Ağrılı kaportacıdan 'Batmobil'

Ağrılı kaportacıdan 'Batmobil'
Ağrılı kaportacıdan 'Batmobil'
Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde yaşayan bir kaporta tamircisi, değişik araçlardan topladığı parçalarla, çizgi roman ve film kahramanı Batman'ın otomobiline benzeyen bir araç yaptı


Kaporta tamirciliği yapan ve aynı zamanda Doğubayazıt Mucitler ve Bilimsel Araştırmalar Derneği üyesi olan İsmail İlhan, yaklaşık 12 yıldır üzerinde çalıştığı projeyi tamamladı.
Çizgi roman ve film kahramanı Batman’ın otomobilinden esinlenen İlhan, çeşitli araçlara ait parçaları bir araya getirerek yaptığı otomobili tamamlayarak, test sürüşlerini gerçekleştirdi.
Benzinle çalışan ve saatte 150 kilometre hıza ulaşan aracın tanıtımını Doğubayazıt’ın 14 Nisandaki kurtuluş yıl dönümü etkinliklerinde yapmak için Doğubayazıt Kaymakamlığına başvuran İlhan, gerekli izinleri aldı.
Arkadaşları ile birlikte kurdukları derneğe destek verildiği takdirde daha güzel çalışmalara imza atacaklarını belirten İsmail İlhan, "Bir yıldır bu araçla uğraşıyorum. Sonunda değişik araçlardan topladığım parçaları bir araya getirdim ve kaportasını da kendim dizayn ettim. Araca yangın söndürme sistemi ve yol bilgisayarı da ekleyeceğim" dedi.

SUYLA ÇALIŞAN ARABA YAPMIŞTI
Kaporta ustası İsmail İlhan, daha önce de arkadaşları ile birlikte yaptığı çalışmalar sonucu, özel bir kimyevi madde karışımıyla otomobili suyla çalıştırmayı başarmıştı.
Doğubayazıt’ta yaptıkları gösteride, araçtaki benzin ve LPG bağlantılarını çıkararak, hazırladıkları su deposunu aracın bagajına yerleştiren İlhan ve arkadaşları, depoya su doldurarak, hazırladıkları özel kimyevi madde karıştırdıktan sonra otomobili çalıştırmışlardı
Çevre yolunda deneme sürüşü yapan tamirciler, suyla çalışan otomobille 70 kilometre hız yaparken, özel katkı maddesiyle 100 kilometrelik mesafede 1 litre su tüketmişler, aracın 700 kilometrelik mesafe için de 1 TL’lik kimyevi madde tükettiğini öne sürmüşlerdi.
Mucit İlhan ve arkadaşları, büyükbaş hayvanları yönlendirmek için boynuzlara takılan cihazla uzaktan kumanda, elektrik çarpmasına duyarlı ve çarpma sırasında elektrik sigortasını attırmaya yarayan kol saati ile bomba imha robotu gibi değişik buluşlara da imza atmışlardı.(aa)