Ahsen Unakıtan: Dua ettim, Cleveland çıktı

Ahsen Unakıtan: Dua ettim, Cleveland çıktı
Ahsen Unakıtan: Dua ettim, Cleveland çıktı

Maliye Bakanı, eşi Ahsen Unakıtan?la kemeraların karşısına geçti. FOTOĞRAF: AZİZ UZUN / AA

İSTANBUL - ABD’de kalbinden baypas olan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, dün Türkiye’ye dönüşünde çiçekler ve bandoyla karşılanırken, “Sağlık durumum iyi, bir hafta sonra işe başlarım” dedi. Unakıtan’ın eşi Ahsen Unakıtan ise ameliyat için neden ABD’yi tercih ettiklerini, “Baypas kararı alınınca, ‘Bu ameliyat nerede iyi olursa orada yapalım, bize yardım et, hayırlı yolu göster’ diye dua ettim. Benim gönlümde ABD’deki Cleveland Kliniği yatıyordu. Kısmet oldu ameliyat için oraya gittik” diye anlattı.
ABD’nin Cleveland kentindeki Cleveland Kliniği’nde 16 Şubat günü başarılı bir ameliyat geçiren Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, dün New York’tan İstanbul’a geldi. Unakıtan, Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda Vali Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Eskişehirli hemşerileri ve sevenleri tarafından çiçeklerle karşılandı. 

‘Herkese teşekkürler’
Torunu Taha, Ömer ve eşi Ahsen hanımla birlikte kameralar karşısına çıkan Unakıtan, “ABD’deki ameliyatım başarılı geçti. Sonradan yapılan kontrollerde de bir olumsuzluk çıkmadı ve taburcu oldum. Orada bulunduğum süre içinde bana telefon eden, çiçek gönderen, bana ulaşamasa da dualarını esirgemeyen dostlarıma sevenlerime teşekkür ediyorum” dedi. Kendisini takip etmek için hastaneye kadar gelip yayın yapan medya kuruluşlarına da teşekkür eden Unakıtan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Allah kimseyi oralara muhtaç etmesin, böyle sıkıntılılar çektirmesin, ama Allah o doktorların eksikliğini de göstermesin. Ameliyat sırasında ben sıkıntı çekmedim. Narkozla uyuttular, ameliyatı yaptılar ben hiçbir şey görmedim. Uyanınca da doktorlar ‘Kalbinizdeki beş damarı değiştirdik’ dediler. Asıl sıkıntıyı eşim ve çocuklarım çekti. Ama Allah’a şükür sağlık durumum iyi. Çözüm bekleyen çok konu var. Bir hafta sonra işe başlarım.” 

‘Gönlümdeki hastane’
Ahsen Unakıtan ise Türkiye’den ABD’ye uzanan operasyon sürecini anlatırken duygulandı:
“Bakanımız ilk rahatsızlandığında grip şüphesiyle Hacettepe’ye gittik. Orada yapılan tetkiklerde şekeri yüksek çıkınca, başka tahliller de yapıldı. Anjiyo sonrasında baypas yapılması gerektiği ortaya çıktı. Bakanımız bana ‘Ben sadece senin değil milletimin de Unakıtan’ıyım. Ne gerekiyorsa yapalım’ dedi. Ben o andan itibaren ‘bu ameliyat nerede iyi olursa orada yapalım, bize yardım et, hayırlı yolu göster’ diye dua ettim. Benim gönlümde ABD’deki Cleveland Kliniği yatıyordu. Kısmet oldu ameliyat için oraya gittik. Çok şükür ameliyat başarılı geçti. O kadar çok sevenimiz varmış ki, telefonlarımız saniyede bir çalıyordu. Yaşasın büyük Türk milleti, yaşasın Türkiye.”
Kendisini havalimanı çıkışında da bandonun da beklediği Unakıtan daha sonra ailesiyle birlikte Ankara’ya gitti.

Oğlu, ‘one minute’ patentini bekliyor
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Unakıtan, oğlu Abdullah Unakıtan’ın, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘one minute’ sözünü marka olarak tescil ettirmek için başvuruda bulunduğunu ilişkin haberle ilgili, “Zannetmiyorum, yok öyle bir şey...” dedi.
Babasını karşılayan Abdullah Unakıtan ise haberi, “Patent girişiminde bulundum. Onaylanmasını bekliyoruz” diye doğruladı. Babası ABD’ye gitmeden önce başvuruda bulunduğunu
ifade eden Unakıtan, ‘one minute’i geniş bir alanda kullanmak için başvurduklarını ancak önce gıda alanında kullanmak istediklerini belirtti. 
(dha)