Ağustos'ta işler 'YAŞ'

Ağustos'ta işler 'YAŞ'
Ağustos'ta işler 'YAŞ'
Ağustos ayının en önemli gelişmelerinden biri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Yüksek Askeri Şura'da, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni komuta kademesinin belirlenmesi oldu. YAŞ'da, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner'in Genelkurmay Başkanlığı'na, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık'ın yerine ise 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel getirildi

1 Ağustos:
-Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın başkanlığında çalışmalara başladı.

-İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Hatay’a ve Dörtyol’da yaşanan olayların ardından özel istihbarat ekiplerini bölgeye gönderdiklerini bildirdi.

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Genelkurmay Başkanlarından Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a üstün hizmet madalyası verilmesiyle ilgili, "Muhtırayı verdi, kendilerini iktidara taşıdı, buna karşı AKP ’nin minnet borcu vardı ve ona üstün hizmet madalyası verdi, Bakanlar Kurulu kararıyla" dedi.

-Batman’da Güney Raman petrol sahasında teröristlerin iki bekçiyi etkisiz hale getirdikten sonra petrol vanasını ateşlemesi sonucu çıkan yangını söndürmek ve bekçileri kurtarmak için olay yerine gelen, aralarında eski Batman Baro Başkanı Sedat Özevin’in de bulunduğu 4 kişi mayın patlaması sonucu hayatını kaybetti.

- Şimdiye kadar 37 ülkenin onayladığı, misket bombalarının kullanımını yasaklayan anlaşma yürürlüğe girdi.

2 Ağustos:
-Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) ikinci gün çalışmaları yapıldı.
-Adalet Bakanlığı, adli yargı hakim ve cumhuriyet savcıları hakkında hazırlanan bin 325 kişilik kararname taslağının HSYK’ye sunulduğunu, taslağa ilişkin görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

- Demokratik Kongo Cumhurişeti’nde FDLR ve Mia Mia militanlarının, ülkenin doğusunda, BM Barış Gücü (MONUC) üssü yakınındaki bir bölgede yaklaşık 300 kadın ve bir grup erkek çocuğunu dört gün alıkoyarak tecavüz ettikleri ortaya çıktı.

3 Ağustos:
-YAŞ’ın üçüncü gün çalışmaları yapıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, YAŞ üyelerine öğle yemeği verdi. Cumhurbaşkanı Gül, YAŞ toplantısı ve bu çerçevede yapılan görüşmelerle ilgili olarak, "Her şey gayet normal şekilde" dedi. Gül, "YAŞ toplantısı, bugün yapılan görüşmeler ve terfilere ilişkin çekinceleri olduğu" iddialarına karşılık, "Hayır, bunlar ayrı şeyler. Yüksek Askeri Şura normal toplantısını yapıyor" dedi.

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı olması beklenen Orgeneral Hasan Iğsız ile ilgili başlatılan soruşturmayı, süren YAŞ toplantısı kapsamında değerlendirirken, "Öteden beri askerlerin terfilerinde ve emekli sistemlerinde teamülleri var. Kurumları kurum yapan da bu teamülleridir. Bu teamüllere siyasetin çok fazla burnunu sokmaması gerekiyor" dedi.

-İçişleri Bakanlığı, Tunceli’de 31 Temmuzdaki "Kürt sorunuyla muhataplık konusu ve demokratik özerklik" panelinde yaptığı konuşma nedeniyle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında inceleme başlattı.

-Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, partisinin il kongresine katılmak üzere geldiği Van’da, taşlı ve yumurtalı saldırıya uğraması ile ilgili Van Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmaya ilişkin hazırlanan iddianamede, aralarında AK Parti İl Başkan Yardımcısı Arslan Yılmaz ile üyelerinin de bulunduğu 16 şüphelinin, "Kamu görevlisine hakaret ve suç işlemeye tahrik etmek" suçlarından yargılanmaları istendi.

4 Ağustos:
-Açıklanan Yüksek Askeri Şura kararlarında, Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığına yapılan atamalar yer almadı. YAŞ’ta, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık’ın yerine 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel getirildi. Kara Kuvvetleri EDOK Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu 1. Ordu Komutanlığına atanırken, EDOK Komutanlığına 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk getirildi. Orgeneralliğe yükselenlerden Korgeneral Yalçın Ataman 3. Ordu Komutanlığına, Korgeneral Servet Yörük ise 2. Ordu Komutanlığına atandı.

-Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Yüksek Askeri Şura’nın (YAŞ) Anayasa ve yasalar çerçevesinde yapılan bir kurul çalışması olduğunu belirterek, "Dolayısıyla mevzuat çerçevesinde bu akşam itibarıyla önemli bir kısmı tamamlanmış durumda. Birkaç tane belki tamamlanması gereken husus var. Gene hepimizi bağlayan Anayasa ve yasalar çerçevesinde bunlar çözülür" dedi.

-Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da aralarında bulunduğu birçok hakkında "Ergenekon" soruşturması kapsamında, "Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" iddiasına ilişkin inceleme başlatıldı.

-"Balyoz Planı" davası kapsamında haklarında yakalama emri çıkarılan 102 kişi arasında bulunan, Afyonkarahisar’da yakalanan emekli kurmay albay Ahmet Şentürk, hakkındaki "yol tutuklaması" kararı normal tutukluluğa çevrilerek cezaevine gönderildi.

-CHP Parti Meclisi (PM) toplantısında Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeliğine PM Üyesi Gürsel Tekin seçildi.

- İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad’ın bulunduğu konvoya saldırı düzenlendi.

5 Ağustos:
-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner’i kabul etti. Orgeneral Koşaner’in Cumhurbaşkanı Gül’ün daveti üzerine Çankaya Köşkü’ne geldiği bildirildi.

-AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Kimse bizi Ordu ile, Silahlı Kuvvetler ile Hükümetimiz arasında, kendilerine göre, bir gerginlik yaratmanın gayreti içerisine girmesin. Biz, Anayasamızda kurumlarımızla ilgili yapılan tanım neyse, belirlenen neyse bu tanımın gereğini bugüne kadar yerine getirdik, bundan sonra da bunları yerine getirmeye devam edeceğiz" dedi.

-Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, yasal yükümlülük süresini tamamlamış olduğu için "tamamen kendi istek ve arzusuyla emeklilik işlemlerinin başlatılmasını istediğini" bildirdi.

-Siyasi parti liderleri, YAŞ kararlarını değerlendirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Krizin olması, ülkenin iyi yönetilmediğini gösteriyor", MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de "YAŞ toplantıları bu sene bir başka anlam yüklenerek iktidar ile TSK’nın savaşı haline dönüştürülmüş" görüşünü dile getirdi.

-Hatay’ın Dörtyol ilçesinde 4 polis memurunun şehit edilmesinde kullanılan aracın sahibi MHP’li Payas belde belediyesi meclisi üyesi Bestami Kılıç, partisinden istifa etti.

-Pakistan’da Temmuz ayının son günlerinde başlayan şiddetli yağışın neden olduğu sel felaketinin ardından bu ülkeye ulaşan ilk uluslararası yardım örgütlerinin başında Türk Kızılayı bulundu. Kızılay, Türk Hava Yolları tarafından sağlanan kargo uçağı ile 32 ton insani yardım malzemesini İslamabad’a ulaştırdı.

- Şili’nin kuzeyindeki bir bakır madeni çöktü, 33 madenci yerin 300 metre altında mahsur kaldı.

6 Ağustos:
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ay sonuna kadar atabileceğimiz adımlar söz konusudur. TSK kurum olarak oturmuştur. Kurum olarak çalışmasını devam ettirebilir. Emeklilik talebinin anında işleme konulması da söz konusu değil. Emeklilik talepleri ay sonuna kadar değerlendirilir. Ama Milli Savunma Bakanımızın imzaladığı anda kabul edilmiş sayılır" dedi.

-Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’u kabul etti.

-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde silahlı kuvvetler görevini bırakıp sivil halkı yönetmeye kalkmaz. Kalkarsa ’görevine bak’ derler. Türkiye’de de artık bu oluyor, bundan sonra da bu olacak" dedi.

-İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, emekli Albay Ahmet Şentürk tutuklandığı için "Balyoz Planı" davası kapsamında 101 sanık hakkında çıkarılan yakalama kararını oy çokluğuyla kaldırdı.

-Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, güvenlik sorunu nedeniyle Blackberry ile ilgili inceleme başlatıldığını bildirdi.

-Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada yaralanan er Cemal Yalın şehit oldu.

7 Ağustos:
-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, YAŞ kararlarıyla ilgili, "Sayın Başbakan, YAŞ’taki imzasının sembolik olmadığını göstermiştir" dedi.

- Küba’nın sağlık nedenleriyle görevi kardeşine devreden efsanevi lideri Fidel Castro, 4 yıl aradan sonra ilk kez parlamentoya geldi.

- İngiliz şarkıcı Robbie Williams, Türk kızı Ayda Field ile evlendi.

8 Ağustos:
-Mardin’de mayın patlaması sonucu 3 uzman çavuş şehit oldu.
-Gaziantep’te bir düğünde, Kalaşnikof marka tüfekle havaya ateş eden damat, babası ve 2 halasının ölümüne, 8 akrabasının da yaralanmasına yol açtı.

- Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya’yı ziyaret eden ilk Rus devlet başkanı oldu.

9 Ağustos:
-Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner’in Genelkurmay Başkanlığına atanmasına ilişkin karar ile 1. Ordu Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu’nun Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YAŞ kararları ve yaşanan sürece ilişkin, "Benim isimlerle ilgili bir problemim yok" dedi.

-"İhraç istemiyle" Disiplin Kuruluna sevk edilen CHP Ankara Milletvekili Eşref Erdem, partisinden istifa etti.

-"Balyoz Planı" davasının sanıkları arasında yer alan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan taburcu edildi. Çetin Doğan, "Evet ben 28 Şubat’ta vardım. Onun hesabını vermeye her zaman hazırım. Ama görülecektir ki 28 Şubat’ta da biz, o zamanki sorumlu komutanlar, devamlı meşru bir zeminde bulunduk. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın" dedi.

-BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Kürt sorununda barışçıl, demokratik çözüme bir şans vermek, diyalog ve müzakerenin önünü açmak için devleti, hükümeti ve PKK’yı karşılıklı olarak silahları susturmaya, çatışmasızlık ortamı oluşturmaya çağırdıklarını" söyledi.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), İranlı muhalif gazeteci Ekber Genci’yi "59. Dünya Basın Özgürlüğü Kahramanı" ilan etti.

- Lübnan’daki Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah, Başbakan Refik Hariri’nin 2005’de öldürülmesinin ardında İsrail’in bulunduğunu kanıtladığını ileri sürdüğü belge ve bilgileri açıkladı.

10 Ağustos:
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yayımladığı Acil Sağlık Hizmetlerinin Sunumu başlıklı genelgeyle kamu ve özel tüm sağlık kuruluşları, durumu acil hal kapsamında olan hastaları ön şartsız kabul edecek ve gerekli tıbbi tedaviyi yapacak.

-YAŞ kararıyla 30 Ağustos’tan geçerli olmak üzere Jandarma Genel Komutanlığına atanan 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel, görevini Korgeneral Servet Yörük’e devretti.

- Japonya Başbakanı Naoto Kan, Japonya’nın Güney Kore’yi işgalinin 100. yıldönümü yaklaşırken, resmen Güney Kore’den özür diledi.

11 Ağustos:
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin teamüllerle yönetilemeyeceğini, kanunu bulunduğunu bildirerek, "Yüksek Askeri Şura istişari bir kuruldur" dedi. Başbakan Erdoğan, 2011 yılında yapılacak genel seçimde son kez milletvekili adayı olacağını bildirdi.

-Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek, Adli ve İdari Yargı 2010 Yaz Kararnamesi çalışmalarıyla ilgili kriz iddialarını yalanladı.

-Jandarma Genel Komutanlığında devir teslim töreni yapıldı. Komutanlığın internet sitesinde yer alan bilgi notuna göre, törende, Orgeneral Necdet Özel, Jandarma Genel Komutanlığı emir komutasını bir süre önce emekliliğini isteyen Atila Işık’tan devraldı.

-"Balyoz Planı" davası kapsamında hakkındaki yakalama kararı uyarınca Afyonkarahisar’da yakalanarak cezaevine konulan emekli kurmay albay Ahmet Şentürk, tahliye edildi.

12 Ağustos:

-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, YAŞ’taki atamalarla ilgili, "Bir Başbakan, Milli Savunma Bakanı ve Cumhurbaşkanı, filan kişinin filan noktaya gelmesine haklı sebeplerle hatta hiç bir sebep göstermeksizin dahi ’uygun görülmemiştir’ sözüyle itiraz etme hakkına sahipken, bunu olağanüstü bir kriz olarak göstermek hiç bir akla hizmet etmemektir" dedi.

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ben hiç Sayın Baykal’a ihanet etmedim. Niye ihanet edeyim? İhanetin ne olduğunu herhalde Sayın Erdoğan daha iyi bilir" dedi.

13 Ağustos:
-DSP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Macit, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı’na başvurarak 12 Eylül’de yapılacak referandumda seçmenin kullanacağı mühürlerde "Tercih" yazısının bulunmasını istedi.

-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Yapılan inceleme göstermiştir ki, İnegöl ve Dörtyol’daki toplumsal olayların hiçbir aşamasında, karmaşık mesajlarla üzerinde kuşku uyandırılmaya çalışılan MHP’nin hiçbir mensubunun dahli ve sorumluluğu yoktur" dedi.

14 Ağustos:
-YSK, halk oylamasında öncelikle "Tercih", yeterli olmadığı durumlarda ise "Evet" mührünün kullanılmasına karar verdi.

15 Ağustos:
-Trabzon’un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı’nda 88 yıl aradan sonra bir günlüğüne ayin düzenlendi. Ayine Rusya Federasyonu, Yunanistan, Gürcistan, ABD ve yurt içinden gelen 500 kadar Ortodoks Hristiyan katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ayinle ilgili "Bugün Sümela’da geldiler Hıristiyanlar kendilerine göre ayinlerini yaptılar. Bir iki grup, malum, kimler olduğunu benim anlatmama gerek yok, ’İşte bak, yeniden Pontus’u hortlattılar...’ Yahu arkadaş ne oldu, geldiler ayinlerini yaptılar, gittiler. Kaç kişi, bin 500-2 bin kişi. Ne kaybettik? Biz kazanıyoruz aslında" dedi.

16 Ağustos:
-Türk Tarih Kurumu (TTK) Ermeni Araştırmaları Masası Başkanı Prof.Dr. Kemal Çiçek, Ermenilerin Osmanlı dönemindeki mülklerine ilişkin Türkiye’den tazminat talep edemeyeceklerini, 1934 yılında Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmanın ardından ödenen 900 bin dolarlık tazminatla bu konunun kapandığını belirtti.

-"Balyoz planı" davası sanıkları arasında yer alan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın avukatları, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ile hakim Ali Efendi Peksak hakkında soruşturma başlatılabilmesi için Ankara İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

-Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek, Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’e ihbar mektubu gönderen kişi veya kişiler hakkındaki şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdi.

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Devlet Bakanı Faruk Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen 47. Ulusal 21. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenlerine katıldı. Törende bazı bakanlara tepki gösterildi.

17 Ağustos:
-AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için, "Neden göğsünü gere gere ’Ben Dersimliyim’ diyemediğini anlamakta zorlanıyoruz" dedi.
-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Recep Bey ne derdi sık sık dile getirirdi ’biz yaratılanı seviyoruz Yaradan’dan ötürü’ değil mi. Peki bunu söyleyen adam bir başkasının soyuyla sopuyla uğraşır mı?" diye konuştu.

-"Kamuoyunu yönlendirme amaçlı internet siteleri kurulduğu" yönündeki iddialara ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan bir yüzbaşı ile üç albay serbest bırakıldı.

18 Ağustos:
-Adalet Bakanlığı, 2010 Yaz Kararnamesi taslaklarının karara bağlanmayan bölümlerinin geri çekildiğini açıkladı.

-HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, unvanlı hakim ve savcı atamalarına ilişkin, kararname çalışmasında önemli sıkıntıları olduğunu ve bu sıkıntıları aşmaya çalıştıklarını kaydetti. Özbek, "Hiçbir HSYK üyesinin devam eden davalara müdahalesi söz konusu olamaz" dedi. HSYK’dan yapılan açıklamada "Kurulda görüşülmeye başlanılmış olan kararname taslaklarını Adalet Bakanlığı’nın geri çekme yetkisinin bulunmadığını" öne sürdü.
-Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Kurul’da (HSYK) şu anda görüşülmesi mümkün olan bir taslak yok" dedi.

-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) soruların çalındığı veya kopya çekildiği yönündeki iddiaların araştırıldığını, araştırma sonucuna göre gerekli girişimlerde bulunulacağını bildirdi.

-"Balyoz Planı" davası sanıklarından eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görev yapan 3 hakim aleyhine toplam 120 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

-KESK’in, Memur-Sen tarafından da desteklenen "toplu görüşmenin referandumdan sonra toplu sözleşme olarak devam etmesi" önerisi kabul edilmedi. KESK, "toplu görüşme" şeklinde devam eden bundan sonraki görüşmelerden çekildiğini açıkladı.

-"Kamuoyunu yönlendirme amaçlı internet siteleri kurulduğu" yönündeki iddialara ilişkin başlatılan soruşturma dosyasındaki generallerin ifadelerinin alınabilmesi için, dosyanın ilgili bölümü Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’den alınarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekiline verildi.

19 Ağustos:
-Fransa, ülkeye kaçak yollarla giren 700 Romanı geldikleri ülkelere göndermeye başladı. Fransa’ya dünyadan tepkiler yağdı.

- Irak’taki son Amerikan muharip birliğinin ülkeden ayrılmaya başladığı bildirildi. Ayrılma ay sonunda tamamlandı.

20 Ağustos:
-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, öldürülen gazeteci Hrant Dink’in kardeşi Hosrof Dink ile Tarabya Köşkü’nde görüştü. Hosrof Dink, Cumhurbaşkanı Gül’ün davetine teşekkür ederek, "Yalnız çok özel konular konuştuk. Bu özel konular bir acı paylaşımıydı, bir dertleşmeydi. Hepsi bundan ibarettir" dedi.

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütünün "eylemlerini durdurduğu" açıklamasının hükümetle ilişkilendirilmek istendiğini belirterek, "Bu alçakça bir iftiradır" dedi.

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ateşkes sağlanması konusunda devletin terör örgütü ile pazarlık yürüttüğüne ilişkin iddialarla ilgili, "Bir pazarlık olduğunu, bu konuyu inceleyen, bu konuda kafa yoran bütün kesimler ortak bir söylem olarak dile getiriyorlar. Pazarlığın sonuçlarından birisi de öyle anlaşılıyor ki terör örgütü, illegal örgüt söylemi konusundaki belirginleşmedir. Artık AKP, PKK’yı terör örgütü olarak görmemeye başlamıştır. Bu da pazarlığın çok açık bir örneğidir" dedi.

-İçişleri Bakanlığının, Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı hakkında yazdığı bir kitap nedeniyle inceleme başlattığı bildirildi.

-Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, KPSS-2010 sınavlarının ciddi iddialar sebebiyle şaibeli bir sınav olduğunu savundu.

21 Ağustos:
-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Heronlarla ilgili ciddi bir iddia var. Biz de hükümetten yanıt bekliyoruz" dedi.

-Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin İstanbul İl Başkanlığınca düzenlenen iftar programından, protestocu bir grubun yol açtığı olaylar nedeniyle ayrıldı.

22 Ağustos:
-Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atamalarının iptal edilmeyeceğini bildirdi.
- Şili’de, çöken madende mahsur kalan 33 madencinin iki haftadan fazla bir süredir hayatta oldukları ortaya çıktı

- İran’ın, yerli imkanlarla ürettiği ilk uzun menzilli insansız savaş uçağı Kerrar’ın tanıtımı yapıldı.

23 Ağustos:
-Yüksek Askeri Şura’da emekliliğine karar verilen Orgeneral Hasan Iğsız, 1. Ordu Komutanlığı görevini Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu’na törenle teslim etti.

-Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, KPSS’de "kopya çekildiği ve soruların çalındığı" iddialarıyla ilgili soruşturma başlattı.

- Yahudi soykırımının simge isimlerinden Anne Frank’in günlüklerinde adı geçen kestane ağacı yıkıldı.

- Filipinler’in başkenti Manila’da silahlı bir kişi, bir otobüste bulunan turistleri rehin aldı. Polisin kanlı baskınında saldırgan öldürülürken, 8 turist de öldü.

24 Ağustos:
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümet olarak hiçbir zaman terör örgütü veya temsilcileriyle masaya oturup görüşme yapmayacaklarını vurguladı.

25 Ağustos:

-Orgeneral Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini törenle Orgeneral Erdal Ceylanoğlu’na devretti. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karargahındaki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da katıldı. Orgeneral Koşaner, konuşmasında, bir an önce ’tek tip askerlik’ uygulamasına geçilmesi gerektiğini belirterek, "Vatan hizmetinin herkes için eşit şartlarda yapılması, ayrıca eğitimli insan gücümüzden daha uzun süre ve daha etkin şekilde yararlanılmasına imkan yaratılması önem arz etmektedir" dedi.

-CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, memleketi Tunceli’deki mitinginde, "Hayır deyin, toplumsal mutabakatla doğudan batıya kuzeyden güneye herkese genel affın önünü açılsın" dedi.

- Meksika’nın kuzeydoğusundaki bir çiftlikte kaçak göçmenlere ait 72 ceset bulundu.

26 Ağustos:
-Rize’nin merkeze bağlı Gündoğdu beldesinde sağanak yağış sonucu meydana gelen sel ve heyelan nedeniyle 8 kişi yaşamını yitirdi, 6 kişi kayboldu.

-Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK), Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda usulsüzlük yapıldığı yönündeki iddiaların araştırılması için çalışma başlattığı bildirildi.

-Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın merkeze alınmasına ilişkin tek kişilik kararnamenin imzalanarak Başbakanlık’tan Çankaya Köşkü’ne gönderildi.

27 Ağustos:
-Rize’deki heyelanda hayatını kaybedenlerin sayısı 12’ye yükseldi.

-Orgeneral İlker Başbuğ Genelkurmay Karargahı’nda düzenlenen devir teslim töreniyle Genelkurmay Başkanlığı görevini Orgeneral Işık Koşaner’e devretti.

28 Ağustos:
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel afla ilgili sözleri konusunda, "AK Parti sana orada bir gıdım su içirmez, su. Neyi çıkarıyorsun sen. Bayrağımız kırmızı rengini nereden alıyor biliyor musun? O şehitlerimizin kanından alıyor. Sen, nereden aldın o yetkiyi de kalkıp böyle bir genel aftan bahsediyorsun. Kim veriyor sana bu yetkiyi?" dedi.

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Abdullah Öcalan’ın affıyla ilgili zaten yasada bir hüküm var. Terör suçlarından müebbet hapse mahkum olanlar af yasaları çıksa bile ömür boyu hapiste kalırlar diye bir hüküm var" dedi.

-Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, KPSS’den önce eğitim bilimleri sorularının ham halinin Uludağ Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden 2007’de mezun olan bir kişinin e-mail adresine servis edildiğini öne sürdü.

- Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, üç boyutlu yayımlandı.

29 Ağustos:
- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, genel af tartışmalarına değinerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi.

-CHP Genel Merkezi İletişim Koordinatörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 18 Nisan 2006’da Terörle Mücadele Yasası’nda düzenleme yapılmasını öngören tasarıda, terör örgütü ele başına fiilen af önerildiği, CHP’nin karşı çıkışı ile değişikliğin yapılamadığı" iddia edildi.

-Toplu görüşme sona erdi. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, "Bu sene yaptığımız zamla bin 300 TL olan en düşük memur maaşı 2011 yılı temmuz ayı itibariyle aile yardımıyla birlikte 1534 TL olacak. Aradaki fark net 234 TL ve oransal karşılığı yüzde 18. Bu zam fevkalade bir zam" dedi.

- Endonezya’nın Sumatra adasının kuzeyindeki Mount Sinanbug, 400 yıl aradan sonra faaliyete geçerek 1500 metre yukarıya duman püskürttü.

30 Ağustos:
-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize’de selden etkilenen bölgelerde havadan incelemelerde bulundu, sorunları dinledi ve yıkılan evlerin yerine uygun yerlerde yeni evlerin yapılacağını bildirdi.

-Rize’deki heyelanda kaybolan 2 kişiden Salim Bilgin’in cesedine ulaşıldı. Ölü sayısı 13’e yükseldi.

-Milli Eğitim Bakanlığı, KPSS’ye ilişkin iddialarla ilgili durum netleşinceye kadar öğretmen atamalarını erteledi.

-Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "Bedelli askerlikle ilgili hiçbir çalışma yok. Bedelliyle ilgili çalışma yapmaya da gerek yok. Bedelliyle ilgili kanunda hüküm var" dedi.

-Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, yasa dışı dinleme iddialarıyla ilgili soruşturma açılmasını kendisinin talep ettiğini belirterek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt içinde dinleme yapmadığını kaydetti.

31 Ağustos:
-YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) hakkında yürütülen soruşturmanın derinleştirildiğini, olayların kaynağı olduğu iddia edilen Eğitim Bilimleri Testi’nin yanı sıra Genel Yetenek-Genel Kültür Testi;nin de incelemeye alındığını bildirdi.
- Danimarka’dan aldığı lisansla yayın yapan Roj-TV hakkında açılan davada, savcılık kanalı, " PKK’nın ve onun bir kolu olan Kontra-Gel’in eylemlerini teşvik etmek ve desteklemek" ile suçlandı.