Ahmet Atakan nasıl öldü?

Ahmet Atakan nasıl öldü?
Ahmet Atakan nasıl öldü?
Hatay'da dün gece düzenlenen eylemler sırasında yaşamını yitiren Ahmet Atakan'ın ölüm nedeniyle ilgili ilk otopsi raporu ile Hatay Valiliği'nin açıklamaları çelişiyor.

Radikal.com.tr - Hatay’ın Antakya ilçesinde, "ODTÜ'ye destek", "Abdullah Cömert'in katillerinin cezalandırılması" ve " Suriye 'de bir müdahaleye karsı" düzenlenen eylemlerde can veren Ahmet Atakan'ın ölüm nedeniyle ilgili farklı açıklamalar geliyor. Bianet'ten Ayça Söylemez'e konuşan ve 22 yaşındaki Atakan’ın ilk otopsisine giren Hatay Tabip Odası Başkanı Selim Matkap, Hatay Valiliği’nden bu sabah yapılan “Elde edilen ilk verilere ve bilgilere yüksek bir yerden düşmüş olabileceği değerlendirilmektedir” şeklindeki açıklamaya tepki gösterdi.

Olayın ardından Hatay Devlet Hastanesi’ne gittiğini ve ön otopsiye girdiğini ifade eden Matkap şunları söyledi:
"Atakan’ın vücudunda yüksek bir binanın üzerinden düştüğünü ispatlayan bir bulguya rastlamadık. En önemli iki bulgu var: Birisi akciğerlerde kanama, diğer kafa travması.”
“Kafasında künt travma olarak tabir edilen çökme kırığı ve morarma vardı. Ölüm sebebi bunlardan biri. Bunlarla ‘yüksekten düştü’ diye açıklama yapılamaz.”
“Zaten Valiliğin peşinen açıklama yapmaması gerekir. Kesin bilgi elde etmeden açıklama yaparak kamuoyunu yönlendirmeye çalışıyor. Otopside yüksekten düşmeyi belirten tıbbi bulguya rastlamadık. Kemiklerde, bacağında, kolunda kırık yoktu. Düşenlerde genelde bu kırıklar görülür.”

CHP'li Dudu: Ahmet'i akrep aracındaki polis vurdu


'GÖRGÜ TANIKLARI KAPSÜL DİYOR'


Otopsinin ardından olay yerine de giden Dr. Matkap, görgü tanıklarıyla da hem hastanede hem olay yerinde konuştuğunu belirtti: “Görgü tanıkları da olayı şöyle anlatıyor: ‘Ana caddeye çıkan ara sokakta dururken iki akrep gelip ortaya gaz bombası attı, gaz bulutunda kaybolduk. Rüzgar dumanı dağıtınca Ahmet’in yerde yattığını gördük.’ Yanındaki arkadaşlarının tanıklığı böyle.”
'Hoşgörü adası' Hatay 3. can kaybına ağlıyor

Hatay Valiği daha otopsi işlemleri tamamlanmadan, olayın hemen ardından yaptığı açıklamada, Atakan’ın “yüksek bir binadan düşüp öldüğünü” ileri sürdü.
Dr. Matkap, Hatay Valiliği’nin, yine Hatay’da yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in ölümüyle ilgili de böyle çelişkili açıklamalar yaptığını hatırlattı.
3 Haziran’da öldürülen Cömert’in ölümüyle ilgili ertesi gün açıklama yapan Valilik, önce ölüm sebebinin silahla yaralanma olduğunu söylemiş sonra bu açıklamasını geri çekerek, Cömert’in başına darbe aldığının tespit edildiğini belirtmişti.
Dr. Matkap, “Otopsi tamamlanmadı, sonucu belirlenmedi, Vali Ahmet’in yüksekten düştüğünü nereden biliyor?” diye sordu.
Ahmet Atakan’ın cenazesi, Hatay Cumhuriyet Savcılığı’nın isteği üzerine, incelenmek ve otopsinin tamamlanması için Adana Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. 
Ünlüler isyan etti: "Yeter artık, Ahmet Atakan'lar ölmesin!"


Ahmet Atakan Hatay'daki gösterilerde hayatını kaybetti