Ağrı'da deprem: 18 ölü

Doğubeyazıt ilçesinde 01:30'da meydana meydana gelen depremde 18 kişi hayatını kaybetti. Deprem Iğdır'dan da hissedildi.

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde meydana gelen 5.2 büyüklüğünde, orta şiddetteki depremde 18 kişi hayatını kaybetti, 21 kişi yaralandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, saat 01.30'da merkez üssü Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesi yakınları olan deprem Iğdır'da da hissedildi. Deprem Doğubayazıt, Iğdır ve köylerinde paniğe yol açarken sağlık ekipleri hasar olduğu yönünde haber alınan Yığınçal, Sağlıksuyu ve Karabulak köylerine sevkedildi. Bu arada Ağrı ve Iğdır'dan da doktor ve ambulans istendi.
Ağrı Valisi Hüseyin Yavuzdemir, en fazla hasarın meydana geldiği Yığınçalı köyündeki arama-kurtarma çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Yavuzdemir, 800 nüfuslu ve 83 hanenin bulunduğu köyde daha fazla can kaybının olmamasının nedeninin köydeki vatandaşların çoğunun yaylada bulunması olduğunu bildirdi. Yavuzdemir, Yığınçalı köyü haricinde Kutlubulak ve Sağlıksuyu köylerinde de hasar meydana geldiğini belirterek bu köylerde can kaybının olmadığını ifade etti.

Çadırlar kuruluyor
Yavuzdemir, bölgeye ilk etapta Sivil Savunma Müdürlüğü'ne ait 70 adet çadırın getirildiğini belirterek, çadırların vatandaşların arzuladığı yerlerde kurulmasına başlandığını söyledi. Yavuzdemir, vatandaşların yıkılan veya hasar gören evlerinde bulunan eşyalarının başından ayrılmama isteklerini anlayışla karşıladıklarını belirtti. Yavuzdemir ayrıca, Kızılay yardımının da bölgeye gelmek üzere olduğunu belirterek Kızılay mutfağının bölgeye kurulmasıyla birlikte depremzede vatandaşların gıda ihtiyaçlarını da kolaylıkla karşılayacaklarını kaydetti. Yavuzdemir, bölgede hasar tespit çalışlarına da başlandığını kaydetti.