Ahmet Atakan nasıl öldü?

Ahmet Atakan nasıl öldü?
Ahmet Atakan nasıl öldü?
Hatay'da dün gece düzenlenen eylemler sırasında yaşamını yitiren Ahmet Atakan'ın ölüm nedeniyle ilgili ilk otopsi raporu ile Hatay Valiliği'nin açıklamaları çelişiyor.

Radikal.com.tr - Hatay’ın Antakya ilçesinde, "ODTÜ'ye destek", "Abdullah Cömert'in katillerinin cezalandırılması" ve " Suriye 'de bir müdahaleye karsı" düzenlenen eylemlerde can veren Ahmet Atakan'ın ölüm nedeniyle ilgili farklı açıklamalar geliyor. Bianet'ten Ayça Söylemez'e konuşan ve 22 yaşındaki Atakan’ın ilk otopsisine giren Hatay Tabip Odası Başkanı Selim Matkap, Hatay Valiliği’nden bu sabah yapılan “Elde edilen ilk verilere ve bilgilere yüksek bir yerden düşmüş olabileceği değerlendirilmektedir” şeklindeki açıklamaya tepki gösterdi.

Olayın ardından Hatay Devlet Hastanesi’ne gittiğini ve ön otopsiye girdiğini ifade eden Matkap şunları söyledi:
"Atakan’ın vücudunda yüksek bir binanın üzerinden düştüğünü ispatlayan bir bulguya rastlamadık. En önemli iki bulgu var: Birisi akciğerlerde kanama, diğer kafa travması.”
“Kafasında künt travma olarak tabir edilen çökme kırığı ve morarma vardı. Ölüm sebebi bunlardan biri. Bunlarla ‘yüksekten düştü’ diye açıklama yapılamaz.”
“Zaten Valiliğin peşinen açıklama yapmaması gerekir. Kesin bilgi elde etmeden açıklama yaparak kamuoyunu yönlendirmeye çalışıyor. Otopside yüksekten düşmeyi belirten tıbbi bulguya rastlamadık. Kemiklerde, bacağında, kolunda kırık yoktu. Düşenlerde genelde bu kırıklar görülür.”

CHP'li Dudu: Ahmet'i akrep aracındaki polis vurdu


'GÖRGÜ TANIKLARI KAPSÜL DİYOR'


Otopsinin ardından olay yerine de giden Dr. Matkap, görgü tanıklarıyla da hem hastanede hem olay yerinde konuştuğunu belirtti: “Görgü tanıkları da olayı şöyle anlatıyor: ‘Ana caddeye çıkan ara sokakta dururken iki akrep gelip ortaya gaz bombası attı, gaz bulutunda kaybolduk. Rüzgar dumanı dağıtınca Ahmet’in yerde yattığını gördük.’ Yanındaki arkadaşlarının tanıklığı böyle.”
'Hoşgörü adası' Hatay 3. can kaybına ağlıyor

Hatay Valiği daha otopsi işlemleri tamamlanmadan, olayın hemen ardından yaptığı açıklamada, Atakan’ın “yüksek bir binadan düşüp öldüğünü” ileri sürdü.
Dr. Matkap, Hatay Valiliği’nin, yine Hatay’da yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in ölümüyle ilgili de böyle çelişkili açıklamalar yaptığını hatırlattı.
3 Haziran’da öldürülen Cömert’in ölümüyle ilgili ertesi gün açıklama yapan Valilik, önce ölüm sebebinin silahla yaralanma olduğunu söylemiş sonra bu açıklamasını geri çekerek, Cömert’in başına darbe aldığının tespit edildiğini belirtmişti.
Dr. Matkap, “Otopsi tamamlanmadı, sonucu belirlenmedi, Vali Ahmet’in yüksekten düştüğünü nereden biliyor?” diye sordu.
Ahmet Atakan’ın cenazesi, Hatay Cumhuriyet Savcılığı’nın isteği üzerine, incelenmek ve otopsinin tamamlanması için Adana Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. 
Ünlüler isyan etti: "Yeter artık, Ahmet Atakan'lar ölmesin!"


Ahmet Atakan Hatay'daki gösterilerde hayatını kaybetti


  http://www.radikal.com.tr/115012511501257

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  nerde kaldın alman ambargosu - demlicay2011

  en çok yalancı valiler üzülecek. üzülsünler . ülkeyi yanlış yöneten ve ellere verenler cezasını çeksin diyorum. ambargo onların en büyük kabusu. malum kendilerinde bir numara yok. anca ye babam ye. (kullandıkları yabancı mallarına bakın benim laflarıma değil). haramzadeler.

  Çelişen valilik değil Radikalin kendisi! - nitemtran

  Rapor ve raporun uzmanları tarafından değerlendirmesi var ki Radikal yayınlamış, okumuyor musunuz? Bu uzmanların uzmanlık alanları ne biliyo musunuz? Adli tıp profösörleri. Aklınıza, uzmanların Akepe taraftarı olduğu mu geldi? Ben birini iyi tanıyorum. Prof. Dr. Ümit Biçer. Akepe muhalifi ve sol görüşlü biridir. Buna da mı inanmadınız? Tamam, internet elinizin altında, üşenmeyin, beş dakikanızı alır, search edin ve çıkanlardan, yazılarından, demeçlerinden anlarsınız ne olduğunu görüşünün. Aklınız mı tutuldu, kör müsünüz yoksa vicdanınız mı öldü?

  valiler - BerdanRonin

  Bu ülkede ki Valiler bir günde gerçek bir açıklama yapsınlar ya.. Hiç mi vicdan yok birgünde özür dileyin. Umarım tarih önünde birgün hesap verirsiniz

  sonra toparlaması zor olmasın - shan fest

  Valiler pat diye ölüm sebepi açıklamamalı..önce gerekli resmi evrakları ve bulguları toplayıp bunlara dayanan açıklamalar yapmalı.Şüpheliler arasında olması mümkün olabilecek polis ekibinin "damdan düştü" ihbarı -doğru olsa bile- sağlam verilerle teyit edilmeden basına aksettirilecek bir açıklama olmamalı.Sonra tevil edilirken mantık komedileri oluşuyor.

  yapilacak sey basit - keryil

  otopsiyi gerceklestiren doktoru bulup soracaksiniz. veya en azindan otopsi raporuna ulasacaksiniz. bunu yapamiyorsaniz gazeteciliginiz zayiftir, eger "binadan dustu" diyenler bu raporu size saglamiyorsa onlar da durust degiller. keske belge sunsaydiniz zira isine gelmeyen herkes "aha damdan dusmus iste" diyecek. amaciniz inkar edilemez bir sekilde iddianin aslini ortaya koymak ve akabinde asilsiz iddia sahibinden hesap sormak olmali. ozellikle bu iddia sahibi devletse.

  Aşk olsun sana çocuk. - ganjml

  Bir çocuk daha mı gitti güneşin ülkesine erken vedalar coğrafyasında,aşk olsun sana çocuk,bizi de bıraktın bu koca utançla başbaşa.

  valiye gel.. - Dopchik

  ne valilerimiz var ama bunlar varken iktidarin sirti yere gelmez..