Ahmet Hakan'dan başörtülü öğretmen yorumu: Sakin olun

Ahmet Hakan'dan başörtülü öğretmen yorumu: Sakin olun
Ahmet Hakan'dan başörtülü öğretmen yorumu: Sakin olun
Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, dün bazı gazetelerde yer alan 'başörtülü öğretmen' haberine bugünkü köşesinden tepki gösterdi.

Ayvalık'taki bir ilkokulda Türkçe öğretmeni olan Elif Kısa'nın okula 'çarşaf'la geldiği iddialarının yankıları bugün de devam ediyor. Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, habere ve sonrasında yapılan yorumlara bugünkü köşesinden değinerek ‘sakin olun’ çağrısı yaptı.

İşte Ahmet Hakan’ın bugünkü yazısından bir bölüm:

Başörtülü öğretmen hakkında vecizeler
- İNSANI insan yapan değerler, insanın üzerine geçirdiği kıyafetlerden geçmez. Başka şeylerden
geçer.
- Başkalarının özgürlüklerinin sınırlandırılmasını isteyenlerin, “Yetişin komşular benim
özgürlüklerimi sınırlıyorlar” diye ağlaşmaya hakkı olmaz.
- Sen, “Ben çocuklarıma başörtülü öğretmenin ders vermesini istemiyorum” dersen, bir
başkası da “Ben çocuklarıma başı açık öğretmen tarafından ders verilmesini
istemiyorum” der.
- Sen bir şey derken başkasının da aynı şeyi söyleyebileceğini sakın aklından çıkarma.
- Başörtülü olmak “anormal”, başı açık olmak “normal” değildir. Normal diye bir şey yoktur...
Daha doğrusu herkesin normali kendine göredir.
- Bir insanın kendini “norm koyucu” olarak görmesi ve normalin sınırlarını tayin etmeye
kalkması, kibirden başka bir şey değildir.
- Kendisi kibirli olan, başkalarının kibrinden yakınmasın.
- Başörtülü öğretmenle mücadele etmek için harcadığın enerjiyi kendi özgürlüklerin için
mücadele etmek için harcarsan çok daha mutlu olursun.
- Sen başörtülü öğretmen karşısında sakin olacaksın... Sen başörtülü öğretmen karşısında
sakin olduğun zaman öbürü de mini etekli, askılı öğretmen karşısında sükûnetini korumak
durumunda kalır.
- “Siyah manto/siyah başörtüsü”nden ibaret bir kadın kıyafeti “işte çarşaf” denilerek
tanımlanamaz. Çarşaf başka bir şeydir.


  http://www.radikal.com.tr/1151727115172732

  YORUMLAR
  (32 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  mini etek - klozet kapagi

  mini etek giyen ogretmene,ya da dini kiyafetiyle gelmek isteyen bir yahudi ogretmene de ayni cerceveden bakilacaksa,devlet onlara gelince okul icin uygun degil demeyecekse sorun degil

  ''Demokrasinin en büyük düşmanı demagojidir.''(Roma atasözü): - Su Cemre Sim

  Demagoji;''Halkın istediklerine,önyargılarına ve korkularına dayalı olarak yapılan siyaset ve destek arayışıdır.Genellikle üstün bir hitabet ve propaganda yeteneği gerektirir. Çoğunlukla dindarlık,milliyetçilik ve bunlara bağlılığı sömürerek yapılır.(Vikipedi).Din ve millet sömürüsünün sonu virandır.Modern hukuk rızaya bağlı da olsa köleliği yasaklar.Demagoji binlerce yıl süren Roma İmparatorluğunun sonu olmuştur.Biz henüz yüz yıllık yokuz.

  Mesele Kara Carsaf da degil, - ilbeg

  Ahmet Hakan sakin olun demis, olalim. Burada modernize edilmis carsaf ile okula gelinmesi su acidan mevcut sartlar altinda, kabul edilemez. Hukumetin, diyanetin elbirligiyle diger dinleri ve inanclari disladigi bir ortamda, hic kabul edilemez. Zerdust, Alevil, Musevi, hritstiyan veya saman inanaci olan hocalar da baski gormeden kendi inanclarina uygun sekilde bu okullarda ders verebileceklerse, dislanmayacaklarsa sorun yok. Velakin durum hic de oyle olmayacak. Bu yuzden devlet okullarinda dini sembollerle derslere girilmesi, universite haric olabilir, kabul edilebilir bir durum degil. Tabii ozel dini okullar olursa, bu elbette hic AMA hic sorun olmaz. Mevcut haliyle gozunuze parmak !

  Likapa'ya cevap - zeynept.

  Biz de gay bir erkek efemine bir şekilde giyinip okula ders vermeye gelsini savunmuyoruz, hiç konuyu çarpıtmayalım. Öğretmenler için bir kıyafet yönetmeliği olmalı ve öğretmenler ne açık saçık, ne de türbanla gelebilmelidir, hele ki ilkokulda. Türkiye tarihin objektif ve siyasi bir mesaj verilmeden anlatılamayacağı için 1945 sonrasını tarih kitaplarına koymayan bir ülkedir. öğrencilere bu kadar siyasi mesaj vermekten kaçınırken baştan aşağı siyasi bir mesaj olan türbanlı hocanın da ders vermesine ben karşıyım. Hele ki ilkokulda muhakeme yeteneği düşük olan çocukların karşısına çıkartılmasını ben masum değil, tamamen kafalara bazı şeylerin tohumunu atmak için yapıldığını düşünüyorum ve buna da karşıyım.

  Likapa utanıyormuş! - efeg27

  Yahu sen utanmaktan nedir bilirmisin? tecavüzcüleri, katilleri desteklerken hiç utanmıyorsunda! baş örtüsü, türban v.b bunlar sizin saplatılarınız, insanları buna göre değerlendiriyorsunuz farkındamısınız! ne kötü bir bakış açısı! üstelik mevzuatta yapılacak değişiklikle bu yol açılabilecekken AKP hükümeti bunu yapmıyor neden sence? AİHM kararı yada AYM kararı diye maval okuma, işine gelince AKP nin hiç birini tanımadığını biliyoruz. Daha önce de yazdım baş örtüsü yada benzerlerine 25 yıldır karşı değilim ama bir kuralının olması gerektiğini, bazı meslek dallarında sorun yaratabileceğini bunun içinde ilave kural konulması gerektiğini örneklerinde çeşitli ülkelerde olduğunu yazdım. Şimdi gelelim soruma, bir yorumcu piercingli, küpeli, metal tshirtli şekilde öğretmen olsa ne tepki verirsin? aynı kıyafetle örneğin namaza gitse cemaat ne der?

  Tahrik - ayhan30

  ilkokul çocukları tahrik olur diye mi bu kadar kapanmış bu kadın ? kafam bir türlü anlamıyor bu mantığı. bari küçük çocukları cinsel obje olarak görmeyin.

  Alavere dalavere kürt memet nöbete - dogan_23

  Türkiye yavaş yavaş dinci ideolojiyle kuşatılıyor ve karartılıyor. Bu sırada da bol bol laf salatası yapılıyor, ki insanlar uyanmasın. Olan durum bu... Üniversitede türban tartışılırken "bunun gerisi gelir mi gelmez mi" diye konuşuluyordu. Bugün o aşamayı geçtik, ve diğer aşamalara başladık. Artık "türbanlı öğretmen olabilir"i kabul ettirmek için binbir çeşit demagoji yapılıyor... Bunu genel tabloyu görmemek için ya çok saf yada kötü niyetli olmak gerekir... Ahmet Hakan buradakine benzer bir tepkiyi, örneğin Didem Yaylalı için verir mi?