'Ahmet Kaya'nın eşiyle görüşeceğim'

'Ahmet Kaya'nın eşiyle görüşeceğim'
'Ahmet Kaya'nın eşiyle görüşeceğim'

Ahmet Kaya, hükümetin gündeminde.

İSTANBUL - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ahmet Kaya’nın mezarının Türkiye’ye getirilmesi konusunu eşi Gülten Kaya ile önümüzdeki günlerde yüz yüze görüşerek değerlendireceklerini söyledi.
Mimar Turgut Cansever’in Fatih Camisi’ndeki cenaze töreninde, Ahmet Kaya’nın mezarının Türkiye getirilmesi konusundaki sorularını yanıtlayan Günay, ocak ayından itibaren Türkiye’de demokrasiyi kurumsallaştırmak, çoğulculuğu içselleştirmek için çeşitli adımlar attıklarını hatırlatarak şöyle konuştu:
“Ben değerli eşiyle de konuştum. Sayın Kaya’nın mezarına odaklanmadan, hangi vesilelerle yeniden Türkiye’nin düşünce dünyasına farklı renklerle, farklı kültürleri içselleştirmesi konusunda adımlar atabiliriz. Bunu birlikte konuşup kararlaştıracağız. Bizim bütün niyetimiz Türkiye’de herkesin kendi hür düşüncesini özgürce söyleyebileceği, kendi kültürünü özgürce yaşayabileceği ve bu düşünce açıklamalarının, ülkenin bütünlüğüne zarar vermeden rengarenk bir ortam içinde kendisini geliştirebilmesidir. Bu konuda üzerimize düşen her şeyi yapma gayreti içindeyiz.” (Radikal)