Ahmet Altan ödülünü Gezi direnişçilerine adadı

Ahmet Altan ödülünü Gezi direnişçilerine adadı
Ahmet Altan ödülünü Gezi direnişçilerine adadı
Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü bu yıl, yazar Ahmet Altan, yayıncı Gökhan Bulut ve kitapçı Nuran Sivri'ye verildi. Ahmet Altan ödülünü Gezi Parkı direnişçilerine adadı.
Haber: İPEK İZCİ - ipek.izci@radikal.com.tr / Arşivi

1995 yılından bu yana, Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından verilen Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü bu yıl, yazar Ahmet Altan, yayıncı Gökhan Bulut ve kitapçı Nuran Sivri’ye verildi. Bu yıl ayrıca ilk kez verilen Onur Ödülü’nün sahibi ise avukat Fikret İlkiz oldu.

Açılış konuşmasını Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal’in yaptığı ödül töreni, Gezi Parkı direnişi sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert anmasıyla başladı. Anmada, Adana’da inşaatı devam eden altgeçide düşüp ölen komiser Mustafa Sarı ve Ataşehir’de aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş da unutulmadı.

Celal konuşmasını, “Her zaman ifade ettiğimiz gibi, bir kez daha hükümeti, hâkimleri, savcıları ve emniyet kuvvetlerini uluslararası anlaşmaların, Anayasa’nın ve yasaların düşünce ve ifade özgürlüğüne ilişkin getirdiği hükümlere uymaya, uygulamaya çağırıyoruz” sözleriyle bitirdi.

Celal’ın konuşmasının ardından, şehir dışında olduğu için törene katılamayan Ragıp Zarakolu’nun mesajı okundu. Zarakolu’nun mesajında, 20 bine ulaşan yasak yayınlar listesinden 600 kadarının serbest kalmasının; 3. ve 4. yargı Yargı Reformu paketleriyle davaların düşmesinin olumlu gelişmeler olduğu ancak yetersiz kaldığı ifadeleri yer aldı.

AHMET ALTAN: ÖDÜLÜMÜ GEZİ DİRENİŞÇİLERİNE ADIYORUM
Taraf gazetesindeki köşe yazıları nedeniyle hakkında çok sayıda ceza ve tazminat davası açılan, yüklü tazminat cezalarına çarptırılan Ahmet Altan rahatsızlığı nedeniyle törene katılamadı. Altan adına ödülünü, yayıncısı ve editörü Sırma Köksal aldı. Köksal, konuşmasında, “Ahmet Altan’ın size iletmemi istediği bir notu var. Kendisine bu ödül verildiği için herkese teşekkür ediyor. Ödülü ise şu an Gezi Parkı’nda direnişini sürdüren ve bu direnişe destek veren herkese ithaf ediyor” dedi.

Törende, kamuoyunda basın özgürlüğünün kullanılmasının sembolü olan birçok davada görev yapması; basın ve ifade özgürlüğü önündeki engellerle ilgili çok sayıda bilimsel yayın kaleme alması nedeniyle avukat Fikret İlkiz’e Onur Ödülü verildi. Yıllardır çeşitli kitapları nedeniyle hakkında dava açılan ve kitapları toplatılan Aram Yayınları adına yayın koordinatörü Gökhan Bulut ise ödülünü cezaevindeki bütün yazarlara adadı. 41 yıldır İstanbul Bebek’teki Türkü Kitabevi’nde bağımsız olarak mesleğini sürdüren Nuran Sivri’nin tüm insanlar adına dileği netti: “Ne kitapsız ne sanatsız!” Sivri, gözyaşlarını zor tutarak yaptığı konuşmasında, “Taksim 10 gündür gençlerin elinde. İstekleri doğaya, çevreye, insanlara saygılı bir yönetim, gerçek demokratik haklar ve özgürlükler… O gençlerin arasında eminim, 40 yıl önce annelerine- babalarına kitap tavsiye ettiğim, sattığım gençler de vardır. İşte onlar, Yaşar Kemal’ler, Sait Faik’ler, Orhan Kemal’ler, Sabahattin Ali’ler okuyanların yetiştirdiği çocuklardır” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/113658811365887

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu odulu kim kime veriyor,komik hemde traji komik; - 14Bernard

  ALTAN ailesi benim icin %100 kapitalist den daha kapitalist bir aile.Bu yuzden bu ailenin fikirleri benim icin = HIC.

  özledik... - drozer

  Taraf'taki yazıları zihnimizi açıyordu. özledik... Keşke yine yazsa... Özellikle bugünlerde...

  Ruzgargulu Spor'un ilk 11'i sahada - abrapan

  Ahmet Altan, Cengiz Çandar, Mehmet Barlas, Hasan Cemal, Murat Belge, Nazli Ilicak, Orhan Pamuk, Mehmet Altan, Eser Karakaş, Şahin Alpay, ve Ali Bayramoğlu yine fotograf cekimi icin dizildiler tribunlere selam veriyorlar. Arka arkaya demeclerle Ruzgargulu Spor bile takim halinde Gezi parki direnisine destek veriyorsa bu is bitmistir. Ama kendimizi yoklamanin da zamani gelmistir. Bu kiralik kalemlerin yanastigi yerden hayir gelmez.

  sorsun - bosver72

  Ahmet Altan ilk once sormaliydi. Isteyen varsa o odulu alir. Oyle ben verdim oldu doneminin kapandigi, en azindan o meydandakiler icin kapandigi anlasilmis olmali.

  bu bir hakarettir - chuckytoy

  Gezi Parkında olanlar sık sık faşizme karşı omuz omuza diye sloganlar atıyor. Bu sloganlar Tayyibe karşı omuz omuza olarak evriliyor sık sık. Tayyib faşist diktatöryasını kurarken en önemli kavşağı referandumdu. Bu şahıs referandumda evet demiş bir kişidir. Yasama yürütme ve yargının tek bir kişinin elinde toplanmasına ideolojik barut taşımış, yorulan islamcılara su vermiş, terleyen AKP'linin alnının terini silmiş, eli kirlenenin elini temizlemiş, Erdoğan'a hayır dualarını eksik etmemiş birisidir. Şimdi çıkıpta böyle gezi parkı eylemcilerine hakaret eder gibi size armağan ediyorum demesi, bizlerin haysiyetine şerefine bir saldırıdır.

  gezi, gazı kabul eder mi? - erkan8591

  bilineceği üzere ahmet altan taraf'landıktan sonra onyıllarca biriktirdiği saygınlığını kül etti. üzüldük. özgürlük adına milliyetçileri yargılayanlara alet oldu. bir diktatörlüğe karşı çıkarken daha kötü ditatörlüğe, yani bugünkü gaza destek oldu. ahmet altan hala gaz kokuyor ve gezi, gazı kabul etmez.

  yok artik - biyorumlukcan

  bu ne ya? zaytung mu?