Ahmet Şahbaz'ı devlet korumaya almış

Ahmet Şahbaz'ı devlet korumaya almış
Ahmet Şahbaz'ı devlet korumaya almış
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ankara ’daki Gezi eylemleri sırasında Ethem Sarısülük’ü öldürmekle suçlanan polis memuru Ahmet Şahbaz’ın devlet korumasına alındığı ortaya çıktı. Ankara’da 1 Haziran’da düzenlenen eylemde Ethem Sarısülük, kafasına isabet eden polis kurşunuyla hayatını kaybetmişti. Polis memuru Ahmet Şahbaz ‘meşru savunmada sınırın aşılması suretiyle öldürme’ suçundan Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde yargılanmaya başladı. İlk duruşmaya da peruk takarak gelen ve Şanlıurfa Koruma Şube Müdürlüğü’ne atanan Şahbaz’ın dosyada fotoğrafı bulunmaması üzerine mahkeme fotoğraf istedi. 

Dilekçe verdi 

Duruşmanın ardından Ahmet Şahbaz mahkemeye verdiği dilekçede, gönderdiği fotoğrafın mahkeme kasasında muhafaza edilmesini, davanın taraflarına verilmemesini talep ederek, “Can güvenliğimin korunması için çekilen bu fotoğrafların mahkemenin kasasında muhafaza edilmesini, taraflara verilmemesini talep ederim” dedi. Dilekçesinde çarpıcı bir itirafta da bulunan Şahbaz şunları belirtti: “Gezi olayları sebebiyle yargılanmakta olduğum dosya kamuoyunda çok ilgi gören bir dosyadır. Terör örgütleri, özellikle sol gruplar tarafından adım sıklıkla telaffuz edilmektedir. Tehdit ve hakaretlere maruz kaldım. Can güvenliğim bulunmadığı için ‘resen’ korunmam kararı verilmiştir.” 

Yaşasaydı yargılanacaktı 

Öte yandan Ankara Üniversitesi’nde 15 Mayıs 2013’te çıkan olaylar üzerine yürütülen soruşturmada 13 kişi hakkında dava açıldı. Gezi eylemi sırasında hayatını kaybeden Sarısülük’ün de bu soruşturmanın ‘şüphelileri’ arasında yer aldığı ancak ölümü nedeniyle hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği belirlendi.