Ahmet Piriştina kalbine yenildi

Yüzde 45 gibi yüksek bir oy oranıyla ikinci kez İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilen CHP'li Ahmet Piriştina, kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.
Piriştina'nın ölümü İzmir'de ve partisinde şok etkisi yarattı. Grup toplantısını iptal eden CHP lideri Baykal, "Bu acı haber hepimizi çok sarstı" dedi.

İZMİR - Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Ahmet Piriştina, kalp krizi sonucu vefat etti. Oğlu Levent Piriştina ile Nevda Gönültaş'ın bu cuma günü yapılacak düğün hazırlıkları için ailesinin Çeşme'de olması nedeniyle lojmanında yalnız kalan Piriştina'nın cesedini, sabah korumalar salondaki koltuğun üzerinde buldu. Hiçbir sağlık sorunu olmayan 52 yaşındaki Piriştina'nın kalp krizi sonucu öldüğü belirtildi.
Telefonlar yanıtsız kaldı
Piriştina, eşi Mine ve kızı Zeynep'i düğün hazırlıklarını tamamlaması için Çeşme'ye gönderdi. Piriştina akşam, bazen kullandığı Bostanlı Atakent'te dubleks villa şeklindeki belediye lojmanına gitti.
Yalnız olan Piriştina'dan sabah ses çıkmadı. Telefonlara da yanıt vermeyince lojmana gelen korumaları başkanı salondaki çekyattan yüzükoyun yere düşmüş buldu. Ayaklarının morardığını, nefes alıp vermediğini gören korumalar hemen ailesine ve doktora haber verdi. Eve gelen doktorlar Piriştina'nın öldüğünü belirledi. Yakınları Piriştina'nın sağlık sorunu olmadığını söyledi. Savcı Suat Kurhan ve polis lojmanda inceleme yaptı. Piriştina'nın cenazesi kesin ölüm nedeninin belirlenebilmesi için İzmir Adli Tıp Kurumu Morgu'na götürüldü.
Doktor: Damarlar kapalı
Adli Tıp Kurumu İzmir Şube Müdürü Doktor Cezmi Yavuz, otopsinin ardından yaptığı açıklamada, ön tanının kalp krizi sonucu ölüm olduğunu belirtti. Yavuz, şunları söyledi: "Otopsi sonuçları henüz belli değil. Ön tanı başkanımızın kalp krizi geçirdiği şeklinde. Laboratuvar bulguları, tetkikleri bittikten sonra detaylı bir rapor hazırlanacak. Şüpheli bir durum yok. Kalp krizi geçirdiğini düşünüyoruz, ama net rapor laboratuvar sonuçlarından sonra belli olur. Rapor bir hafta sonra çıkar."
Adli Tıp Kurumu İzmir Şube Müdür Yardımcısı Fatih Şen de, "Şüpheli bir durum olduğunu düşünmüyoruz. Kalp krizinden ölmüş olabileğini düşünüyoruz. Kalbe giden sağ ana damar kapalı, sol damar da yüzde 50 kapalı görünüyor. Başkanımızın bu durumu daha önce kalp anjiyografisi çekilseydi ortaya çıkardı" dedi. Piriştina'nın ölüm haberi İzmir'de şok etkisi yarattı. İzmir ve Çeşme'de hafta sonunda yapılacak eğlence mekânlarının açılışı ve partiler iptal edildi.
10 gün içinde seçim
Piriştina'nın vefatıyla boşalan başkanlık koltuğu, Belediye Yasası gereği 10 gün içinde doldurulacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 38 CHP, 20 AKP ve 1 SHP'li meclis üyesi, İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu'nun başkanlığında toplanarak, yeni belediye başkanını belirleyecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yusuf Ali Karaman, "Şu anda belediye başkanlığı koltuğunun nasıl doldurulacağını düşünemiyorum. Çok üzgünüm, şaşkınım, çaresizim" dedi.
'Türkiye için büyük kayıp'
Meclis Başkanı Bülent Arınç: Devletine ve İzmirlilere yıllarca hizmet vermiş, değerli bir belediye başkanıydı. Büyük kayıp.
Başbakan Tayyip Erdoğan: Çok sürpriz oldu. İzmir'de halkın sevdiği, başarılı bir başkanımızdı.
TBMM Başkanvekili Yılmaz Ateş: Ülkemize ve İzmirlilere yaptığı hizmetlerle gönüllerde taht kuran merhum Piriştina'nın ani ölümü hepimizi yasa boğdu.
YTP lideri İsmail Cem: Piriştina, siyasette yükselen bir yıldızdı. Türkiye ve sosyal demokrasi, ondan daha büyük başarılar bekliyordu. Türkiye için büyük kayıp.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: Üzüntümüz büyük. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve İzmirlilere başsağlığı diliyorum.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: Gerek Meclis'te, gerekse belediye başkanlığında unutulmayacak hizmetlerde bulundu. Genç yaşta kaybı çok acı verdi.
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen: İçimizden birini, sanayici, idareci ve her şeyin ötesinde İzmir sevdalısı dostumuz Piriştina'yı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Hayatı boyunca İzmir'e hizmet veren, kalıcı eserler kazandıran sevgili Piriştina'yı başarılı bir başkan ve aziz bir dost olarak saygıyla anacağız. O, İzmirlilerin gözü ve gönlünde hep yaşayacak.
Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur: İğne yemiş gibiyim. Söyleyecek sözcük bulamıyorum.
Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura: Allah rahmet eylesin. İnsanın genç yaşta, göreve ikinci kez yeni başlamışken kaybı üzücü. Ailesine ve İzmirlilere başsağlığı diliyorum.
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erol Akıncılar: Hep İzmir için çalıştı. İzmirliler de onu hep sevdi, her zaman sevecekler.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: Hayatının en verimli çağında kaybettiğimiz Piriştina, hizmetleriyle kalbimizde daima yaşayacak. Acımız büyük, onu unutmayacağız.