Ahmet Kaya neden Serdar Ortaç'ın peşini bırakmıyor?

Ahmet Kaya neden Serdar Ortaç'ın peşini bırakmıyor?
Ahmet Kaya neden Serdar Ortaç'ın peşini bırakmıyor?
29 Ekim konseri için Manisa'da sahne alan Serdar Ortaç taşlı, çatallı bir protestonun muhatabı oldu. Protestoların başlangıcı ise bir Ahmet Kaya posteri açılmasıyla oldu. Peki bir pop müzik şarkıcısının böyle sert bir protestonun muhatabı yapan olaylar nelerdi?
Haber: BARIŞ AVŞAR - baris.avsar@radikal.com.tr / Arşivi

Medyada 'uzmanlık alanlarına göre' bir araya gelen gazeteci ve televizyoncuların en yeni örgütlenme alanlarından biriydi 'Magazin Gazetecileri Derneği'. Sektörün, 'gecesi gündüzüne karışan' emekçilerinin örgütü olma iddiasıyla kurulmuştu. Taze dernek, faaliyetlerini duyurmak amacıyla bir ödül vermeye başladı: Magazin Gazetecileri Derneği Ödülleri. İşin doğası gereği kısa sürede ses getiren bir organizasyona da dönüştü törenler. Ülkenin tüm popüler sanatçıları bu gecelere katılıp destek veriyor, ' ünlü ile magazinci' kaçıp kovalamaca yaşamadan rahat rahat bir gece geçiriyor, millet de ekran başında bu 'güzelliği' rahat rahat izliyordu. İşler iyi gidiyordu...

Serdar Ortaç konserinde Ahmet Kaya krizi

Ta ki Ahmet Kaya, 10 Şubat 1999'daki törende, 'Yılın Sanatçısı Ödülü'nü almak için sahneye çıkıp konuşana kadar: "Şu anda hazırladığım ve önümüzdeki günlerde yayımlayacağım albümde bir Kürtçe şarkı söyleyeceğim ve bu şarkıya bir klip çekeceğim. Aramızda bu klibi yayımlayacak yürekli televizyoncular olduğunu biliyorum, yayımlamazlarsa Türkiye halkıyla nasıl hesaplaşacaklarını bilmiyorum..."

Sonra şarkısını söylemeye başladı ama 28 Şubat'ın en kudretli günlerinin yaşandığı ülkede, 'bir şarkı boyu' kadar geçen sürede büyük bir tepki ortaya çıkıvermişti. Magazin gazetecileri popüler kültür tarihinin hem de en ünlü isimlerinin kahramanları olduğu bir 'linç'in fotoğraflarını çekmeye başlamışlardı. Serdar Ortaç elbette ortaya çıkan tablonun tek sorumlusu değildi ama belki de hemen Kaya'nın arkasından, "Bu devirde kimse şah değil, padişah değil" diyerek ve şarkı sözlerini de de Kaya'ya hitap edecek şekilde değiştirerek sahne alması, oradan da topluca "10. Yıl Marşı"na geçilmesi, bu sırada Ahmet Kaya ve eşi Gülten Kaya'nın masasına doğru çatalların fırlatılması ardı ardına yaşanıverdi. 
Ortaç da, Ahmet Kaya'nın hazin ölümüne kadar varacak olayların 'sesi' oldu.


PKK kurucusu Kaytan: Serdar Ortaç'ı anlıyorum

Aradan geçen 14 yılda Serdar Ortaç bu yüzden çok sıkıntı yaşadı. Bir gece kulübünde tuvalete gittiği sırada "Ahmet Kaya'ya yapılanlar için" tartaklandığı basına yansıdı. Zaman zaman konserlerinde protestoların muhatabı oldu, hatta 'korktuğunu' basına açıkladı. 'Aslında öyle biri olmadığını' anlatmaya çalıştı, öyle ki cezaevine düştüğü sırada Kürtçe söylediği şarkının ses kaydını bile dinledik.

Ve en önemlisi defalarca da özür diledi... 

Son olarak jüri üyesi olduğu, Popstar yarışmasında akil adam olduğu açıklanan Orhan Gencebay'a destek vermek amacıyla konuşurken Ahmet Kaya konusunu bir kez daha gündeme getirdi. Yine, 'o dönemin atmosferine ve gençliğine kapılarak yaptıkları için' özür dileyerek, "çözüm sürecinin başarıya ulaşmasını ve ülkeye barışın hakim olmasını" istedi. Ancak tüm bunlar dün Manisa'da yaşananlara engel olamadı. 1999'un soğuk Şubat gecesi o salonda yaşananların tek sorumlusu değildi Ortaç ama tepkinin neredeyse tek muhatabı olmuştu...

Serdar Ortaç'tan 'Ahmet Kaya' açıklaması: Kürtleri yok saydık


  http://www.radikal.com.tr/1158114115811412

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kemikleri sızlamayacak - rbeau

  Doğrular Serdar Ortaç'ın dediklerinin tam tersi okununca ortaya çıkıyor. Ne diyor Serdar Ortaç: Bunu yapanlar kesinlikle Kürt değillerdir. Bu olaylar bugün Ahmet KAYA'nın doğum günü diye değil çıkış noktası farklı. MHP'nin konserini Cumhuriyetin 90. yılını provoke etmek isteyenler var.

  Anlamadım ki - Taylan Aygar

  Adam defalarca özür dilemiş daha n'apsın?

  Bundan sonra - tahtasiz

  Unutma Sen Ahmet Kaya Cinayetinin bilesenlerinden ve faillerinden birisin. Bundan sonra yapacagin her konseri Ahmet Kaya Hayrina yap ve elde ettigin paralari da kürdistanda yada güney dogu ne dersen de, ordaki cocuklar icin harcarsan belki o zaman Ahmet Kaya pesini birakir.

  barış için ahmet kaya - erginkök

  ahmet kaya yıllarca sanatı bir çok kesim tarafından sevildi bir kürtçe söyleyeceği şarkı sonucunda ideolojilerin çatışmalarına malzeme oldu oysaki sanatçı ve barışçıl yönünü her zaman ön planda tuttu ,dağda ölen kürt ve türklere üzüldüğünü,türbanlıların özgürce yaşaması gerektiğini söyledi.MGD gecesinde yaşananlar ise sadece ahmet kaya ve serdar ortaç arasında yaşanan bir olay değil türkiyede devam eden huzursuzluğun bir parça yansımasıdır ancak ahmet kaya üstüne düşenin fazlasıyla yaptı ki sonucunda önce kendi yurdun da insanca yaşatmadılar şimdide insanca öldürrmediler hala ölmediğine inananlar var ve serdar ortaçsa bu kadarını asla haketmedi barış kimseye emanet edilmeyecek eder zordur herkes kendi adına barışçıl bir söylemde bulunmalı ki bu ağır yükü sadece bir kaç kişi göğüsleyip hayatlarından olmasın,''BARIŞ SABIR VE EMEKLE GELECEKTİR EN ÇOK HAKEDENLER İSE ONU BİZLERE YAŞATANLARDIR''.

  Samimi degil - Metin Karagül

  Tutarlı bulmuyorum. Hem şimdi gaza gelmediğin, yarın da çıkıpta bugün söylediklerin icin başkalarindan özür dilemeyecğin ne malum? Bu ayıbı bir „özür diliyorum“ demekle insanlarin kafasindan silemezsin. Hareketlerinle, eylemlerinle samimi olduğunu göstermelisin.

  onun bütün haklarını alacağız .... - 06yusuf65

  kürtler hiç birşeyi unutmaz belki onları saf görenler var belki ezik görenler var ama asla öyle değil o kadar onurlu bir halk ki kürtler değerlerinden asla vazgeçmezler ... bizler reha muhtarı, mahsun kırmızı gülü, ebru gündeş, ajda pekkan , ercan saatçi daha birçok kişi bana göre serdar ortaç hatasını anladı şimdi ebrunun , ercanın , mahsuun , yakasını tutmamız çünkü o gün o gecede onlara destek verenlerdi onlar...

  Farkı Bul... - Arjinn

  Serdar Ortaç ın özür dilemesini de göz önünde bulundurursak vicdanı sebebiyle rahat olmadığını görebiliriz.Bu ceza birkişiye fazlasıyla yeter.Kin gütmek,sana yapılanın aynısını başkasına yapmak basit bir kan davasıdır ki toptan yanlış bir yaklaşımdır.Burda ince bir hükümet tuzağı ve oyunu var onuda görmek lazım.Cumhurbaşkanı bu ödülü vermese bu tür bir olay olurmuydu?Acılar daha taze iken o gün yapılmayan,yani 12 yıldır yapılmayan bir şey neden bu gün yapılıyor?Akp burdan bir rant elde etmeye çalışıyor herkesin farkında olması lazım,halihazırda kaşıyacak,kurcalayacak veya kandıracak birşey kalmadı piyasada ona göre.Temelde akp nin bahşettiği sözde küçük demokrat adımlar ufak oyunlarla gözümüze sokulmaya çalışılacaktır.