Ahmet Atakan'ın cenazesinde TOMA'yla vekilin imtihanı

Ahmet Atakan'ın cenazesinde TOMA'yla vekilin imtihanı
Ahmet Atakan'ın cenazesinde TOMA'yla vekilin imtihanı
Ahmet Atakan'ın cenazesinin ardından TOMA'lardan sıkılan basınçlı suya hedef olan CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz: "Polis bizim göstericilerin yanına gittiğimizi görerek, tazyikli suyu sıktı. Hedef bizdik..."

HATAY - Hatay'da Ahmet Atakan'ın cenaze töreni ardından Gündüz Caddesi'nde göstericilere yapılan müdahale sırasında, TOMA'lardan sıkılan basınçlı suya hedef olan CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, "Polis bizim göstericilerin yanına gittiğimizi görerek, tazyikli suyu sıktı. Hedef bizdik ve bu olay yaşandı" dedi.

Göstericilerle polis arasında olaylara engel olmak için olay yerinde olduğunu vurgulayan Eryılmaz, "Oradaki görevli Emniyet yetkilisiyle görüştükten sonra, göstericilerin yanına giderken, tazyikli su sıkıldı ve sonrasında tepkimizi ortaya koyduk. Orada benimle birlikte 4 milletvekiliydik. Bizi görmemeleri imkansız. Hedef bizdik ve tazyikli suyun hedefi olduk" diye konuştu. Yaşanan olayın tatsız olduğunu belirten Eryılmaz, sonrasında yetkililerin özür dilediğini söyledi.

"VATANDAŞIN DEVLETE GÜVENİ KALMADI"
Gezi Parkı eylemleriyle birlikte, ülkenin her yerinde yapılan eylemlerde polisin orantısız güç kullandığını söyleyen Eryılmaz, böyle bir ortamda halkın devlete ve polise güveni kalmadığını söyledi. Hatay'da daha önce ölen Abdullah Cömert'in faillerinin halen bulunamadığını, bulunması için de ciddi bir çalışma yapılmadığını söyleyen Eryılmaz, şöyle konuştu:
"Abdullah'ın katilleri bulunmadı. Eskişehir'de yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz'ın failleri, Eskişehir Valisi ve Emniyet Müdürü'nün açıklamalarıyla, adeta korunmak isteniyor. Ahmet Atakan; Hatay'ın kaybettiği üçüncü gençti. Böyle spesifik bir ortamda, halkımız, toplumsal olaylarda meydana gelen her türlü olumsuzluğun faturasını, devlete ve polise kesiyor. Bu nedenledir ki, Ahmet Atakan'ın ölümüyle ilgili de, polis tarafından gaz fişeğiyle vurulduğu haberleri çıktı haklı olarak. Ama bu ortamı oluşturan halk değil, polisin kullandığı orantısız güç."

"ATAKAN'IN ÖLÜMÜ İNCELENECEK"
Ahmet Atakan'ın bir evin çatısından düştüğünü gösteren görüntülerin çıkması üzerine değerlendirmede bulunan CHP'li Refik Eryılmaz, şunları söyledi:
"Bize ilk gelen haberlerde ve hastane ile Adana Adli Tıp Kurumu'nun raporlarının çelişmesi, gencimizin polisin sıktığı gaz bombası fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdiğiydi. Ancak görüntülerde, Atakan'ın kaçıncı kattan nasıl düştüğü görünmüyor. 4 katlı binanın üzerinden düşen gencin, şuursuz bir şekilde yere düştüğü görünüyor. Bu görüntüler, Ahmet Atakan'ın düşmeden önce, gaz fişeğiyle mi vurulduğu, yoksa dengesini kaybederek mi düştüğünü anlatmıyor. Olay, Cumhuriyet Savcılığı ve müfettişler tarafından incelenecek."

"ÇATIDAN OLAYLARI İZLİYORMUŞ"
Ahmet Atakan'ın yaşamını yitirdiği yerde inceleme yaptıklarını ve çevre sakinleriyle görüştüklerini aktaran Eryılmaz, "Dün yaptığımız görüşmelerde bir genç , Ahmet Atakan'la evin çatısından polis müdahalesini izlediklerini, zaman zaman 'Geri çekil' diyerek Ahmet'i uyardığını söyledi. Daha sonra, Atakan'ın birden düştüğünü gördüğünü aktardı. Ama düşme anının nasıl gerçekleştiğini bilmediğini söyledi. Gencin nasıl düştüğü, yapılacak soruşturma sonrası ortaya çıkacak" dedi. (Can KÜÇÜKÖZKAN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115031511503154

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - isakent

  ne yapsın vekil müşterisine şirin görünecekki diğer seçimler yaklaşıyor oy lazım mecbur yakışır vekilimize

  GUNAYDIN - Secret Garden

  bosuna susma sustukca sira sana gelecek dememisler.yillardir doguda bu polis suyu birak bomba ile saldirirdi.hala ayagi kangren olma tehlikesi olan bdp vekilleri var.su size gelincemi polis suclu oluyor sayin chp liler? 4 sene once vekillerin oldugu cadira 1 saat boyunca gaz atildi ve cadirlar panzerlerle yakildi.hatirliyorsunuz degilmi? sn sabahat tuncel cikip o emri verene ne yapiyorsunuz 18 yarali var icerde bu gazi size verende ve bunu kullanda halk dusmanisiniz demis ve eliyle iteklemisti.chp ne demisti? terorist polisimize yumruk ati.terorist kadin turkiye cumhuriyetine meydan okudu.tayyip bunlara yuz veriyor.evet evet chp nin o gunku politikalari buydu.simdi sikayet etme haklari varmi peki

  milleti kullanmayın - likapa

  en doğrusunu yapmış polis.çünkü sizin olduğunuz yerde ölüm var.siz insanları ölmeye devlete karşı suç işlemeye davet ediyorsunuz.sokaklara anarşi salıyorsunuz.sözde vekiller.bi de milletvekili sıfatıyla dolaşıyorsunuz.kendi ailelerinizi çocuklarınızı getirin o tomaların önüne, milleti kullanmayı bırakın.

  yok daha neler ! - sargon

  mudahale ettiler , bize gaz sıktılar, bize su sıktılar.herşey çok düşmancaydı cümleleri sizlere haberlerden, gazetelerden, sosyal medyadan, ve tabi iş yapmanız gereken oradakilerden haberdar olmanız gereken kimin ne dediğini dinlemeniz gereken meclisten tanıdık geliyor olmalı.çok şükür kimsenin hakkını yemeyiz ! sizin de emeğinize sağlık.halkın yanında olmanızı kutluyorum.ancak bu söylemlere karşı geçmişteki duyarsızlığınız yok mu.. bazen oh iyi olmuş dedirtmiyor değil ! lütfen havada kalmasın sayın vekil.( bu dediğime de ben inanmadım )