Ahmet Hakan'a saldıranların savunması: O bize saldırdı

Ahmet Hakan'a saldıranların savunması: O bize saldırdı
Ahmet Hakan'a saldıranların savunması: O bize saldırdı
Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'a saldıran 4 kişi olayın trafik tartışması olduğunu savundular. Zanlılar Doğan Medya Center binası önündeki görüntüleri için ise "Tesadüf" dediler. Olayın organize olduğu şüphesi üzerine saldırıyla ilgili soruşturmayı Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü devraldı. Saldırganlar, Asayiş Şube'den çıkarılırken basın mensuplarının 'neden saldırdınız' sorusuna 'O bize saldırdı' yanıtını verdi.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’a saldıran 4 kişi gözaltına alındı. Kamera kayıtlarında CNN Türk’ten çıktığı andan itibaren Ahmet Hakan’ı takip ettikleri ortaya çıkan zanlılar, ilk ifadelerinde “Trafik nedeniyle tartıştık” dediler. 4 saldırgandan 2’sinin tehdit, yağma ve uyuşturucu ticareti yapmaktan kaydı çıktı. Kilometrelerce süren takibi 'tesadüf' olarak savunan saldırganlar adliyeye götürülmeleri sırasında basın mensuplarının 'neden saldırdınız' sorusuna 'O bize saldırdı' yanıtını verdi.

Vali, Ahmet Hakan'ı aradı: Tedbirde biraz geciktik!

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan'a yapılan saldırının ardından gözaltına alınan kişilerin kimlikleri belirlendi. Şüphelilerin, Ahmet Güler, Kamuran Ergin, Fuat Elmas ve Uğur Adıyaman olduğu belirlendi. Şüphelilerden Uğur Adıyaman'ın, saldırıda kullandıkları aracın kiralandığı şirketin sahibinin kardeşi olduğu ortaya çıktı.

Vali, Ahmet Hakan'ı aradı: Tedbirde biraz geciktik!

"UYUŞTURUCU TİCARETİ YAPMA, YAĞMA, TEHDİT..."

İstanbul Valiliği, Ahmet Hakan'a saldırıyla ilgili gözaltına alınan kişilerin adliyeye sevk edileceğini açıkladı. Ayrıca gözaltına alınan 4 kişiden ikisinin başta "uyuşturucu madde ticareti yapma", "silahla yağma", "tehdit" gibi birçok suçtan kaydı olduğu bildirildi.

İLK İFADELERİ: TRAFİKTE TARTIŞTIK

Şüphelilerin ilk sorgularında trafik nedeniyle tartıştıklarını aralarında itiş kakış yaşandığını iddia ettikleri öğrenildi. Polis, olayda bir azmettirici olma ihtimaline karşı şüphelilerin bilgisayar, telefon gibi özel cihazlarını incelemeye aldı.

OLAYIN NASIL OLDUGU ORTAYA ÇIKTI
Polis soruşturması sırasında saldırının nasıl gerçekleştiği de netlik kazandı. Şüphelilerin, mağdurların ve görgü tanıklarının ifadelerine göre program çıkışında Nişantaşı’ndaki evinin önüne gelen Ahmet Hakan, şoförü ve emekli polis olan özel koruması araçlarını yol kenarına park ettikleri sırada, arkadan gelen bir araç hafifçe çarptı. Bu çarpma üzerine Ahmet Hakan, şoförü ve koruması ile diğer araçta bulunan 4 kişi aşağı indi. Şüpheliler hiç bir şey söylemeden Ahmet Hakan’a ve onlara engel olmak isteyen şoförüne saldırdı. 15-20 saniye süren kavganın ardından şüpheliler araçlarına binerek olay yerinden uzaklaştı.

ŞÜPHELİLER 5 GÖRGÜ TANIĞI TARAFINDAN TEŞHİS EDİLDİ
Gasp Büro Amirliğinde sorgulanan şüphelilerin olayın trafik yüzünden çıkan tartışmanın ardından yaşandığını söyledikleri öğrenildi. Şüphelilerin "Aramızda biraz itişme kakışma oldu" diye olayı anlattıkları öğrenildi. Şüphelilerin olayın 5 görgü tanığı tarafından Gasp Büro Amirliğinde teşhislerinin yapıldığı belirtildi.

GÖRÜNTÜLERE ’TESADÜF’ DEDİLER
Öte yandan polis ekiplerinin şüphelilere olayın meydana geldiği gece Doğan Medya Center binası önünde ortaya çıkan otomobil içindeki görüntülerini sordu. Şüphelilerin olay gecesi o bölgeye bir arkadaşlarını almaya gittiklerini orada o saatte bulunmalarının tamamen "tesadüf" olduğunu söyledikleri öğrenildi.

ABD Büyükelçiliği: İfade özgürlüğü kaba kuvvet ile susturulamaz

EK GÖZETİM İZNİ ALINDI
Şüphelilerin çelişkili ifadeleri ve olayın arkasında başkalarının bulunma ihtimali üzerine polis tarafından Savcılıktan 1 günlük ek gözetim izni alındı. Şüphelilerin sorgularının Asayiş Şube Müdürlüğünde sürdüğü belirtildi.

Sedat Ergin: Artık yeter!

ADLİYEYE SEVK EDİLDİLER
Emniyetteki işlemlerinin ardından 4 zanlı adliyeye sevk edildi. Basın mensuplarının bu sırada sorduğu, "Neden saldırdınız" şeklindeki soruya zanlılardan biri, "O da bize saldırdı" cevabını verdi.

SORUŞTURMAYI ORGANIZE SUÇLARLA MUCADELE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ DEVRALDI

 Ahmet Hakan'a saldırıyla ilgili soruşturmayı Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü devraldı. Bu gelişmeyle birlikte Asayiş Şube Müdürlüğü, Gasp Büro Amirliği'nde sorgulanan 4  şüpheli saat 13.30 sıralarında polis araçlarına bindirilerek İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine doğru yola çıkarıldı. Asayiş Şube Müdürlüğü'nden götürülüşleri sırasında gazetecilere  "Vatan haini miyiz, neden çekiyorsunuz?" diyen  şüpheliler, gazetecilerin "Ahmet Hakan'a neden saldırdınız" sorusuna ise  "O bize saldırdı" yanıtını verdiler.

Ahmet Hakan'a saldırı TBMM'ye taşındı

 DHA