Ahmet Atakan Hatay'daki gösterilerde hayatını kaybetti

Ahmet Atakan Hatay'daki gösterilerde hayatını kaybetti
Ahmet Atakan Hatay'daki gösterilerde hayatını kaybetti
ODTÜ'de yapılmak istenilen yolu protesto için eylem yapan grupta bulunan Ahmet Atakan olaylar sırasında hayatını kaybetti.

HATAY - Hatay'da, ODTÜ arazisinden geçecek yolda ağaç söküleceği gerekçesi ve "savaşa hayır" yürüyüşü nedeniyle eylem yapan grupta bulunan Ahmet Atakan olaylar sırasında hayatını kaybetti. Ağır yaralı olarak Akdeniz Hastanesi'ne kaldırılan, oradan Antakya Devlet Hastanesi'ne sevk edilen Atakan'ın kalbinin durduğu ve burada yapılan müdahaleyle yeniden hayata döndürüldüğü öğrenildi. Yeniden kalbi duran Atakan'ın hayatını kaybettiği bildirildi. 

Ahmet Atakan nasıl öldü?

'Hoşgörü adası' Hatay 3. can kaybına ağlıyor


CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Ahmet Atakan’ın yakın mesafeden gaz kapsülüyle vurularak öldüğünü söyledi. Hatay Valiliği ise Atakan'ın çatıdan düşerek yaşamını yitirdiğini iddia etti.


“KAFASINA DARBE ALDI”
Olayın ardından Antakya Devlet Hastanesi önünde toplanan Atakan'ın yakınları sinir krizi geçirdi. Hastane önünde toplanan vatandaşlar, polise tepki gösterdi. Gruptakilerden bazılarının polise şişe atmasının ardından biber gazıyla müdahale edildi.

Müdahaleden sonra grup, yeniden toplanarak araçlarla Armutlu Mahallesi'ne geçti. Grup, Armutlu Mahallesi'nde eylemini sabaha dek sürdürdü.

Bu arada, Antakya Devlet Hastanesi'ne gelen CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, burada gazeteciler yaptığı açıklamada, "Ahmet Atakan kafasının sol kulak arkasına aldığı darbe sonucu iç kanama nedeniyle öldü. Hatay'da iki gencimizi kaybettik, failleri bulunmuyor" dedi.

JANDARMA EKİPLERİ OLAY YERİNDE İNCELEME YAPTI
İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı olay yeri inceleme ekipleri, Armutlu Mahallesi'nde Ahmet Atakan'ın öldüğü Gündüz Caddesi'ndeki olay yerinde incelemelerde bulundu.

Olaya ilişkin delil toplayan ekipler, Atakan'ın ölümüyle ilgili görgü tanıklarının ifadelerine başvurdu.

Ünlüler isyan etti: "Yeter artık, Ahmet Atakan'lar ölmesin!"


HATAY VALİLİĞİ: ÇATIDAN DÜŞTÜ

Hatay Valiliği, Ahmet Atakan’ın ölümüyle ilgili bir açıklama yaptı.

Ahmet Atakan’ın düşerek yaralandığı ve daha sonra hastanede hayatını kaybettiği iddia edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

09 Eylül 2013 Pazartesi günü ilimiz Merkez’e bağlı Armutlu Mahallesi Gündüz Caddesi üzerinde toplanarak, Gezi Parkı eylemleri ve Tuzlu Çayır’da yaşananları protesto etmek için Gündüz Caddesi’ni trafiğe kapatan grubun kanunsuz yürüyüşe geçmesi üzerine, gruba dağılmaları, aksi takdirde müdahale edileceği ikaz edilmiştir.

Ancak, yapılan tüm ikaz tekrarlarına rağmen grubun yürümekte ısrar etmesi ve grup içerisinden güvenlik birimlerine sapanla bilye ve taş atılması üzerine gruba, tazyikli su ve gaz ile orantılı müdahalede bulunulmuş ve dağılmaları sağlanmıştır.

CHP'li Dudu: Ahmet'i akrep aracındaki polis vurdu


Ara sokaklara kaçan şahısların bir süre sonra cadde üzerinde tekrar toplanarak yola barikat kurmaları, barikatı ateşe vererek barikat gerisinden ve çatılardan havai fişek, taş ve bilye atarak mahalle sakinlerine zarar vermeleri üzerine gruba tekrar müdahalede bulunularak dağılmaları sağlanmıştır.

10 Eylül 2013 Salı günü saat 00.57 sıralarında Gündüz Caddesi üzerinde devriye gezen güvenlik biriminden 1 kişinin binadan yola düştüğü anonsu yapılması üzerine derhal 112 Acil Servis ile görüşülerek bir Ambulans gönderilmiştir.

Ancak olay yerinde bulunan şahıslar yaralıyı kendi imkânları ile hastaneye götürmek istemiş, sonrasında yaralı olarak Antakya Devlet Hastanesi’ne getirilen Ahmet Atakan isimli vatandaşımız, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir.

Konu Adli Makamlara intikal ettirilmiş olup, çok yönlü olarak araştırılmaktadır. Elde edilen ilk verilere ve bilgilere yüksek bir yerden düşmüş olabileceği değerlendirilmektedir. Hiç kuşkusuz gerçek ölüm nedeni yapılacak otopsi çalışmaları sonucunda ortaya çıkacaktır. Merhuma Allahtan rahmet, değerli ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı dileriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
(ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/1150078115007831

  YORUMLAR
  (31 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Atakan`in katli - urolog

  Böyle tek tek öldürmekle olmuyor. Iktidar sizde. Savas ucaklariniz var. Bomba yagdirin iktidar karsitlarina. O da yetmezse cagirin Suriye`den El Kaide katillerini Kimyasal Bombalarla halletsinler. Ortada ne muhalif kalsin, ne alevi kalsin, ne demokrat kalsin, ne solcu kalsin, ne de kürt kalsin. Kalan alevi olursa cacev`e(CamiCemevi) gönderip asimile edersiniz, kürdü türklestirirsiniz, geri kalanlari da medreseye gönderir egitirsiniz. "Olancasi bir tutam can, kadasina belasina sundugum. Ben öleydim loooy:Ahmed Arif". KAN LEKESI CIKMAZ

  aDALET / O DA NE? - kafes

  bir iktidar meydandaki halkı, halk olarak görmüyorsa... yapılan zulmü ( kendilerine hakaret edilmesini istemeyen tancere tavacılar denilmesini kabullbemeyen , terorist muamelesi görmek istemeyen , parasız eğitim isteyen , parkın park olarak kalmasını isteyen insanlar ) protesto etmek için ellerinde pankarttan ve dillerinde sözlerden başka bir şeyi olmayan bir avuç insana vahşice saldıran polisleri kahraman , ölen insanlara terörist muamelesi yapıyorsa o iktidar sakın demokrasi den hürriyetten bahsetmesin ! bilboardlara dev kadar fotoğrafı bastırıp beraberlik mesajı verip sokaklarda insanları katleden bir zihniyetde ne iman ne de inanç vardır ! kaç insan öldü kaç insan ? halen mal derdinde olanlar var.. kaç dükkan kaç araba kaç kaldırım sayısal olarak belirtildi , ama ne kadar gaz su mermi kullanıldı ? : yeteri kadar .. bu adalet nasıl bir adalet ? eleştirmek protesto etmek suç mu ? durmak da suç mu ? oturmak da suç mu ? darbeden beter görüntüler var ortada . darbeyi yapan halk mı yoksa iktidar ın şiddet eğilimi mi ? insanlık dışıdır bu yaşananlar.. suriyeye asker çıkartacaksanız önce kendiniz silah kuşanın oğullarınıza akrabalarınıza silah kuşandırın... ölecekse onlar ölsün ! anaların kuzuları değil ! mısır da ki olaylara rabia işareti ile destek olursunuz , kendi ülkenizdeki insanlar protesto hakkını kullanmak istediğinde teroristler vatanhainleri dersiniz .. katilsiniz ! yatacak yeriniz olmayacakdır . utanıyorum çaresizce izlemekten utanıyorum !

  Hassas gençlik - PAN-ZEHİR

  Barikat kurma, yakam, havai fişek etrafa zarar verme.... Bu mu protesto ? ODTU falan bahane, gidin ODTU'ye, ormanın göbeğine villa konduran Can Dündar'ı protesto edin de niyetiniz anlaşılsın. Artık ikiyüzlü, yeşil hassasiyetiniz kabak tadı veriyor.

  Gözü dönmüşlüğün iktidar hırsı ile melezi: AKP nin polis devleti - makul

  Ahmet Atakan hayatını kaybetmedi.Gözü dönmüş polis ve onu şımartan iktidar düşkünleri tarafından bile isteye öldürüldü.Ne yazık ki Türkiye devletin eşkiyalaştığı zamanda insanların kendilerini korumaya itildiği bir ana doğru sürükleniyor. Savcı, bakan, vali filan kisvesinde dolaşanların sanırım hiç aklı ve vicdanı yok. Bu sistemden ve iktidardan demokratik yollarla ama kesinlikle dik durarak kurtulmak için bir araya gelmek lazım. Dik durmak lazım zira zaten bunların bütün kuvveti demokrasiye ve hukuka tecavüzden geliyor. Bunu unutmadan demokratik bir muhalefet etmek.

  Türkiye alevileri. - Kafkasyali

  Türkiye alevileri ortadoğuda olan savaşı Türkiyeye taşıyarak, Suriyedeki dindaşlarına kendilerince bir yardım etmeye çalışıyorlar. Ancak bu tutum siyaseten sakat bir düşünce. Dünyanın desteğini alan ağababaları Esad'ın Suriyedeki durumu ortada. 3 yıldır iktidardan düşmedi ama iktidardada değil. Türkiyede benzer bir seneryo olması durumunda Türkiyedeki aleviler ortadoğudakiler kadar şanslı olamayacak. Suriye ve Irak taki gibi ordu tamamen alevi kontrolünde değil, demografik olarak dağınık ve örgütsüzler. Kısaca aleviler savaşa değil barışa taraf olmalı. Suriyede 120.000 bin insan öldü, bununla Hatayda ölen 3 kişiyi eşit tutmak tutarsız. Esad 120.000 inan öldürürken bir şey demeyip, kafasını yere çarpıp ölenler için dünyanın gürültüsünü çıkaranlar hiçde insani refleksle hareket ediyormuş gibi görünmüyorsunuz.

  ... - Kharon

  Allah rahmet eylesin. Videodan gaz bombasıyla ölmediği belli zaten, otopsi raporunu doğrular nitelikte. Ama tabiki bizim iç savaş mangası gaz bombasından polis öldürdü diyecek. Sizde bu iç savaş çıkarma sevdası oldukça korkarım daha çok canlar gidecek.

  Bu Sabah - berkayhür

  Evden ciddi anlamda sıkıntıyla çıktım. Kahvaltı sırasında haberi almış, sosyal medyadan olan bitene ulaşmıştım. Durağa çıktım, emniyet müdürlüğü çok yakın; o çevik kuvvetlerin hepsi kafa önde hızlı adımlarla gidiyorlar. Hepsine gözümü ayırmadan baktım. Rahatsız oldular, olacaklar. Sadece bakışlardan korkuyorlar. Gönül isterdi ki polisimizle gurur duyalım, bizi kötülüklerden korusunlar ama ne yazık kötü olan polisler korumasız kalan biziz. Biz kendimizi korumaya karar verirsek, işte o zaman başlarını öne eğerek kaçmak onları kurtarmayacak.