Ahmet Atakan için eylemli gece

Ahmet Atakan için eylemli gece
Ahmet Atakan için eylemli gece
Hatay'daki olaylar sırasında ölen Ahmet Atakan için İstanbul'da eylemler düzenlendi.

Taksim Dayanışması ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, sosyal paylaşım siteleri üzerinden yapılan çağrıyla Taksim Meydanı’nda dün saat 19.00’da Hatay’daki gösterilerde hayatını kaybeden Ahmet Atakan için karanfilli anma ve basın açıklaması yapılacağını duyurdu.

Bunun üzerine polis dün akşamdan itibaren güvenlik önlemi alarak Gezi Parkı, Taksim Meydanı ve Cumhuriyet Anıtı’nı yaya trafiğine kapattı.

İstiklal Caddesi girişinde de önlem alan polis, ellerinde karanfillerle bekleyen yaklaşık 50 kişilik grubun sloganlar atması üzerine kol kola girerek müdahale etti. Gece boyunca Taksim'de yaşanan olaylar sırasında çok sayıda gösterici gözaltına alındı. İstiklal Caddesi ve ara sokaklarında polis-eylemci gerginliği yer yer sabaha kadar devam etti.

Beyoğlu'nda çatışmalar gece de sürdü


İSTİKLAL CADDESİ’NE BİBER GAZI
Bu sırada ellerinde “Ahmet Atakan ölümsüzdür. AKP ’den hesap soracağız" yazılı pankart taşıyan yaklaşık bin kişilik grup sloganlar eşliğinde polis ekiplerine havai fişek attı. Havai fişekli saldırının bitmesinin ardından çevik kuvvet polisleri eylemcilere biber gazı ile karşılık verdi. Ara sokaklara atılan yoğun biber gazı nedeniyle bazı vatandaşların nefes almakta zorlandı.VEKİLLERDEN OTURMA EYLEMİ
Eyleme destek veren CHP ’li milletvekilleri Müslim Sarı ve Melda Okur ile BDP ’li milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel ve Sabahat Tuncel, vatandaşlarla birlikte basın açıklaması yapmak için meydana girmek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine oturma eylemi yapan grup adına konuşan Taksim Dayanışması üyelerinden Yüksek Mimar Mühendis Mücella Yapıcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu eleştirerek “Buradaki şiddet bitene kadar açıklama yapmayacağız. Elimizde sadece karanfil var. Çıplağız, sadece bir sayfalık açıklamamızdan korkuyorlar" dedi. Levent Tüzel müdahaleyi eleştirerek “22 yaşındaki Ahmet’in bir kez daha polis fişeği ile öldürülmesini lanetliyoruz. Polis şiddetini protesto etmek isteyenlere daha çok polis şiddet uyguluyor. Bu şiddet giderek artacak. Burada açıklama yapılmasına izin verilmiyor. Vali bey ile görüştük Taksim Meydanı’nın gösterilere açık olmadığını söyledi. İstanbul’un hiçbir meydanı düşünce açıklamaya yasaklanmamalı" diye konuştu. CHP’li milletvekili Müslim Sarı ise Vali Hüseyin Avni Mutlu’nun meydanda açıklama yapmak için sadece vekillere izin verdiğini söyleyerek “Biz halkımızla beraber açıklama yapmak istiyoruz. Bu teklifi kabul etmiyoruz. Bu nedenle açıklamayı da yapmıyoruz ve burada oturmaya eylemi yapacağız" şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından vekiller ile birlikte bekleyen kalabalık ellerindeki karanfilleri İstiklal Caddesi’nin girişine bırakarak oturma eylemi düzenledi. 15 dakikalık eylemin ardından kalabalık alkışlarla Mimarlar Odası’na gittiler.

BARİKAT KURUP CADDEYİ KAPATTILAR
Beyoğlu Örnektepe Mahallesi’nde yüzleri maskeli bir grup cadde üzerine barikat kurup, barikatı ateşe verdi. İstiklal Caddesi ve ara sokaklarında polis-eylemci gerginliği devam ederken, Örnektepe Mahallesi’nde yüzleri maskeli bir grup Etibank Caddesi üzerine çöp konteynerleri ve banklarla barikat kurup, barikatı ateşe verdi. Sloganlar atarak caddeyi trafiğe kapatan eylemcilerin bekleyişi devam ediyor.

TAKSİM'DE GAZETECİLERE POLİS MÜDAHALESİ
Taksim'de yaşanan olaylar sırasında çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Polisin göstericileri gözaltına alması sırasında bazı vatandaşlar gözlatına alınan kişileri polisin elinden almaya çalıştı. Bu sırada görüntü almak isteyen kalabalık bir basın grubuna sivil ve çevik kuvet polisleri müdahale etti. Basın mensupları, fotomuhabirleri ve kameramanlar kalkanlarla uzaklaştırıldı. Arbede sırasında bir basın mensubu kolundan yaralandı. Yaralı gazeteci arkadaşları tarafından hastaneye götürüldü.

GAZİ MAHALLESİ'NDE POLİS MÜDAHALESİ
Hatay’da Ahmet Atakan’ın hayatını kaybetmesini protesto etmek isteyen bir grup, Sultangazi İsmet Paşa Caddesi'nde eylem yaptı. Çöp konteynerlerini devirip barikat kuran ve barikatı ateşe veren kalabalık, Gazi Mahallesi İsmet Paşa Caddesini trafiğe kapattı. Bunun üzerine polis biber gazı ve tazyikli su ile yüzleri maskeli gruba müdahale etti. Polisin müdahalesine göstericiler molotof, taş ve şişe atarak karşılık verdi. Cadde üzerinde polis-eylemci çatışması devam ediyor. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/115025611502564

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - noelon

  zulmün artsın ki gidişin tez olsun...

  Sustukca..... - Ari Zerdüst

  Ölümlere susulmaz!Susmak ölümlere ortak olmaktir! Kanda beslenen zalime sesiz kalarak ölümlere susmamaliyiz! Susmak öldürüyor! Öyleyse susmamaliyiz! Evinde oturarak "kahrolsun iktidar" demekle zalim iktidar ölmüyor.Aksine o öldürmeye devam ediyor! Hemde en degerlilerimizi bizden alip götürüyor,kendine kurban ediyor! Secimler yaklastikca iktidar daha cok kana ihtiyac duyacak! Tüm iktidarlar bunu yapti!Iktidarlar birbirinin aynisidir.Tek farklari isimleri.Zihniyetleri ayni.Uygulamalari ayni.Yasalari,savcilari,hakimleri,polisleri,askeri hep ayni.Bunlarin tek görevi toplumun emegini askari düzeyde sömürmek.Karsi cikanida öldürmek!! Türki iktidarlar tarihine dönüp bir bakin.CHP iktidari,AP iktidari,ANAP iktidari,MC iktidari, DY iktidari,Ve en son AKP iktidari kan ve zulümden baska topluma ne verdi!?

  Düşenlere. - ganjml

  Ellerinde kitapları türküleriyle geldiler,dalga dalga aydınlık dalga dalga aydınlık oldular,yürüdüler karanlığın karanlığın üstüne,meydanları zapt ettiler meydanları zapt ettiler yine,hatayda ankarada iştanbulda kavgada düşen,silkinip kalktı yere düşen,bir elinde bir güneş gibi taşıyıp yarasını yıktı padişahın mağarasını,kalkmayın o gün değil derlenip dürülmesin bayraklar,uzaktan duyduğumuz çakalların ulumasıdır,safları sıklaştırın safları sıklaştırın çocuklar,bu kavga faşizme karşı bu kavga hürriyet kavgası.

  OY UĞRUNA... - bander

  Gezi olaylarını başlatan polis ve sonrasında anketlerde oyları %40 lara düşümüş olan RTE, olayların oylarını artırdığını fark edince devlet adamlığına yakışır bir şekilde demokratik kurallar içinde olayları ve sorunları çözerek huzuru sağlamak yerine alabildiğine olayları provake ederek işin bu noktaya gelmesini sağladı. yani üç beş oy için gencecik insanların ölmesine sebep olan bir başbakan...en acı olan bu adamın desteği hala %50 lerde.