Ahmet Türk veto yedi!

Ahmet Türk veto yedi!
Ahmet Türk veto yedi!

Fotoğraf: Selhattin Demirtaş/DHA

DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk'e hükümetten İmralı vetosu geldi. Öcalan ile bu hafta görüşmesi beklenen heyete izin çıkmadı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün bu hafta İmralı’da Abdullah Öcalan ile gerçekleşmesi planlanan görüşme, hükümetin vetosuna takıldı. Vetonun Türk’ün Diyarbakır’da 3 PKK ’lı kadının cenazesinde yaptığı konuşmadan kaynaklandığı öne sürüldü. Türk, konuşmasında Başbakan Tayyip Erdoğan ’ı hava operasyonları nedeniyle eleştirmişti. Türk’ün eleştirileri, Erdoğan’ın tepkisine neden olurken, bugün gerçekleşmesi beklenen görüşmeye Adalet 

Bakanlığı’ndan izin çıkmadı. 

Diyarbakır’daki cenaze töreninin ardından hafta başında BDP Eşbaşkanı Demirtaş ile DTK Eşbaşkanı Türk’ün hafta başında İmralı Adası’na giderek Öcalan ile görüşeceği belirtilmişti. Ardından görüşmenin bugün gerçekleşeceği kulislere yansımıştı. Sürpriz bir şekilde görüşmeye onay çıkmadı. Ziyarete izin verilmemesinin Başbakan Erdoğan ve hükümetin iki konuda rahatsızlık duymasından kaynaklandığını öne sürüldü.
Bu rahatsızlıklardan birinin Türk’ün, Diyarbakır’daki cenaze töreninde Başbakan Erdoğan’ı hava operasyonları nedeniyle eleştirmesi olduğu dile getiriliyor.
Erdoğan da haftalık grup toplantısında bu rahatsızlığını şöyle dile getirdi: “Bize gelip konuşuyorlar, ‘gelin’ diyoruz, kendilerini adaya gönderiyoruz. Samimiyetle söylüyorum, biz buradan gönderiyoruz. Sen oradan döndükten sonra zehir zemberek açıklama yaparsan olmaz. Seni oraya gönderen Başbakan için Kürt kardeşlerime ‘Bu Başbakan bomba yağdırıyor’ dersen bu olmaz” dedi.
Türk ise bu açıklamaya “Bir yerde barış arayışları olurken diğer tarafta bombaları yağdırması toplumda bir güvensizliğin gelişmesine neden. 50 uçakla, hiçbir şey yokken oraya gitmek farklı olarak algılanıyor toplumda. Bunu barış sürecinin güvensizliğini arttıracak bir davranış olarak nitelendirdim. Bu konuda da düşüncelerimi açıkladım” diyerek yanıt verdi.
Ancak karşılıklı açıklamalar gerilimi düşürmedi. Bundan sonra Türk’ün İmralı ziyaretine izin çıkmayacağı bilgisi kulislere yansıdı. Türk’ün ‘veto yediği’ ve yerine başka bir ismin başvurması durumunda izin verilebileceği belirtildi. 

Dayatma olarak algılandı 

BDP ve DTK’nın “Eşbaşkanlar” olarak görüşmeye gitme konusunda ısrarının da hükümeti rahatsız ettiği öğrenildi. Bu yaklaşımın dayatma ve pazarlık olarak algılanarak, tepkiye neden olduğu yine kulislerde konuşuluyor. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın yakın çevresine bu konu ile ilgili olarak, “Dört Eşbaşkanın gitmek istemesi bir pazarlık değil. Bu bizim ilkesel duruşumuz. Kabul edilmemesi görüşmelerin kesilmesine sebep olmaz ama ilkesel duruşumuzda sıkıntı yaratır” dediği öğrenildi. Demirtaş’ın partililere, “Öcalan da bizi bekliyor. Giden heyet görüşeceğini görüştü, ‘diyaloğa hazırız’ mesajı verildi. Şimdi bu sürece siyasetin dahil edilmesi gerekiyor. İkinci görüşmede yol haritası ve öneriler paylaşılacak. Öcalan da bizimle bu konuyu paylaşmak istiyor. Biz de ne düşünüyorsak, onu açıklamak istiyoruz” dediği belirtildi. Demirtaş’ın ayrıca Erdoğan’ın tavrını ‘kibir’ olarak değerlendirdiği ve “Bize gidin ‘Kandil’le, İmralı’yla görüşün diyorlar’ sonra da ‘yok efendim niye konuştunuz’, böyle siyaset mi olur” diye değerlendirdiği belirtildi.


  http://www.radikal.com.tr/1118106111810617

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hükümetin barış istediğini sanmıyorum. - 0991

  seçim için hazırlanmış bir program seyrediyoruz. inandırıcı değil.

  - morongil

  Bu sonuç efendisinin hizmetkarlarına ithaf olunur. barış böyle mi gelecek.. böyle gelecekse ben istemiyorum. sonuçta benide ikna etmek zorundasınız.

  Efendi Padişah.. - Arjinn

  Şantajcı mantıkla bu iş olmaz.Ne talihsizliktir ki bu ülkenin Başbakanına ne söylemesi,nasıl konuşması gerektiğini söyleyecek bir babayiğit yok.Bu adam seçimlerde falan kaybetse de gitmeyecek gibi,çünkü gördüğünü istediği gibi görüyor,duyduğunu ne duymak istiyorsa öyle duyuyor,zira kaybederse birisinin ona kaybettiğini söylemesi gerekecek ki böyle bir babayiğit halihazırda yok ve olmayacakta.Bir Allahın kulu AB ülkesi de "Yaw kardeşim sen hukuk devletiysen bir mahkumla kim görüşecek,kim görüşmeyecek,ne zaman görüşecek senmi karar vereceksin" demezmi?Haşa huzurda sen tanrımısın,peygambermisin sen nesin diye kimsemi sormaz?Vekillerimize birde ceza ver istersen,tek ayak üzerinde dursunlar senin istediğin gibi olamadakları için.Bence herkes aklını başına devşirsin,bu ağız bu zihniyet bu kafayla olmaz bu işler,Kürtlerin kaybedecek birşeyi de yok,ne olacaksa olsun bir an önce,bir yorumcunun dediği gibi biz barış dilencisimiyiz kardeşim?Biraz daha gurur efendiler...

  hepsi bayat,hep aynı nakarat... - ali_firatt

  AKP, İmralı üzerinden Kürt halkına ve siyasetçilerine havuç-sopa politikası uygulama çabasına son vermelidir. Lakin bu mantık dışı ve tutarsız politikalarıyla değil imralı-kandil-bdp'yi Kürdistan'da 7 yaşında ki bir çocuğu bile artık kandıramaz...Barış istiyorsak samimiyetsiz olmaz...

  BAŞBAKAN SANIRIM BDP NİN KENDİSİNE BİAT ETMESİNİ İSTİYOR - semi ekrem

  Bu nasıl bir izan idrak etmek gerçekten çok zor yani yaptıgın nedir biliyormusun başbakan bu barış sürecini ben başlatıyorum ben ne istersem o olacak yoksa veto yiyersiniz.Barış bu düşünce ile temin edilecekse inanın bu barışın iki tarafa da hiç faydası olmayacaktır.Bu yüzden kamu oyu sizin nasıl bir düşünceye sahip oldugunu yavaş yavaş anlıyor, bırakın bir vekilin yaptıkları davranışları yarın bir devlet memuru size laf attıgında ben olmazssam maaşı nasıl alırsın sözleri bir babanın evladına her daim telkin ettigi biat sözlerdir.kusura bakmayın nazımın dedigi gibi bırakın insanın insana kullugunu sözleri ile halkların özgürlügü size karşı biat olmayacaktır.

  KATİLLERE HER ŞEY NİYE BU KADAR SERBEST - HARAYDIN

  BDP siyasetçileri madem bu kadar terör ve teröristlerle iç içe hesabı onlar da vermeli. Daha dün üç zavallı kadın vahşice katledildi. Şimdi bu kadınlar Fransa'nın göbeğinde niye katledildi, katliam emrini kim verdi? BDP kandan bu kadar vahşice zevk alanlarla içli dışlı nasıl insan sınıfından sayılacak bunların cevabını BDP vermek zorunda. Maşallah işleri terörist kan ve uyuşturucu taşeronlarıyla işbirliği ve sürekli görüşerek plan yapmak, bu katliam emrini de onlar mı taşıdı, hesabını bu millete vermek zorundalar.

  Farkli bir oneri - TosunBunu

  Akepenin tek adam yonetimi akilci degil,ziyaret insiyatif dahilinde olmamali.Zaten,halkci demokrasi geregi her isteyen ziyaret edip apo'yu gorebilmeli.Amerikada olsa cezaevinin etrafi yesillendirilip piknik yapilacak sekilde halka acik hale getirilirdi,boylelikle her isteyen imraliya gidip piknigini yapar,lunapark vs eglenceli bir gun gecirirdi.Elde edilen gelir ile apo'nun masraflari karsilanir,vergisini veren durust vatandasin sirtindan inmis olurdu.