Ahmet Şık ve Nedim Şener hakkındaki iddianame hazır

Ahmet Şık ve Nedim Şener hakkındaki iddianame hazır
Ahmet Şık ve Nedim Şener hakkındaki iddianame hazır
İddianamede Şık ve Şener, Ergenekon örgütüne yardım etmekle suçlanıyor.

Selahattin GÜNDAY

İSTANBUL - Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın da aralarında olduğu 12’si tutuklu 14 şüpheli hakkındaki soruşturma tamamlandı. İddianamede "silahlı terör örgütüne yardım etmek" le suçlanan Şener ve Şık’ın 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.
Ergenekon soruşturması kapsamında Odatv’de yapılan aramalar sonrası tutuklanan kişiler ile aralarında gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın da olduğu 12’si tutuklu 14 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

134 SAYFALIK İDDİANAME HAZIR

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız tarafından hazırlanan 134 sayfalık iddianame Başsavcı Vekili Fikret Seçen tarafından onaylandı. İddianame, yeni açılan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Odatv iddianamesi, Çağlayan Adliyesi’nde yeni açılan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen ilk iddianame oldu. Mahkeme, iddianamenin kabulü ya da reddi yönündeki kararını 15 gün içerisinde açıklayacak.

ŞÜPHELİLER VE İŞLEDİKLERİ İDDİA EDİLEN SUÇLAR

 İddianamede, şüpheliler tutuklu şüpheliler Yalçın Küçük, Soner Yalçın, Ahmet Şık, Hanefi Avcı, Nedim Şener, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Doğan Yurdakul, Müesser Uğur, Coşkun Musluk, Sait Çakır ve Kaşif Kozinoğlu ile tutuksuz şüpheliler Ahmet Mümtaz İdil ve İklim Ayfer Kaleli’nin "Silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek, silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütüne yardım etmek, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek, açıklanması yasaklanan belgeleri temin etmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, kişisel verileri kaydetmek ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmekö gibi iddialarla suçlanıyor.

ŞIK VE ŞENER İÇİN 15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

 İddianamede şüpheli gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener’in "Silahlı terör örgütüne yardım etmek" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. İddianamede Yalçın Küçük, örgütün yöneticisi olmakla suçlanıyor. Soruşturma sonunda hakkında işlem yapılan 9 kişi hakkında da dava açılmasına gerek görülmeyerek takipsizlik kararı verildi. (dha)