Ağrı kırsalında çatışma: 4 asker yaralı

Ağrı kırsalında çatışma: 4 asker yaralı
Ağrı kırsalında çatışma: 4 asker yaralı
Ağrı'nın Diyadin ilçesi kırsalında bir grup PKK'lıyla jandarma birlikleri arasında silahlı çatışma çıktı. Genelkurmay olayda 4 askeri personelin yaralandığını duyurdu.

AĞRI – Ağrı kırsalında jandarma birlikleriyle PKK arasında silahlı çatışma çıktı. Diyadin ilçesi kırsalında meydana gelen çatışma sabah saatlerinde başladı. Valilikten yapılan açıklamada, bugün Yukarıtütek Köyü'nde yapılacak ağaç dikme etkinliği için bölgede güvenlik önlemi alan askerlere, PKK'lılar tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açıldığı belirtildi. Çatışmanın ardından bölgeye çok sayıda takviye kuvvet gönderildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın saldırıyla ilgili olarak internet sitesinden duyurduğu açıklamada ise 4 askerin yaralandığı duyuruldu.

Genelkurmay açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''11-12 Nisan 2015 tarihinde Ağrı İli Diyadin İlçesi Yukarıtütek Köyü bölgesinde Bölücü Terör Örgütü mensupları tarafından organize edilen ve “Bahar Şenliği” olarak isimlendirilen etkinlikte Bölücü Terör Örgütü’nün propagandasının yapılacağı, vatandaşlarımıza seçimde destekledikleri adaylara oy vermeleri konusunda baskı uygulanacağı yönünde bilginin alınması üzerine, Kamu Düzeninin bölgede sağlanması için Ağrı Valiliğinin talimatı ile Ağrı İl Jandarma Komutanlığınca 15 Timden oluşan Güvenlik Gücü 10-11 Nisan gecesi bölgeye sevk edilmiş, bölgede tertiplenme esnasında unsurlarımıza Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristler tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açılmıştır.

Ateşe derhal karşılık verilmiş, ancak teröristlerce açılan ilk ateş esnasında dört askeri personelimiz çeşitli yerlerinden yaralanmıştır.

Bölgeye İnsanlı Keşif Uçağı, Silahlı Helikopterler ve karadan da takviye Komando Birlikleri sevk edilmiş olup çatışma devam etmektedir.''

VALİLİK: AĞAÇ DİKME ETKİNLİĞİ VARDI

Ağrı Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada ise, "Valilik, Diyadin İlçesine bağlı Yukarı Tütek köyünde, 11 Nisan 2015 günü düzenlenecek olan fidan dikme etkinliğine katılacak vatandaşların güvenliğini sağlamak maksadıyla bölgede görevlendirilen güvenlik güçlerimize terör örgütü mensupları tarafından açılan ateş sonucu çatışma meydana gelmiş olup gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir" denildi.

EFKAN ALA: SALDIRIYI YAPANLAR ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Erzurum’da milletvekili adayları ile birlikte  Ak Parti  İl Başkanlığı'ndaki tanıtım toplantısına katılan eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ağrı’nın Diyadin İlçesi'nde PKK’lı teröristlerin açtığı ateş sonucu 4 askerin yaralanmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Olayda  bir jandarma üsteğmen ile 3 uzman çavuşun yaralandığını belirten Efkan Ala, "4 jandarmamız yaralanmıştır. Onlara acil şifalar diliyorum. Geçmiş olsun dileklerimi bütün milletimize iletiyorum. İnşallah kısa zamanda sağlıklarına kavuşurlar. Bu saldırıyı düzenleyen teröristler de etkisiz hale getirilmiş" dedi.

YOLLAR TUTULDU, HELİKOPTERLER UÇUYOR


Ağrı'nın Diyadin İlçesi'ne bağlı Yukarı Tütek Köyü'nde bu sabah PKK'lıların askerlere ateş açması sonucu 1 üsteğmen ile 3 uzman çavuşun yaralanmasından sonra bölgeye sevk edilen takviye timlerin operasyonu sürüyor. Diyadin ile Yukarı Tütek'e giden yol üzerindeki ilk köy olan Boyalan'da konuşlanan askerler, bölgeye giriş çıkışları kontrol altına aldı. Askeri helikopterler bölgede operasyona destek veriyor.
Güvenlik güçleri, olası saldırıya karşı güvenlik önlemi alırken Yukarı Tütek Köyü'ne 15, Diyadin'e 4 kilometre uzaklıktaki Boyalan Köyü'nde yaşayan 70 yaşındaki Ahmet Çifti, oğlunun da KKTC'de asker olduğunu ve yaşanan olaylara üzüldüğü söyleyerek ağladı.


HDP İL BAŞKANI: ONLAR DA ŞENLİĞE KATILACAKTI
Diyadin'in Boyalan Köyü'ne gelen HDP Ağrı İl Başkanı Sabri Tayfur bugün Yukarı Tütek Köyü'nde 'Bahar Festivali' ve fidan dikme etkinliğini planlandığını anlattı. PKK'lıları kastederek "Onlar da şenliğe katılacaktı" diyen Sabri Tayfur, Boyalan Köyü'ne geliş nedenini açıklarken şöyle dedi:
"Biz parti olarak bu tür kaos ortamını bertaraf edebilmek için de buraya geldik. Özellikle Diyadin merkezde sivil kesimi tamamen durdurduk. Sadece heyet olarak buraya geldik. Bu savaşın önüne geçebilmek için, insanların ölmemesi için kendimizi kalkan olarak ortaya atacağımızı söyledik. PKK ile devlet güçleri arasında çatışma çıktığını söylüyorlar. Onlar da burada şenliğe katılacaktı" diye konuştu.

'CANLI KALKAN OLMAK İSTİYORUZ'

Boyalan köyü yakınlarında bekleyişlerini sürdüren vatandaşlardan Mustafa Demir, gazetecilere yaptığı açıklamada, çatışmayı durdurmak amacıyla bölgeye gitmek istediklerini söyledi. Böylesi üzücü bir olayda kimsenin ölmesini istemediklerini ifade eden Demir, "Biz halk olarak bu çatışmayı durdurmaya gidiyoruz. Sabahtan beri diyoruz, fakat bırakmıyorlar. Biz canlı kalkanız, hiç kimsenin ölmesini istemiyoruz" ifadelerini kullandı. Vatandaşlardan Kazım Çiçek de olayı haber alır almaz çatışma bölgesine gitmek üzere yola çıktıklarını belirterek, "Çatışmayı durdurmak için bir konvoy halinde çatışmanın yaşandığı yere gidecektik. Boyalan köyünde askerler önümüzü kestiler, bırakmadılar. Şimdi de yine gitmek istedik ama polis durdurdu" dedi. Çözüm sürecine sahip çıkmak adına çatışma bölgesine giderek geceyi orada geçirmek istediklerini anlatan Çiçek, kimsenin ölmesini istemediklerini dile getirdi.

(DHA - AA - RADİKAL)

 

Yalçın Akdoğan: Ateşle oynayan kendisi kaybeder

Selahattin Demirtaş: 'Genelkurmay AKP'ye çalışmaktan vazgeçse iyi olur'