Ahmet Türk'ten 'Günlük' tepkisi

ANKARA - DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Günlük gazetesinin yayınının bir ay süreyle durdurulmasına tepki göstererek, “Günlük gazetesini kapatmak ‘Kürtlerin düşüncelerini, taleplerini, beklentilerini, önerilerini dikkate almayan’ bir süreci işletmek anlamına gelmez mi?” diye sordu. 
Türk, yaptığı yazılı açıklamada, Kürt açılımının tartışıldığı bir ortamda, sürece dair kaygıları güçlendiren bir uygulama yaşandığını belirterek, “Günlük gazetesinin Toronto Üniversitesi akademisyenlerinden Amir Hassanpour’in bir araştırma yazısı ve rutin gelişmelere ilişkin yapılan bazı haberler gerekçe gösterilerek bir ay süreyle kapatıldığını” ifade etti. Türk, şunları kaydetti:
“Günlük gazetesini kapatmak ‘Kürtlerin düşüncelerini, taleplerini, beklentilerini, önerilerini dikkate almayan’ bir süreci işletmek anlamına gelmez mi? Böylesine bir süreçte günlük bir gazeteyi kapatmak, hem de hiçbir demokratik hukuk devletinde eşi benzeri olmayan bir yasa nedeniyle, yargılama dahi yaşanmadan kapatmak, demokratikleşme söyleminin altının boş olduğunu göstermez mi? AKP eğer bir demokratik açılımdan bahsedecekse bu hukuk ayıbına son vermeli.” (Radikal)