Ahmet Hakan'dan Diyanet'e: Kadın yakan tecavüzcüye verecek bir fetvan yok mu

Ahmet Hakan'dan Diyanet'e: Kadın yakan tecavüzcüye verecek bir fetvan yok mu
Ahmet Hakan'dan Diyanet'e: Kadın yakan tecavüzcüye verecek bir fetvan yok mu
Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, bugünkü yazısında, Diyanet İşleri Başkanlığı'na sert eleştiriler yöneltti: "Ne hikmetse bu 'Diyanet', bir gün olsun... 'Minibüste yolculuk yapan genç bir kadını tecavüz edip yakanlar, cehennemin yedi kat dibini boylar' demiyor."

RADİKAL – Tarsus’ta, kendisine tecavüz etmeye kalkışan kişiye direnirken bu kişi tarafından öldürülen üniversiteli Özgecan Aslan, Türkiye ’nin yüreğini yakarken, bu korkunç cinayet pek çok tartışmaya da yol açıyor. AKP ’li yeni ve eski bakanlar ile bazı sosyal medya kullanıcıları “idam” ve “hadım” gibi cezaları gündeme getirirken Aile Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kadına karşı şiddet olayları karşısındaki tutumu da eleştiri konusu oluyor.

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan da, bugünkü yazısında, Diyanet İşleri Başkanlığı’na sert eleştiriler yöneltti ve “Günde sekiz defa fetva yayınladığını” söylediği kurum için, “Ne hikmetse bu ‘Diyanet’, bir gün olsun... ‘Minibüste yolculuk yapan genç bir kadını tecavüz edip yakanlar, cehennemin yedi kat dibini boylar’ demiyor” diye yazdı.

Diyanet'ten Özgecan tweeti: Nerede hata yapıyoruz?

Ahmet Hakan’ın yazısının Kadın yakan tecavüzcüye verecek bir fetvan yok mu” başlıklı bölümü şöyle:

"Diyanet" diye bir kurumumuz var.
Maşallah çok gayretli...
Günde sekiz sefer fetva yayınlıyor.

*

"İkimiz de bir boydayız, biz nişanlıyız diye türkü çığırmak caiz değil" manasına gelecek fetvalar yayınlıyor.
"Yaz günü temmuzda sen terler, o da silerse... İkiniz de cehennemi boylarsınız" demeye getiren fetvalara ağırlık veriyor.
"Bir of çekmek suretiyle karşıki dağları yıkmak çok günah" şeklinde anlaşılacak yorumlar yapıyor.
"Al hançeri vur kadınım dersen gider imanının yarısı" türünden yaklaşımlar sergiliyor.

*

Fakat ne hikmetse bu "Diyanet", bir gün olsun...
"Allah tecavüze kalkışanın bin belasını verir" demiyor.
"Sapık adamın bırakın Müslümanlığı insanlıkla bir alakası kalmaz" demiyor.
"Minibüste yolculuk yapan genç bir kadını tecavüz edip yakanlar, cehennemin yedi kat dibini boylar" demiyor.
"Kadınlara tecavüz edip öldürenlere kıyamete kadar bütün melekler lanet yağdırır" demiyor.

*

Ne iş yahu ne iş?

YAZININ TAMAMI


Özgecan cinayetinde kan donduran itiraf


Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin: Hadım cezası uygulansın


Twitter'da Özgecan kampanyası: #sendeanlat


Bakan Zeybekci: Türkiye böyle suçlara gerekli cezayı verebilmeli


  http://www.radikal.com.tr/129391012939103

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ahmet Hakan'ın gözünden kaçan - user996429

  Ahmet Hakan her halde Cumalara gitmeyi bırakmış ve unutmuş olduğu bir ayet var her Cuma okunan... Nahl Süresi 90. ayet var...Bu bile insanlar için çok büyük bir uyarı niteliğinde... "Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayasızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp .tutasınız diye size öğüt veriyor." Genellikle böylesi vakalar sonrasında birilerini hedef tahtasına oturtarak saldırmak adettendir...Malum öfkeli kalabalıklar için öyle bir hedef lazım...hem kendi popülaritesine de katkı sunar bu kitlelerden...Dinini gerçek anlamda yaşayanlar için(ilmi ile amel edenler) din tartışılacak bir mevzu değildir. Ama her nedense, her azgınlıkta, her katliamda din ön plana atılır...Artık bırakın bu popülist yaklaşımları...gerçek anlamda çözümlere odaklanın...ceza yasası dine göre olsaydı ve bu vakaların sayısında artış olsaydı o zaman dini istediğiniz şekilde sümürebilirdiniz Mr Hakan...

  Kadının yeri - legendary

  Daha önce yazmıştım. Aseksüel toplumlarda cinsel suçlar daha fazla olur. Kadın erkek ilişkisinin bozuk olduğu toplumlarda sosyal ilişkilerin dokusu da bozulur ve cinsel açlık cinsel suçların artışına sebep olur... Flört edemeyen, kadınla cinsellik dışında bir münasebet düşünemeyen (arkadaş olamayan) ataerkil topluma özgü tüm erkek şımarıklığının görüldüğü milletlerde bu gibi musibetler görülecektir... Ayrıca yine bir başka yazımda belirtmiştim. Aseksüel toplumlarda faşist akımlara yönelim artmaktadır...Hani Çetin Altan hep yazar kadınlı, kahkahalı sohbet ortamlarında bulunmak gerçekten bir medeniyet göstergesidir... Ama insanlar ve hatta başta kadınlar dinin kadını koruduğu, konumunu yücelttiği falan aldatmacalarına halen inanıyor ve toplumsal yaşamda inancın kısıtlayıcı gereklerini farkında olmadan talep edip destekliyor. Çağdaş kadınların bile inanca yükledikleri anlamsız ve abartılı paye, bitmez tükenmez methiyelerini işittikçe ilerleme olmamasına şaşırmıyorum...

  Kilise ve diyanet - Blue_cafe

  Ortadoğu'nun şu an içinde bulunduğu durum ortaçağdaki manzaradan başka birşey değildir, devlet ile kilise (diyanet) el ele vermiş ve kitleleri birlikte konsodile ederek yönetmeye (uyutmaya) çalışmaktadır. Rahipler (imamlar) otoritenin gayri-meşruiyetini sorgulama malzemesi olmaktan çıkarmış ve otoriteyi vaftiz etmiştir. (Camilerde cumalarda vali ve Kaymakamlara düzülen methiyeleri dinleyin) ibni halduncuların kalıntıları olan siyasetçiler bunu çok başarılı bir şekilde devam ettirmektedirler. Sistem din ile Akıllara pranga vururken, aklına prangalar vuramadıklarınıda başına özel ismini koyarak yetkili mahkemelerde mahkum etmektedir, sıkıştığı yerde bazen r son iki yüz yılın ve insanların kanından beslenen piyasa ekonomisinin polisliğini yaparak akıldan yoksun yığınlara (halk demiyorum ben buna) güven vermektedir. Yığınlar ne zaman " vatandaş dinini bırakıp insan dinine geçerlerse" o zaman bu söylediğim manzarayı daha Şeffaf göreceklerdir. Vesayet ile din şu an aynıdır. Hiç bir fark yoktur aralarında. İşçi partisininde, CHP ninde amentüsü bu minval üzerine inşaa edilmiştir, onlarda Diyanet'e muhtaçtırlar. Insanlar inanca ihtiyaç duydukları müddetçe bunun fırsatını bir şekilde kullananlar olacaktır. Unutmayın vesayet ve din ilişkisini iyi araştırın.