Ağrı'da nefes kesen kurtarma operasyonu

Ağrı'da nefes kesen kurtarma operasyonu
Ağrı'da nefes kesen kurtarma operasyonu

FOTOĞRAF: SUAT DENİZ / DHA

IĞDIR - Ağrı Dağı’na tırmanışında, 4 bin 200 metrede yüksekliğe bağlı olarak hastalanan üniversiteli dağcı, iki uzun günün sonunda kurtarıldı. 23 yaşındaki Hakan Ersan, TSK’ya ait Sikorsky helikopterle Doğubeyazıt’a indirildi.
Ersan ve KTÜ’yü sekiz dağcı, 16 Şubat günü Trabzon’dan Iğdır’a gelip kötü hava koşullarına rağmen tırmanışa başlamıştı. Ekip 4 bin 200 metrede kamp kurduğunda Ersan, yüksek rakıma bağlı olarak rahatsızlandı. 19 Şubat’ta Ersan’ı çadırda bırakıp zirve yapan ekip, geri döndüğünde arkadaşlarının durumunun kötüleştiğini gördü. 19 Şubat günü saat 15.00 sularında Iğdır Valiliği’nden yardım istendi. Ama olumsuz hava koşulları nedeniyle helikopter iki gün boyunca bölgeye  ulaşamadı.
Bunun üzerine TSK’nın Doğal Afetler Arama Kurtarma Tabur Komutanlığı’ndan dokuz ve Dağcılık Federasyonu’ndan dört kişilik ekip helikopterle Ağrı’ya bırakıldı. Kurtarma ekibi dün öğlen hasta dağcıyı helikopterin alacağı 3 bin 200 metreye indirmeyi başardı.
 Samsun’da oturan emekli öğretmen babası Yılmaz Ersan ile annesi Özay Ersan çocuklarının kurtarılmasını Korhan Yaylası’nda büyük bir heyecanla izledi. İki çocukları olduğu öğrenilen çift,  oğullarının kurtulduğu haberini alınca gözyaşlarına boğuldu.  

Ekip de inişe geçti
Arkadaşlarını yalnız bırakmamak için iki gündür Ağrı Dağı’nda kampta bekleyen sekiz KTÜ’lü dağcı da Iğdır tarafından inişe geçti.
Hakan Ersan, Doğubeyazıt’taki Özel Mediza Hastanesi’ndeki ilk müdahalenin ardından ambulansla Van 100 ’üncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderildi.
Özel Mediza Hastanesi Başhekimi Dr. Sedat Çanakçı, “Hasta bize getirildiğinde beyin ve akciğerlerinde ödem oluşmuştu. Şuuru kapalıydı ama ağrılı uyarılara tepki veriyordu. Beyin ödemini çözdük. İdrar çıkışını sağladık. Tansiyonu düzeldi, akciğerleri açtık ve nefes almasını sağladık. Hastanın durumu sabitlenince Van’a sevkini uygun gördük. Yüksek rakımda oksijen azlığı ve şiddetli soğuk nedeniyle beyinde ödem oluşarak komaya giriyor. Ambulansımız tam teşekküllüdür. Hastaya üç uzman doktor eşlik ediyor” dedi. (dha)