Ahmet Kaya'nın ödülünü Gülten Kaya aldı: Aleykümselam demeye geldim

Ahmet Kaya'nın ödülünü Gülten Kaya aldı: Aleykümselam demeye geldim
Ahmet Kaya'nın ödülünü Gülten Kaya aldı: Aleykümselam demeye geldim
Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Radikal.com.tr - Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya sahneye çıktı ve yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Ahmet Kaya bu ülkenin itirazlarını cesurca dillendiren bir sanat adamıydı. Ve bu ödülün de en şaşırtıcı yanı bu oldu. Eşim Paris’te yaşadığı fiili sürgün zamanlarında sesini ülkesine duyurmak istemiş ve şöyle demişti:

'Dünyanın bütün dillerine ve ırklarına eşit mesafede duran ama bir kimlik belirtmek istediğinde Kürt asıllı Türkiye cumhuriyeti vatandaşıyım. Ben kendisine sadakat göstermesini isteyecek tüm sistemleri reddedecek kadar özgür biriyim.
Hukuk tarihi beni yargılayan ve bana ceza verenleri kendi gurur tablosuna tabi ki eklemeyecektir.'

Ben bu ödülü onun değerlerini ve onun gibi bu topraklarda incitilmiş, kırılmış tüm kadim kültürlerine eşim şahsında bir selam olarak algılayıp “aleykümselam” demeye geldim."

Törende Ahmet Kaya'nın hayatının anlatıldığı bir belgesel de izlendi.


  http://www.radikal.com.tr/116779111677919

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Devlet Sanatçısı! - barissenturk000

  Süregelen siyasi süreç üzerinde iktidar partisinin, belki buradan da oy çıkar diyerek, Ahmet Kaya'ya bu ödülü vermesi şaşılacak bir davranış değil. Ama kendisinin eşinin kalkıp bu ödülü kabul etmesi, aslında şaşılacak olan şey. AKP den önce ya da AKP li dönemde Ahmet usta defalarca hedef gösterilmiş, eleştirilmiş hakarete uğramışken, tam da bu vakitlerde, seçimler yaklaşmış, AKP töhmet altındayken, durumlar karışıkken, bu ödülün verilmesi iktidarın Ahmet Kaya'yı çok sevmesinden mi kaynaklıdır acaba. Gülten hanımın bu ödülü! kabul etmesini, bu oyuna gelmesini kınıyorum.

  Çatal biçak - fides_21

  Nerde o vatanseverler çatal atıp etek altın yolsuzluk ve hırsızlık yapan adamın milyonlarıyla uçanlar. Bu sizin vatanseverliğiniz senin linç ettigin Türk devleti ödül veriyor sen ise kul haklarıyla uç yat ve villalarda yaşa. Ne güzel memleket

  AHMET KAYANIN BIZE BIRAKTIĞI - pispor

  Türkülerinin yerini hangi ödül hangi para hangi variyet alabilir ki O hep yüzümü döker giderim dedi bize

  Gercegi gormek - suvari47

  Ahmet Kaya lince ugradiginda bir basbakan ve cumhurbaskani vardi.Ahmet ve onun gibilerin lince ugramasina zemin hazirlayip sessiz kalan yetkililer vardi.Evet hepsi misli gecmis zaman gibi.Ve sembolikde olsa Sn.Cumhurbaskanimiz A.Gul bu odulu vermek suretiyle kirilan kalpleri biraz olsun tesseli ettirdi.KIm ne derse desin ben sn.Abdullah Gulun bu piril piril kalbine cok buyuk saygi duyuyorum.Bir Baskanin olmasi gibi davrandigi icin.Ve daha onceki aciklamalariyla yapici,sefkatli dil kulandigi icin.Basbakanla ayri dusen Yasar Kemale,Ahmet kayaya ve pek coklarina odulleri layik goren sn.C.baskani Abdullah Gulun iyi niyetini hatirlamak lazim gelir diye dusunuyorum.

  ... - k-a-o-s

  devletin sanatçısı olmaya Neşet Ertaş,Arif Sağ gibi isimler reddetmişti...şimdi ismi değişti ,kavram aynı ... şaşırmadım,ama üzüldüm...

  yazıklar olsun - A.D

  zülmün,soygunların,yasakların ve korku salanların elinden ödül almak,savundukalarınla taban tabana zıt .ozaman sen bir yalancısın.

  Halk sana en güzel ödülü verdi... - citizen

  Kendini bilmezlerin ve inkarcıların dışında Ahmet Kaya'ya bütün bir halkın verdiği en güzel ve en büyük ödül "Ahmet Kaya sevgisi" dir...Ve bu ödül ne oy hesabı sonucudur ne de çatal-bıçak gürültüsünün gölgeleyeceği bir sofrada verilen ödül de değildir ve hiç bir zaman da geri alınamaz...