.
"Çöp avı" projesi kapsamında, 3 Ağustos’ta Doğubayazıt ilçesinden Ağrı Dağı’na tırmanan 70 dağcı, klasik tırmanış rotasında çevre temizliği ve zirve tırmanışı yaptı.
4 bin metre yükseklikte 200 torba çöp toplayan dağcılar, atıkları katırlarla dağdan indirdi.
Ağrı’nın her geçen gün "çöp dağ"a dönüştüğünü söyleyen Kulüp Başkanı Kozan, burada kaldığı süre içerisinde devlet büyüklerine ve yerel yönetimlere sunmak üzere bir rapor hazırladığını belirterek, şunları söyledi:
"Ağrı Dağı’ndaki kirlenmenin boyutlarının her geçen gün artıyor. Bu kirliliğe dikkat çekmek amacıyla sembolik bir temizlik yaptık. Yerel makamlar, Türkiye Dağcılık Federasyonu, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, Çevre Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlara, bölge halkının dağlarına daha fazla sahip çıkmalarını sağlamak ve temizlik konularında bilinçlendirmek, Ağrı Dağı’nda tırmanış yapan turistlerden alınan paraların, temizlik, tuvalet ve dağ evi gibi ihtiyaçlara harcanması gibi konuların belirtildiği raporumuzu en kısa sürede ilgili yerlere göndereceğiz."(aa)