Ahmet Pek: Emin Abi'yi çok severim

Ahmet Pek: Emin Abi'yi çok severim
Ahmet Pek: Emin Abi'yi çok severim
Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan'ı cezaevine yollayan operasyonun arkasındaki isim olan Organize Suçlarla Mücadele ve Kaçakçılık Daire Başkanı Ahmet Pek, Arslan ile 4 yıldır birlikte çalıştıklarını belirtti. Pek "Emin Abi'yi çok severim. Aramızda geçmişten kalan bir hesaplaşma yok" diye konuştu.


UYUŞTURUCU çetesine köstebeklik yaptığı iddiasıyla tutuklanan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, 9 yıl önce, Urfi Çetinkaya ve sağ kolu Cemal Nayır’ın yakalandığı “Matador” operasyonuyla adını duyurmuştu. Operasyon sonrası Nayır’ın, dönemin İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Pek’le “tanışıklığı olduğuna, birlikte fotoğraflarının bulunduğuna” dair haberler çıkmıştı. Aradan yıllar geçti. Kaderin cilvesi, Arslan’a cezaevi yolunu açan operasyonun başında bu kez Organize Suçlarla Mücadele ve Kaçakçılık Daire Başkanı olan Ahmet Pek vardı. Dün Hürriyet’in “İki polis 9 yıllık sır” başlığıyla haber yaptığı o dönemi, Hürriyet’e, Pek anlattı. Emin Arslan ile 4 yıldır birlikte çalıştıklarını belirten Ahmet Pek, “Emin Abi’yi çok severim. Aramızda geçmişten kalan bir hesaplaşma yok. Bugün (dün) yaptığınız haberinizden böyle bir anlam çıkıyor. Bunu kabul etmiyorum” dedi.

Yarım saat kaldık

“Matador” operasyonunun ardından, daha önce Sivaslılar Gecesi’nde uyuşturucu kaçakçısı Cemal Nayır’la bir arada olduğuna ilişkin haberler çıktığını kabul eden Pek, şunları anlattı: “9 yıl önceki Sivaslılar Gecesi’ne dönemin İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Atilla Çınar ve Beyoğlu Emniyet Müdürü Mehmet Artunay’la birlikte gitmiştik. Gecede yarım saat kadar kaldık. Karaköy’de bir patlama olduğu haberi gelince ayrıldık. Ne Atilla Çınar ne ben Cemal Nayır’ı tanıyorduk. Mehmet Artunay’ın tanışıklığı varmış fakat onun da bir samimiyeti yokmuş. Cemal Nayır’la hemşehri olmamız dışında en ufak bir irtibatım yok. Cemal Nayır’la birlikte o gecede çekilmiş bir fotoğrafımız gazetelerde yer almadı. Hatta bu haberler çıktıktan sonra geceye birlikte gittiğimiz arkadaşlarımla konuştum. Kendi aramızda, ‘Bir de bu adamla yanlışlıkla bir fotoğrafımız olsaydı. Kimbilir ne iftiralar atacaklardı’ diye konuştuk. Cemal Nayır’la en ufak bir tanışıklığımız yok. Bunu dönemin İçişleri Bakanı Saadettin Tantan da açıklamıştı. Ben ve arkadaşlarım en ufak bir soruşturma geçirmedik. Matador operasyonunda soruşturma geçiren arkadaşlarımız ayrıydı. Onların da son yaptığımız bir operasyonla ilgisi yok.”

Polis sızdırmadı

Pek, Emin Arslan’ın tutuklanmadan önce söylediği, “Benimle ilgili her bölümü başka yerden alınmış telefon konuşamalarımı sızdıracaklar” sözü ve gazetelere servis edilen uyuşturucu kaçakçısı Habip Kanat ve Emin Arslan’ın teknik takip sırasında çekilmiş fotoğraflarıyla ilgili de şunları söyledi: “Soruşturmanın gizliliği bizim namusumuzdur. Operasyon sürdüğü sırada ve şahıslar adliyeye gidene kadar emniyetten en ufak bir sızma olmamıştır.”