@ismailsaymaz

Ahmet Hakan 17 gün önce koruma talep etmişti

Ahmet Hakan 17 gün önce koruma talep etmişti
Ahmet Hakan 17 gün önce koruma talep etmişti

Ahmet Hakan'ın avukatı Aslı Kazan

Evinin önünde 4 kişinin saldırısına uğrayan Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'ın avukatı, 14 Eylül'de İstanbul Valiliği'ne bir dilekçeyle başvurarak 'koruma önlemlerinin artırılmasını' istemişti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Ahmet Hakan'ın avukatı Turgut Kazan'ın, Star gazetesinde Cem Küçük'ün kaleme aldığı tehdit yazısının ardından 13 Eylül tarihinde İçişleri Bakanı'nı arayarak müvekkilinin hayatından endişe ettiklerini belirtip koruma önlemlerinin artırılmasını istediği ortaya çıktı.

Ertesi gün, Turgut Kazan'ın avukat kızı Aslı Kazan Gilmore da İstanbul Valiliği'ne bir dilekçeyle başvurarak koruma önlemlerinin artırılmasını talep etti. Bunun ardından Turgut Kazan, İstanbul Valisi'yle görüşerek söz konusu hususu yineledi. Son olarak avukat Aslı Kazan Gilmore, Gayrettepe'deki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Koruma Şubesi'ne başvuruda bulunarak koruma önlemlerinin alınıp alınmadığını sordu. Gilmore'a, 'Bayramdan sonra bir karar verilebileceği' söylendi. Ancak ilk başvurunun yapıldığı 13 Eylül'den Hakan'ın saldırıya uğradığı 30 Eylül akşamına kadar geçen 17 gün içinde hiçbir önlem alınmadı.

'GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ' 

Ahmet Hakan’a yönelik saldırının ardından hastaneye gelen avukatı Aslı Kazan, burada yaptığı açıklamada da tehditler nedeniyle koruma talebinde bulunulduğunu ancak herhangi bir sonuç alınamadığını belirterek, unları söyledi:

“Ahmet Hakan 9 Eylül günü bir köşe yazarı tarafından ölümle tehdit edildi. Biz o gün İçişleri Bakanıyla görüştük. Ahmet Hakan’ın ciddi bir tehdit altında olduğunu ve tehlikenin çok yakın olduğunu kendilerine ilettik. Ertesi gün İstanbul Valiliği'ne yazılı bir başvuruda bulunduk ve derhal en ileri derecede koruma tedbirlerinin alınmasını talep ettik. Koruma şubeden bu talebimizin akıbetini devamlı olarak soruyoruz fakat henüz bir gelişme yaşanmadı. Bu saldırının gerçekleşeceğini biz biliyorduk. Gerekli birimleri ihbar ettik. Fakat hiçbir işlem yapılmadı. Göz göre göre geldi" diye konuştu.

Ahmet Hakan'a saldıran 4 kişi gözaltında

Gazeteci Ahmet Hakan'a evinin önünde saldırı

'Korkmuyoruz, bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz'