'Ahlak zabıtası' için takipsizlik

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, Büyükşehir Belediyesi'nce Sahil Yolu'nda görevlendirilen 9 kişilik motosikletli zabıta ekibinin el ele tutuşanları 'Uygun davranın' diye uyarmalarıyla ilgili açtığı soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

SAMSUN - Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, Büyükşehir Belediyesi'nce Sahil Yolu'nda görevlendirilen 9 kişilik motosikletli zabıta ekibinin el ele tutuşanları 'Uygun davranın' diye uyarmalarıyla ilgili açtığı soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Zabıtaların kendilerine 'komplo' kurarak hakaret etmekle suçladığı gazeteciler hakkında da savcılık takipsizlik kararı aldı.
Başsavcı Ahmet Gökçınar, basında yer alan haberler üzerine zabıta ekibi hakkında 'görev sınırını aşarak, kişilere keyfi muamele yapmak' suçlamasıyla soruşturma başlattı. Sahil Yolu'nda görevli ekipte bulunan zabıtaların tek tek ifadesini alan savcılık, aralarında çevredeki esnafın da bulunduğu yaklaşık 50 kişinin bilgisine de başvurdu. Gazetecilerin çektiği fotoğraf ve görüntü kasetlerini inceleyen savcılık, 'zabıtanın el ele dolaşanlara çeşitli müdahalelerde bulunduğunu, erkek arkadaşlarıyla gezen kızları uyardığını ancak olumsuz tepki verilmesi halinde şiddet kullanmadığını' belirledi.
'Emri kimden aldıkları belli değil'
Savcılık, 'zabıtaların müdahale emrini kimden aldığının belirlenemediği, bu davranışlarının özel hayata müdahale olmadığı, kız öğrencilerin cinsel istismarını önlemeyi amaçladığı' kanaatine vararak, soruşturmaya konu zabıtalar hakkında takipsizlik kararı verdi.
Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, haklarında soruşturma açılan zabıtalarının haberi yapan gazetecilerin kendilerine 'komplo' kurduğu ve bu yayınlarla 'hakaret ettiği' iddiasıyla yaptığı şikâyeti de karara bağladı. Komplo iddiasına zabıtaların beyanları dışında herhangi bir kanıt olmadığına dikkat çeken savcılık, şikâyet edilen gazetciler Şenol Çakır ve Serdar İpek hakkında da takipsizlik kararı verdi.