Ahmet San'lı reklama ceza

'Popstar' çıkaran yarışmaların ünlü jüri üyesi Ahmet San'ın, rol aldığı bir banka reklamında 'bozuk Türkçe' kullanması, Reklam Kurulu'nca incelemeye alındı. Reklam Kurulu, söz konusu reklamı yayımlayan kanallara ilk kez bu gerekçeyle ceza verdi.

ANKARA - 'Popstar' çıkaran yarışmaların ünlü jüri üyesi Ahmet San'ın, rol aldığı bir banka reklamında 'bozuk Türkçe' kullanması, Reklam Kurulu'nca incelemeye alındı. Reklam Kurulu, söz konusu reklamı yayımlayan kanallara ilk kez bu gerekçeyle ceza verdi.
Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) daha önce ceza verdiği Popstar ve Türkstar yarışmaları, bu kez de Reklam Kurulu'nca cezalandırıldı. Hem eleştirilen hem de reyting rekorları kıran 'Türk-Popstar' yarışmasının ünlü jüri üyelerinden Ahmet San'ın, bir banka reklamında Zerrin Özer, Armağan Çağlayan ve Ercan Saatçi ile birlikte aldığı rolde kullandığı 'onunçün' sözü, Reklam Kurulu'na takıldı. Kurul, ilk kez reklamda 'bozuk Türkçe' kullanıldığı gerekçesiyle, reklamı yayımlayan kanallara ceza verdi. Kurul, yapacağı incelemeden sonra reklamı veren şirket hakkında para cezası uygulayacak.
San'ın 'onunçün' sözü, özellikle Türk dili uzmanlarınca da eleştiriliyor.
Örtülü reklam cezası
Reklam Kurulu ayrıca Türkstar ve Popstar programlarında 'örtülü reklam' yayımlandığı gerekçesiyle tarihinde ilk defa programı yayımlayan kanallara 'iki kat tutarında' para cezası verdi. RTÜK ve Reklam Kurulu
arasında imzalanan protokol gereği, televizyon kanallarında yayımlanan reklamların içeriği konusununda incelenmesi gündeme gelmişti. Bu protokol uyarınca RTÜK ve Reklam Kurulu, televizyonlarda yayımlanan reklamların süresi, içeriği ile ilgili her türlü incelemeyi yapabiliyor. Her iki kurul da reklamlarla ilgili şikâyetlere bağlı olarak yaptırım uygulayabiliyor.