@idrisemen@ismailsaymaz

Ahmet Sülüşoğlu cinayetinde tanıklar yalan beyanda bulundu iddiası

Ahmet Sülüşoğlu cinayetinde tanıklar yalan beyanda bulundu iddiası
Ahmet Sülüşoğlu cinayetinde tanıklar yalan beyanda bulundu iddiası
İstanbul Halkalı'da, trafik kazası tartışmasında Ahmet Sülüşoğlu'nu tabancayla vurarak öldüren Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz'ın tahliye edilmesine Sülüşoğlu'nun avukatları itiraz etti.  Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği'ne verilen İtiraz dilekçesinde, görgü tanığı olan üç güvenlik görevlisinin yalan beyanda bulunduğu savunulurken, Celal Yılmaz'ın tutuklanması talep edildi.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - 17 Ağustos saat 00:50 civarında Halkalı’da Emniyet Müdür Yardımcısı Celal Yılmaz ile Ahmet Sülüşoğlu arasında çıkan kavga sonucunda Yılmaz, Sülüşoğlu’nu tabancayla vurarak öldürmüştü.

Olay sonrasında Küçükçekmece 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanan  Yılmaz, 8 gün tutuklu kaldıktan sonra Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından serbest bırakılmıştı. Celal Yılmaz’ın serbest bırakılmasına itiraz eden Sülüşoğlu’nun avukatları Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak Yılmaz’ın tekrar tutuklanmasını talep etti.

Dilekçede, olayın tanıkları olan üç güvenlik görevlisinin ifadelerinde Ahmet Sülüşoğlu’nun kendilerine silah doğrulttuğu, silahın tetiğine basmasına rağmen silahın ateşlenmediği, bu nedenle Celal Yılmaz’ın kendilerini savunmak için Sülüşoğlu’na ateş ettiği yönünde verilen ifadelerin gerçeği yansıtmadığı öne sürüldü. 

'SİLAHI YERE DÖNÜKTÜ'

Dilekçede, tanık ifadeleriyle ilgili şöyle denildi:

"CD kayıtları izlendiğinde maktulün silahını ne güvenlik görevlilerine ne de şüpheli Emniyet Müdürü Celal Yılmaz’a doğrultmadığı, silahını ateşlemediği, vurulma anına kadar silahının yere doğru olduğu, şüpheli tarafından vurulduğu sırada da silah bulunan kolunu ateş etme kastıyla değil adeta silahı savuşturma güdüsüyle ve insiyaki olarak kaldırdığı görülecektir. Tüm görüntüler bu doğrultuda olmasına rağmen gerek güvenlik kamera kayıtları izleme tutanağı, gerek güvenlik görevlilerinin ifadeleri ile gerçeğe aykırı olarak meşru savunma koşullarının oluştuğuna ilişkin gerçek dışı bir algı yaratılmaya çalışılmıştır. Güvenlik görevlilerinin CD kayıtlarında yer alan görüntülere aykırı beyanları nedeniyle haklarında yasal yollara da müracaat edilecektir."

Celal Yılmaz’ın tutuklanması talep edilen dilekçenin son bölümünde şu ifadelere yer verildi: "…ayrıntılı olarak sunulan nedenlerle dosya içinde mevcut olayın görüntülerini içeren CD kayıtlarına göre olayın güvenlik görevlilerinin ifadelerinde belirtildiği şekilde gerçekleşmediği, maktulün kimseye silah doğrultmadığı, silahın namlusu yere gelecek şekilde güvenlik görevlisiyle konuşurken, sol tarafından göremeyeceği şekilde maktüle iyece yaklaşarak silahını ateşleyen şüphelinin maktulü öldürdüğü dolayısıyla meşru savunma koşullarının gerçekleşmediği,bu nedenle tahliyesine karar verilen şüphelinin suçun vasfı ve delilleri karartma şüphesi nedeniyle yeniden tutuklanmasına karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.’’