Ahmet Türk: Silah bırakma için çözüm umudu yaratılmalı

Ahmet Türk: Silah bırakma için çözüm umudu yaratılmalı
Ahmet Türk: Silah bırakma için çözüm umudu yaratılmalı
Kuzey Irak'taki BDP-DTK heyetiyle görüşen IKYB politbüro üyesi Mele Bahtiyar, "Kandil'in bombalandığı bu günlerde bu heyetin buraya gelmesi çok anlamlıdır" dedi.

SÜLEYMANİYE – Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentinde bulunan BDP ve DTK heyeti Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin politbüro üyeleri ile bir araya geldi. Parti merkezine gelen heyeti IKYB politbüro üyesi Mele Bahtiyar karşıladı. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmenin ardından DTK Başkanı Ahmet Türk ve IKYB Polit Büro Üyesi Mele Bahtiyar ortak bir basın toplantısı düzenledi.


Basın toplantısında konuşan DTK Başkanı Ahmet Türk, “Kandil' in bombalanması bu süreçte çözüm umudunu kırıyor” dedi. Türk, “Kürdistan’a gelmekten büyük mutluluk duyduklarını ve çok iyi karşılandıklarını” belirterek, “Kürt halkı ve Türkiye ’deki Kürtler için çok önemli bir süreç yaşanıyor bu bizi umutlandırıyor. Barış için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan hazırladığı projelerle sadece Kürt halkı ve Türk halkı için değil bütün Ortadoğu ’ya barış gelmesi için çaba sarf ediyor. İmralı’da Öcalan’la yaptığımız görüşmeleri ve Öcalan’ın mektuplarında yer alan çözüm projelerini bütün Kürt siyasi taraflara anlatıyoruz. Onların da katkısını istiyoruz. Bu dönemde Kandil’in bombalanması Kürt halkının çözüm sürecinde umutlarını azaltıyor. Bu hassasiyetlere dikkat edilmesi gerekir. Celal Talabani bu güne kadar barış için büyük çaba sarf etti, bugün yanımızda olmamasının eksikliğini hissediyoruz. Silahlı güçlerin sınır dışına çekilmesi ve silahların bırakılmasının sürekli öne çıkarılması fayda sağlamaz. Biz de bütün silahların devre dışı bırakılmasını istiyoruz. Ama ondan önce çözüm umudu ve çözüm inancı yaratmamız gerekiyor. Bu konularda adım atmamız gerekiyor” diye konuştu.IKYB Politbüro üyesi Mele Bahtiyar ise İmralı’da sorunun çözümü için diyalog ve müzakere yönteminin ön plana çıkarılmasından memnuniyet duyduklarını söyleyerek, “Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesi ve Kürtlerin haklarının verilmesini başından beri destekledik. Kandil’in bombalandığı bu günlerde bu heyetin buraya gelmesi çok anlamlıdır. Çatışmasızlık süreci tek taraflı değil çift taraflı olmadır” dedi.

DHA


  http://www.radikal.com.tr/112330611233066

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AHMET TURK VE TERRORISTLERIN BASINA BOMBA YAGDIRAN DEVLET - Equalizer001

  Ahmet Türk, ?Kandil' in bombalanması bu süreçte çözüm umudunu kırıyor? demis. Sn. Turk, siz ne yapmaniz gerketigini ve yuklendiginiz misyonu nasil basaracaginizi dusunun. Devlet neyi yapip yapmiyacagini cok iyi bilir. Herkes isini gerektigi gibi yaparsa problem cozulur. Haydi bakalim; sizler konusarak anlasma saglamaya, devlet de terroristleri bombalamaya devam etsin.

  Samimiyetsiz ve Ezberciler Korosu - evetisyan06

  PKK silah bıraktı mı? Bırakmadı o halde, tamam anlaştık, silahları bugünden itibaren gömüyoruz diyene kadar devlet operasyon yapar. Zerre kadar siyaset biliminden, hukuktan anlamayanlar kalkmış devlet terör örgütüne neden operasyon yapıyor diye saçmalıyor. daha önce de söyledik: gerçekten barış istiyorsanız neden sadece devlete yükleniyorsunuz? Neden PKKya da kardeşim siz hala neden silahla ortalıkta dolanıyorsunuz, barış zamanı neden çatışma riski yaratıyorsunuz demediğiniz müddetçe faşist duygularla T.C.yi karalamaktan başka derdiniz olmadığını biliyoruz. İkinci bir ezbercilik konusu Türkler yüzyıllardır Kürtleri yok etmek istiyormuş.. Sağdan soldan duyduğunuzu ezbere tekrarlayacağınıza bir bakın lafınız tarihi gerçeklere uyuyor mu! Türkler sizi yok etmek istese kim koruyabilirdi sizi 1500lerde, 1600lerde, 1700lerde? Osmanlıya gel nolur Diyarbakırı teslim al biz Şii Şah ismailden kor diye davet gönderen kimdi? Osmanlı olmasa Şah İsmail alayınızı keserdi tıpkı Tebrizde kestiği sünniler gibi. Osmanlı sizi kesmek istese her yerde keserdi sizi, ne avrupa karışabilirdi ne başka bir ülke. Ezbere konuşurken dahi bu kadar saçmalanmaz hepten mi cahilsiniz nesiniz arkadaş.

  Ahmet Türk: Silah bırakma için çözüm umudu yaratılmalı - ms@deniz

  Başbakan Tayyip Erdoğan gerçekten barış istiyorsa, Kandili bombalamadan vaz geçmeli. Ama benim umudum çok az yok denecek kadar, Başbakanın amacı üzüm yemek değil, bağcıyı dövmektir.Yani Başbakanın amacı barış degil yaklaşan seçimler için bir taktik.

  Barış böyle olacaksa kalsın... - gewerok_

  BDP barışı çözmekle bu kadar uğraşırken bir yandan imralı'ya, bir yandan kandile, bir yandan karadeniz'e gidiyor sırf barışı getirmek için çabalıyor ama hükümet bu çabayı boşa çıkarmaya çalışılıyor. Dağları bombardıman edeceğinize bir masa da toplanın da Barışı getirmenin yollarını arayın...

  barış kandili bombalamakla gelmez sayın başbakan - semi ekrem

  Toplumu bu sürece inandırarak iki kesimde inanılmaz derecede bir barış hevesi oluşuyor tam da pkk silah bırakma aşamasına gelecekken cevval türk hareketi önceden planlanmış bir projeyi yürülüge sokuyor kandil türk savaş uçakları tarafından bombalanıyor anlaşılması güç ama sürecin en önemli kolu olan kandili bombalama sanki barışa yaklaşırsan seni yok ederiz tehdidi algılatıyor şimdi barış silahla degil konuşma ile çözülür yolumu yoksa uyutulmuş insanların hayal görmesini saglayan bir oyalama yolu mu

  samimiyet - 04emir

  tc devletinin ve akp nin baris surece adi altinda kurt halkina imhayi dayatiyor kurt siyaseti ve kurtler oyunlara geritilmek isteniyor galiba benim barisa olan umudum tukendi cunku akp de hic bir samimiyet gormuyorum ,akp sunumu demek istiyor siz silahlari susturun biz sizi bombalarla imha edelim bence sayin bdp vekilleri ocalanin mektubunu kandile vermeden geri donmeli ve her sil bastan olmali baslarina bombalar yagarken kandil nasil baristan bahs edebilir