Ahmet Kaya'ya Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü!

Ahmet Kaya'ya Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü!
Ahmet Kaya'ya Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü!
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü müzik alanında Ahmet Kaya'ya verildi.

Kültür ve Sanat Büyük Ödülünün müzik alanında Ahmet Kaya'ya verilmesi Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde şöyle duyuruldu: "Müziği, yorumu ve söylemiyle farklı görüşlerden çok sayıda insanı biraraya getirdiği gerekçesiyle Müzik alanında merhum Ahmet KAYA’ya verilmesini uygun görmüşlerdir."

Ünlülerin Ahmet Kaya tweetleri

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Yönetmeliği"nde, hizmet ve eserleri ile Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, Türkiye 'nin kültür ve sanatının yüceltilmesine çalışan Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişileri veya kurumları, Devlet adına onurlandırmak ve özendirmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmesinin öngörüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ödülün, her yıl kültür ve sanatın farklı dallarında verilmesi talimatı verdiği hatırlatıldı. Bu çerçevede, Prof. Dr. Mustafa İsen, Nadir Alpaslan, H.Ahmet Sever, Yusuf S. Müftüoğlu, Zeynep Damla Gürel, Prof. Dr.Tufan Gündüz, Prof. Dr. Osman Horata'dan oluşan Değerlendirme Kurulu'nun önerisi üzerine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 2013 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin şu isimlere ve aşağıdaki gerekçelerle verilmesini uygun gördü:

"-İslam bilim ve teknoloji tarihi alanında yaptığı değerli çalışmaları için Prof. Dr. Fuat Sezgin'e, Klasik büyüme ve kalkınma teori ve modellerine farklı bir perspektifle yaklaşımı nedeniyle Sosyal Bilimler dalında Prof. Dr. Daron Acemoğlu'na, Türk edebiyatının geniş kitlelerce benimsenmesine ve toplumumuzda kültür tarihine yönelik ilginin oluşmasına sağladığı önemli katkılar için Edebiyat dalında Prof. Dr. İskender Pala'ya, "Batıya Akan Nehir' belgeseli ile insanlık tarihinin doğudan batıya yürüyüşünü güçlü bir görsellik ve zengin bir anlatımla aktarmadaki başarısı ve bu doğrultuda medeniyetler arası uzlaşıya getirdiği değerli bakış açıları için Belgesel dalında Prof. Dr. Bekir Karlıağa'ya, Doğal ve kültürel çevre konuları ile kentlerdeki kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında gösterdikleri yoğun çabalar ve kent kültürü alanındaki toplumsal farkındalığın artmasında sergiledikleri başarılı çalışmaları ile Kültür ve Sanat Kurumu olarak Tarihi Kentler Birliği'ne, Müziği, yorumu ve söylemiyle farklı görüşlerden çok sayıda insanı biraraya getirdiği gerekçesiyle Müzik alanında merhum Ahmet Kaya'ya."

Ödül töreni daha sonra duyurulacak bir tarihte Cumhurbaşkanlığı Çankaya yerleşkesinde yapılacak.


  http://www.radikal.com.tr/1157777115777710

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  //// - Al Capone

  BDP nin AKP den bekledigi Jestler gelmeye devam ediyor./ Artik Turkiye de Kurt olmak daha avantajli bundan sonra

  HAKKARETMI ÖDULMU - Önce insan

  O ödulu ordan alacak olan kisi veya kisiler Ahmet Kaya,ya ve sevenlerine cok buyuk bir hakkaret yapmis olacaklar.

  ... - hale

  Allahım ne kadar iki yüzlüyüz. ne dönek bir milletiz. yaşayacak yer bırakmamıştık Ahmet Kaya'ya şimdi ise ödül veriyoruz.

  neyin kafası yaşanıyor la? - fısıltı

  önce psikolojik baskı yapın, ülkesinden gitmesine neden olun. sonra güzel öldürdük diye ölümüne neden olduğunuz adama ödül verin. he he bir siz kıymet biliyorsunuz he! bugün ahmet kaya'nın farklı görüşlerden birçok insanı müziğinin çevresinde toplamış olduğunu anlamış olmanız bile bir şey. ya daha geç anlasaydınız bunu, biz ne yapardık ozaman(?!)

  Ödülü kim verirse versin ama ödül ona helal olsun... - citizen

  İstisnasız herkes tarafından sevilen.., kimi zaman beyinleri kimi zaman yürekleri ama her zaman bir yerleri 12 den vuran şiirleri, türküleri ve yorumuyla bu ödülü zaten hak etmişti Ahmet Kaya... Bakmayın sonradan ardından atıp-tutanlara. Onlar da gününde dört gözle bekliyorlardı mutlaka Ahmet Kaya çalışmalarını...Işıklar içinde uyusun...

  arabami sirinlerin ulkesinde biraktim... - caglarkarademir

  Ahmet Kaya nin soylemedigi halde soylenmis gibi servis edilen bir sozu vardi uzatmali linc kumpanyasinda. Soylemedigi halde aslinda ne guzel bir sozmus. Ahmet,burada cogaldi onlar,fasistlere,kemalistlere eklenerek katlandilar onlar.

  yorum yok.. - tahtasiz

  No comment!