Ahi Çelebi kurtuluyor

Evliya Çelebi, kendisini Ahi Çelebi Camii'nde gördüğü rüya üzerine seyahate çıkmıştı. Cami, 500 yılda iki yangın, bir deprem atlattı; Haliç Çevre Düzenlemesi ve Galata Köprüsü inşasında zemini kaydı. 20 yıldır proje aşamasındaki restorasyon nihayet başladı.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Zemini kaydı, sıvaları döküldü, minaresi yıkıldı...
Ayakta durabilmesi için çelik kafeslere alındı. Yaklaşık 20 yıl süren terk edilmişliğinin ardından İstanbul'daki ilk Türk eserlerinden Ahi Çelebi Camii restorasyon projesiyle yeniden hayata dönüyor.
17. yüzyılda yaşayan ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi'nin 'Seyahatname' adlı gezi kitabı, Çelebi'nin rüyasında kendisini Ahi Çelebi Camii'nde görmesiyle başlar. Caminin içinde Hz. Muhammed'le karşılaşan Evliya Çelebi heyecanlanınca 'Şefaat ya Resulullah' yerine yanlışlıkla 'Seyahat ya Resulullah' der. Çelebi, kitabında bu rüyanın ardından kendini yollarda bulduğunu anlatır.
Çelebi'nin kitabına konu olan ve İstanbul'un fethinin ardından Darüşşifa'nın başhekiminin kendi adını vererek yaptırdığı sanılan Ahi Çelebi Camii, 1539 ve 1653 yangınlarında, 1894 depremlerinde ağır hasar gördüyse de ayakta kaldı. Beş asır kapıları açık kalan cami, yıkıcı darbeyi 1980'li yıllarda Haliç çevre düzenlemesi ve yeni Galata Köprüsü kazıklarının çakılması sırasında aldı. Dibe doğru üç metre, Haliç'e doğruysa bir metre kayan camiyi su bastı.
Sponsor yapıyor
Çinileri çalınan caminin süsmeleri dökülürken hat yazıları da neredeyse tamamen kayboldu. Zemin kayma sorunu çözülemeyen Ahi Çelebi'nin başka yerde yeniden inşası bile gündeme geldi. 1990'da başlayan restorasyon projelerinden sonuç alınamayınca, bugün Haliç kıyısında bir otoparkın içinde unutulmuş görüntüsüne büründü. Ahi Çelebi'yi kurtarma çalışmalarında ilk sorun zemin kaymasının önlenememesi ve yüksek restorasyon maliyetiydi. 10 Kasım 2000 tarihinde Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Kerem İnşaat arasındaki sponsorluk anlaşmasıyla başlanan zemin güçlendirme çalışmasında, 360 adet 40 metre boyunda kazık çakılarak kayma ve oturma durduruldu. Haliç ve yağmur suları tahliye borularına bağlanarak zemini güçlendirilen cami için 9 aralık 2003 tarihinde yapılan restorasyon başvurusuna, 27 Eylül 2004 tarihinde onay çıktı. Zemini yeni bir kazık sistemiyle güçlendirilen Ahi Çelebi'nin, şimdi yıkılan minaresi yerine dikilecek, dökülen süsleme ve hatları yenilenecek ardından aslına uygun olarak onarıldıktan sonra kapılarını açacak.
İhaleye çıkarılmadığı için bir maliyet hesaplaması yapılmayan Ahi Çelebi Camii'nin restorasyonuna bugüne kadar 1 milyon YTL'yi aşan masraf yapıldı.
Vakıflar Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Burhan Ersoy, mülkiyetleri kendilerinde bulunan Ahi Çelebi'nin yanı sıra, Fatih Camii ve birçok anıt eserin, restorasyon projelerinin koruma kurullarında uzun süre onay beklediği için zarar gördüğünü ve restorasyon maliyetlerinin arttığını belirtti. Ersoy, bu sene yüzde 400'lük bütçe artışıyla restorasyon maliyeti sorununu aştıklarını ve tarihi eserleri koruma kurullarının değil, vakıfların sorumluluğuna verecek kanuni düzenleme hazırlığında olduklarını söylüyor.
"Ahi Çelebi'ye ve Fatih'e yeni restorasyon onayı çıktı. Ahi Çelebi'yi su basmış, Fatih Camii'nde de 2.5 santim zemin kayması vardı. Şu anda güçlendirme yapılan bu camilere uzun süredir restorasyon izni alamıyorduk" diyen Ersoy'a göre, kurulların maddi imkânlarının da sınırlı olması restorasyon sürecini uzatıyor.
Tarihi yarımadadan sorumlu İstanbul 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun önünde tescilli veya tescilsiz binlerce tarihi eser hakkında başvuru bulunuyor. Beş üyeden oluşan ve teknik elemanı olmayan kurul, mevcut başvurulara yetişmeye çalışıyor. İstanbul'da yeraltı ve yer- üstünde kayıtlı 9 bin 500 tescilli eserden büyük bir çoğunluğu da 1 No'lu Koruma Kurulu'nun sorumluluk alanında yer alıyor. Yasa gereği, restorasyonu istenen tarihi eserleri rölevesi çıkarılmadan görüşmeye alamayan kurullar, eserlerin korunmasında ve kimliğini kaybetmeden restore edilmesinde önemli bir görev üstleniyor.
Fatih Camii de onarımda
Fatih Sultan Mehmet tarafından, Havariyun Kilisesi'nin yerinde yaptırılan Fatih Camii de zemin kayması sorunu nedeniyle bakıma ihtiyaç duyan tarihi eserlerden. Üç büyük depremde yıkılıp yeniden inşa edilen, ancak 17 Ağustos 1999'daki 7.4 büyüklüğündeki depremde ayakta kalmayı başaran beş asırlık caminin zemini yağmur sularının temelde birikmesi nedeniyle 2.5 santim kaydı. Alınan izinle Fatih Camii'inin dökülen kubbesi, kasnakları ve kemerleriyle, kopan avizesi de elden geçirilecek. Restorasyon bekleyen eserler arasında Yeni Cami, Vakıf Gureba Hastanesi, Süleymaniye Doğumevi, Damat İbrahim Paşa Medresesi, Feridun Paşa Köşkü, Hat Sanatları Müzesi de bulunuyor.


    http://www.radikal.com.tr/7377777377770

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.