Ahmet Şık ve Nedim Şener tutuklandı

Ahmet Şık ve Nedim Şener tutuklandı
Ahmet Şık ve Nedim Şener tutuklandı
'Ergenekon' soruşturmasında gözaltına alınarak mahkemeye sevk edilen gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık tutuklandı. Şık ve Şener, Metris Cezaevi'ne gönderildi.

'Ergenekon' operasyonunda gözaltına alınan 10 kişiden İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sorgusu tamamlananlar Beşiktaş 'taki İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Adliyeye önce yazar İklim Bayraktar ile polis memuru Aydın Bıyıklı getirildi. Daha sonra ise emniyette susma haklarını kullanan gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık getirildi. Gazeteciler ve yakınları, Şener ve Şık'ı adliyeye alınırken alkışladı. Kalabalık grup, ayrıca çeşitli sloganlar attı. Bu arada, polisin adliye önünde yoğun güvenlik önlemi aldığı görüldü. 50’den fazla polis, gazetecilerin görüntü almaması için büyük çaba harcadı.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından sorgulandıktan sonra tutuklanmaları istemiyle İstanbul Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen Şener ve Şık hakkında sabah saatlerinde mahkeme tutuklama kararı verdi. Gazeteciler Şık ve Şener, Metris Cezaevi'ne gönderildi. Polis memuru Aydın Bıyıklı ile yazar İklim Bayraktar savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi çıkışında gazetecilere açıklama yapan İklim Bayraktar, adaletin yerini bulduğunu söyledi. Çok yorgun olduğunu belirten Bayraktar, oğlunu ağlayarak evde bıraktığını, istemeden ailesini ve çocuğunu üzdüğü için kendisinin de büyük üzüntü yaşadığını ifade etti. Öte yandan, Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Müyesser Yıldız, Mümtaz idil, Yalçın Küçük, Doğan Yurdakul, Coşkun Musluk ve Sait Çakır’ın emniyetteki sorgusu devam ediyor.