Ahmet ve Nedim için yürüyüş

Ahmet ve Nedim için yürüyüş
Ahmet ve Nedim için yürüyüş
Gazeteci Ahmet Şık ve Nedim Şener'in tutukluluğunun birinci yıl dönümünde gazeteciler hapishanelerdeki 104 meslektaşı için yürüdü

Selahattin GÜNDAY - Ahmet YILDIRIM 

Odatv Davasının tutuklu sanıkları gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener'in tutuklanmalarının 1. yıldönümü Taksim'de protesto edildi. Sivil Toplum Örgütleri, sendikalar, gazeteciler ve Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Örgütü'nün de destek verdiği eyleme yaklaşık 200 kişilik bir grup katıldı. Taksim Meydanı'nın da toplanan 'Yansakta dokunacağız' yazılı pankart eşliğinde Galatarasay Meydanı'na kadar yürüdü. Ellerinde 'Özgür basın herkese lazım', 'TMY ve ÖYM kaldırılsın', 'Tutuklu gazeteciler serbest bırakılsın', 'Cezaevinde gazeteci istemiyoruz' yazılı dövizler taşıyan eylemciler, Ahmet Şık ve Nedim Şener alehine sloganlar attılar. Sloganlarla hükümeti de eleştiren grup Galatarasay Meydanı'nda bir basın açıklaması yaptı.

Ahmet Şık ve Nedim Şener'i tutuklayarak gerçeklerin perdelendiği belirtilen basın açıklamasında, "Devleti ele geçiren yeni egemenler, eski taktikleri cilalayarak Uğur Mumcu'dan Musa Anter'e, İzzet Kezer'den Hrant Dink'e kadar öldürerek yapamadıklarını, bu kez hapse atarak yapmak istiyorlar. Dünyada en çok gazeteci hapsedilen ülke ne yazık ki Türkiye ..."denildi.

CUMARTESİ ANNELERİ'NE DESTEK
Basın açıklamasının ardından gruptan bazıları 'Cumartesi Anneleri' olarak adlandırılan kayıp yakınlarına destek verdi. Cumartesi Anneleri'nin basın açıklamasını grup adına tutuklu gazeteci Ahmet Şık'ın eşi Yonca Şık okudu. Hem gazeteciler için yapılan yürüyüşe hem Cumartesi Anneleri'nin eylemine CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Bihlun Tamaylıgil de destek verdi.  (DHA)