Ahırkapı'da Hıdrellez coşkusu

Ahırkapı'da Hıdrellez coşkusu
Ahırkapı'da Hıdrellez coşkusu
Geleneksel bahar şenliği "Hıdırellez"i kutlamak için çok sayıda insan Ahırkapı'da buluştu.Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri'nin onuncusu bu yıl Fatih Ahırkapı Parkı'nda gerçekleştirildi. Roman ritimleri, göbek dansları ve renkli görüntüleri ile karnaval havasında geçen etkinliğe binlerce kişi katıldı.
Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri Derneği tarafından organize edilen Hıdrellez Şenlikleri'ne bu yıl İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ev sahipliği yaptı. Geleneksel sokak orkestralarının Roman şarkılarını çalarak gezmesiyle başlayan şenlikte, çalgılar eşliğinde dans edildi. Bu yıl katılımcı sayısının fazlalığı nedeniyle Ahırkapı sokakları yerine Ahırkapı Parkı'nda düzenlenen şenlikte, Buzuki Orhan, Lüleburgazlı Küçük Hasan ve Tamer Kum, Göksenin İleri ve İstanbul Şarkıları, Makedon Koçani Orkestrası, Trakya All Stars, Ege Hicaz, Ahırkapı Roman Orkestrası, Pire Mehmet ve Roman Orkestrası, Babaeski Roman Orkestrası, Makedon Folk Orkestrası, Roman-İn-Caz, Kolektif İstanbul, Semaver Kumpanya, Mısırlı Ahmet Ritim Atölyesi ve Fransız Rakı Balkans Dj Set sahne aldı.
Vatandaşların ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte katılımcılar, park içindeki ağaçlara dileklerinin gerçekleşmesi umuduyla çaput bağlarken, kurulan panolara da dileklerini içeren notlar yazdı. Bir notta " En önemlisi Bahçeşehir'deki evimin borcunun hepsini ödeyecek mucizeyi yarat Allah'ım" yazısı dikkat çekti. Selpak satarak hayatını geçirmeye çalışan 60 yaşındaki başörtülü bir teyze, etkinliğine ilk defa katıldığını söyleyerek, dilek ağacının karşısında ellerini açarak dua etti. Katılımcılar, hazırlanan panoların önünde bol bol komik hatıra fotoğrafı çektirdi. Etkinlik için Bodrum'dan da Samsun'dan da kalkıp İstanbul'a gelen vardı. Şenlikte gece yarısından önce havai fişek gösterisi büyük ilgi gördü. Gece yarısından sonra ise ateş yakıldı. Vatandaşlar ateşin üzerinden atladı. Etkinlik sabahın ilk saatlerine kadar sürdü.