Ağrı Valisi: Diyadin'de ölen ve yaralanan siviller terörist

Ağrı Valisi: Diyadin'de ölen ve yaralanan siviller terörist
Ağrı Valisi: Diyadin'de ölen ve yaralanan siviller terörist
Ağrı Valisi Musa Işın, Diyadin'deki çatışmada ölen ve yaralanan siviller için, "Bu iki şahsın da dosyaları çok kabarık. Bunlar, PKK'ya adam toplayan, lojistik destek sağlayan kişiler. HDP eski ilçe başkanı bu manada milistir. Diğeri, çok daha aktiftir" dedi.

RADİKAL – Ağrı'nın Diyadin ilçesinde 11 Nisan'da PKK ile askerler arasında yaşanan çatışmanın ardından, devlet ve hükümet yetkilileri, askeri kaynaklar, görgü tanıkları ve HDP temsilcilerinin açıklamalarındaki karşıtlıklar dikkat çekiyor.

Bölgede yaşanan olaylara ilişkin devlet ve PKK kaynaklarının birbirinden tamamen farklı açıklamalar yapması alışılmadık bir durum değildi. Ancak Ağrı Yukarı Tütek köyünde yaşanan olayın ardından devlet kurumlarından gelen açıklamalarda da farklılıklar dikkat çekti.

BBC Türkçe servisi, bu açıklamalar silsilesinde ya bizzat kendi sözleriyle ya da kendisine yapılan atıflarla yer alan Ağrı Valisi Musa Işın’la konuştu. Vali Işın, Genelkurmay Başkanlığı'nın çatışma ardından "olay yerindeki tedbirin TSK ile ilgili olmadığını, talebin Valilik’ten geldiğini" açıklamasıyla ilgili soruyu yanıtlarken, kararı ‘ilgili devlet kurumlarıyla görüştükten sonra’ verdiğini söylüyor ve şöyle devam ediyor:

"Bu tür durumlarda devletin bir tür karar mekanizması vardır. Bu karar mekanizmasını işletmek zorundasınız. Vali, bireysel olarak hiçbir mekanizmayla görüşmeden böyle bir karar vermez. Dolayısıyla devletimizin ilgili kurumlarıyla görüşüldükten, prosedür tamamlandıktan sonra böyle bir karar verilmiştir."

‘HALK GELİNCE ÇATIŞMA KESİLDİ’

Görgü tanıkları ve HDP yetkilileri, çatışma sonrasında yaralı askerlerin ölüme terk edildiğini, bu askerleri "canlı kalkanların" taşıyıp kurtardığını söylüyor.

Bu iddiaları reddeden Vali Işın, halkın patika yollardan çatışma bölgesine gittiğini, alana girmeleriyle birlikte de PKK ile asker arasındaki karşılıklı ateşin kesildiğini ifade ediyor. Çatışma kesilince askerlerin, yaralı askerleri mevzilerden almaya başladıklarını aktaran Vali, askerlerin ölüme terk edildiği yönündeki açıklamaları da kabul etmiyor ve şunları söylüyor:

"Bazı vatandaşlar da yaralıların taşınmasına yardımcı oldu. Bütün mesele budur. Helikopterler daha önce yaralıları almak istedi ama PKK'lılar ağır silahlarla helikopterlere ateş ettiler. Helikopterlerin aldığı yaraların fotoğrafları var."

CUMHURBAŞKAN ‘GÖRÜNTÜLER’ VAR DEMİŞTİ AMA…

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yaralı askerlerin çatışma bölgesinde bırakıldığı ve sonrasında siviller tarafından kurtarıldığı yönündeki açıklamasına sert tepki göstermiş ve "Bunların hepsi kayıtlarla resimlerle elimizde mevcut. Elimizde görüntüler var" demişti.

BBC’nin "Görüntü varsa neden yayınlamıyorsunuz" sorusunu yönelttiği Işın, "Diyadin'deki çatışma sırasında ve sonrasıyla ilgili ellerinde görüntü olmadığını ama olay sonrasına ilişkin fotoğraflar olduğunu" söylüyor.

ÖLEN VE YARALANAN SİVİLLER İÇİN 'TERÖRİST' SUÇLAMASI

Çatışmada kaç kişinin ölüp, kaç kişinin yaralandığıyla ilgili de çelişkili iddialar mevcut. PKK’nın askeri kanadı, Serhat Kızılay isimli bir üyesinin öldüğünü duyurdu. Olayda hayatını kaybeden ikinci kişi ise HDP Diyadin Eski İlçe Başkanı Cezmi Budak.

Ağrı Valiliği'nden olay günü yapılan açıklamada, "Beş terörist etkisiz hale getirildi, dört güvenlik görevlisi yaralandı" deniyor. Ayrıca "Bir terörist yakalandı" ifadesi yer alıyordu.

Ancak görgü tanıklarının anlattıkları ve PKK'nin açıklaması bununla çelişiyor. Bu çelişkiyi sorduğumuz Vali Işın, ilk açıklamalarındaki sayının değişmediğini söylüyor ve ekliyor: "Cenaze olmayabilir ama bizim elimizde de kayıtlar var. Onlar yok diyorsa öyle desinler."

Ağrı Valisi Musa Işın, yaşamını yitiren HDP'li Cezmi Budak ve yaralı kurtulan sivillerden Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Meya-Der) yöneticisi Cenap İlboğa için de "Biz, terörist olarak düşünüyoruz" diyor.

Ellerinde çok ciddi belge ve bilgiler olduğunu iddia ederek, Budak ve İlboğa hakkında şunları söylüyor:

"Bu iki şahsın da dosyaları çok kabarık. Bunlar, PKK'ya adam toplayan, lojistik destek sağlayan kişiler. HDP eski ilçe başkanı bu manada milistir. Diğeri, çok daha aktiftir. Netice itibariyle ikisi de teröristlerle birlikte çatışmada ölmüştür. Bunların silah kullanıp kullanmadığını bilmiyoruz ama bunlar orada PKK'lılarla birlikte çatışmada ölen kişilerdir."

"Dosyaları bu kadar kabarıksa neden hukuki işlem başlatılmadı?" sorusuna ise Işın, "Zamanında başlatmışlar. Hepsinin kaydı var" yanıtını veriyor.

YARALI İLBOĞA HASTANE ÖNÜNDE DARP EDİLDİ Mİ?

Yakınları, Cenap İlboğa'nın Ağrı Devlet Hastanesi'ne getirildiğinde hastane önünde güvenlik görevlileri tarafından darp edildiğini iddia ediyor. "Canlı kalkan" olarak çatışma bölgesinde bulunan DBP Ağrı İl Eş Başkanı Özlem Demir, "Yaralının kardeşini gözaltına aldılar, hastane önünde yaralıyı darp ettiler" diyor.

Kendisinin de o sırada hastane önünde olduğunu aktaran Ağrı Valisi Işın ise yaralı askerler geldiği için, diğer askerler arasında "bir infial oluştuğunu" kabul ediyor ama İlboğa'yı kastederek "O kişi zaten ağır yaralıydı. Darp yalandır" diye konuşuyor.

BUDAK'IN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ ÇELİŞKİLİ SAAT

HDP Diyadin Eski İlçe Başkanı Budak'ın nasıl ve ne zaman öldüğüyle ilgili de farklı iddialar mevcut. Olay günü Yukarı Tütek köyü bölgesinde HDP ve DBP'nin organize ettiği "barış için fidan dikme etkinliği" planlanıyordu.

HDP Diyadin İlçe Eş Başkanı Orhan Tunç'un aktardığına göre, "Budak ve İlboğa 11 Nisan'da saat 05.00 - 05.30 civarlarından tören hazırlıkları için Diyadin'e yaklaşık 12 kilometre uzaklıktaki etkinlik alanına hareket etti."

"06.00 civarlarında platformun kurulduğu bölgeye geldiklerinde, geceden mevzilendiği öğrenilen askerlerin ateşiyle karşılaştılar."

Tunç'a göre "Askerlerin ateşiyle Budak yaşamını yitirirken, İlboğa da ağır yaralandı. Bu sırada o yakınlarda bulunan PKK'lılar da askerlere ateş açtı."

Vali Işın ise gerek yerel kaynakların gerekse HDP ve DBP'li yetkililerin açıklamalarını kabul etmiyor.

Askerin tedbir amaçlı bölgede bulunduğunu, ilk çatışmanın da TSİ 03.40'ta başladığını belirten Vali, o sırada Budak ve İlboğa'nın çadır benzeri kapalı bir mekanda, PKK'lılarla birlikte olduğunu söylüyor.

Askerin "Teslim olun" çağrısına ateşle karşılık verildiğini ve çatışmanın başladığını söyleyen Vali, "Bunlardan birisi orada ölüyor, birisi de ağır yaralanıyor. Nasıl oluyor da saat 06.00'da gidiyorlar oraya" diyor.