Ağrı Valisi: AKP'li vekil Aslan malzemeden çalmış

CHP'den seçildikten sonra AKP'ye geçen Ağrı Milletvekili Naci Aslan'ın 1994'te müteahhitliğini yaptığı okula önce oturulamaz raporu verildi, şimdi de okulun yeniden yapılması için Aslan aleyhine dava açıldı.
Haber: ONUR SAĞSÖZ / Arşivi

AĞRI - CHP'den seçildikten sonra AKP'ye geçen Ağrı Milletvekili Naci Aslan'ın 1994'te müteahhitliğini yaptığı okula önce oturulamaz raporu verildi, şimdi de okulun yeniden yapılması için Aslan aleyhine dava açıldı.
Ağrı Valisi Halil İbrahim Akpınar, üç yıl önce boşaltılan 1300 öğrencili Selçuk İlköğretim okulu için "Okulun inşaatında eksik ve kalitesiz malzeme kullanılmış. Zeminde iyileştirme yapılmadığı için yer yer çökmeler olmuş. Müteahhitlik hatası büyük" dedi.
Olan 1300 öğrenciye oldu
Müteahhit Naci Aslan, 1990 yılında 3 bin 145 YTL'ye Ağrı merkezdeki Selçuk İlköğretim Okulu'nun yapım ihalesini aldı. Aslan, üç katlı ve 16 derslikli okulu iddiaya göre yaklaşık üç katı fiyata 1994 yılında tamamladı. Gazi Mahallesi'ndeki okul inşaatında yetersiz çimento ve demir kullanıldığı tespit edildi. 1 Temmuz 2004'te Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'ndan gelen mühendisler, okulu depreme dayanıklılık testine tabi tuttu. 26 Eylül 2005'te okulda ikinci kez inceleme yapan bakanlık uzmanları olası depremde okula 'otururulamaz, çürük' raporu verdi. Hemen boşaltılan ve kapısına kilit vurulan okulun duvar ve kolonlarında çatlaklar oluştu. Öğrencilerin büyük bölümü Atatürk İlköğretim Okulu'na gönderilirken, Aslan hakkında okulu onarması ya da yeniden yapması için dava açıldı.
Müteahhit firma Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 9 Kasım 2004'te takviye işlemlerine başlayarak okulun onarımını gerçekleştireceğini açıkladı. Ancak, o günden şimdiye kadar okulda hiçbir çalışma yapılmadı.
Vali Akpınar, üç yıldan bu yana devam eden dava nedeniyle okulu yıkamadıklarını, okulun kapanması sonucu öğrencilerin büyük sıkıntı çektiğini belirtti. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın teknik raporunda okulun yıkılması gerektiğinin belirtildiğini vurgulayan Akpınar, "Müteahhit firmanın zararı karşılaması gerekiyor. Biz okulun yeniden yapılmasını istiyoruz" derken Gazi Mahallesi sakinleri öfkeli: "Çocuklarımız perişan oldu. Bunun adı sahipsizliktir."