Ağrı sallandı, rasathane 'Eve girmeyin' diye uyardı

Ağrı dün güne, 5.0 büyüklüğündeki depremin yarattığı panikle uyandı. İki kişinin hafif yaralanmasıyla atlatılan depremin artçı sallantılarının süreceği, bu nedenle hasarlı ve tehlike yaratabilecek yapılara girilmemesi uyarısı yapıldı.

AĞRI/İSTANBUL - Ağrı dün güne, 5.0 büyüklüğündeki depremin yarattığı panikle uyandı. İki kişinin hafif yaralanmasıyla atlatılan depremin artçı sallantılarının süreceği, bu nedenle hasarlı ve tehlike yaratabilecek yapılara girilmemesi uyarısı yapıldı.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün merkez üssünü Tutak ilçesi olarak saptadığı deprem, dün saat 09.38'de meydana geldi. Ağrı ve çevre ilçelerinde de hissedilen deprem paniğe yol açtı. Yerin 3.1 kilometre derinliğindeki depremin ardından hasar tespit etmek isteyen ekipler, bir önceki gece kar yağdığı için yerleşim bölgelerine yol açarak ulaştı. Köylerde inceleme de yapan Vali Halil İbrahim Akpınar, "Hasar oluştuğu bilgisini aldığımız sekiz köye ekip gönderdik. Can kaybı yok. Sadece iki kişi, taş düşmesi sonucu hafif yaralanmış. Oturulmayacak şekilde yıkılan ev yok. Buna rağmen evinde oturmak istemeyen köy halkını, Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'na yerleştireceğiz. İsteyene çadır kuracağız" diye konuştu.
'Can kaybına neden olabilir'
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi de Ağrılıları, hasarlı evlere girilmemesi konusunda uyardı: "Depremin dış merkezi, Türkiye'nin aktif bölgelerinden Doğu Anadolu Fay Zonu içinde kalan Ağrı bölgesidir. Ağrı bölgesi özellikle Ağrı-Iğdır-Çaldıran üçgeni arasındaki aktif fay zonlarıyla çevrili ve bu diri faylar çok sık aralıklarla bu ve benzer büyüklükte depremler üretir. Depremin özellikle dış merkeze yakın köylerde gelenekselleşmiş yığma-kerpiç binalarda yıkıma ve can kaybına neden olabileceği göz ardı edilmemeli. Hasarlı ve tehlike yaratabilecek yapılara girilmemeli." (Radikal, dha)