'Aidatı ev sahibi ödesin'

'Aidatı ev sahibi ödesin'
'Aidatı ev sahibi ödesin'
Antalya'da bir kiracı, apartman ve sitelerde toplanan aidatlarda ev sahiplerinin ödemesi gereken kalemlerin kanunlara aykırı bir şekilde kiracılardan alındığı iddiasıyla dava açtı.

ANTALYA  - Güzeloba Mahallesi Ahmet Öz Sitesi'nde 8 yıldır kiracı olarak oturan Akif Cengiz Bekret, 60 daireli sitenin yönetimi tarafından alınan karar gereği toplanan site aidatının miktarı ve içeriğinin, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20'nci maddesi, 6098 Sayılı Borçlar Kanunu'nun 344 ve 346'ncı maddeleri, 6570 Sayılı Kira Kanunu'nun 16'ncı maddesi hükümlerine ve mevcut mahkeme kararlarına uymadığı gerekçesiyle dava açtı.

Bu konuda Yargıtay'ın 6'ncı ve 8'inci hukuk dairelerinin aldığı kararların da bulunduğunu belirten Akif Cengiz Bekret, site yönetimini önce noter aracılığıyla uyardı. Durumun düzeltilmemesi üzerine Antalya Sulh Ceza Mahkemesi'ne dava açan Bekret, kanunen site giderlerinin, 'genel giderler ve işletme giderleri' şeklinde ayrılması ve kat maliklerine onaylatılması gerektiğini savundu.

KAPICIDAN BAHÇE BAKIMINA KADAR 'GENEL GİDER'

Kat maliklerinin ödemesi gereken genel giderler ve kiracıların ödemesi gereken işletme giderlerinin kanunlarla belirlendiğini dile getiren Bekret, sitede çalışan her çeşit elemanın (kapıcının) maaşı, suyu, elektriği, sigorta primi, stopaj ücreti ile asansör ve hidrofor tamiratları, bahçe bakımı, sulanması, gübrelenmesi ve aydınlatılması, muhasebeci ve defter tasdik ücretlerinin genel giderlere ait olduğunu, kiracıların bunları ödemek zorunda olmadığını belirterek, belirlenen aidattan bunların çıkartılmasını istedi.

Bekret, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20'nci maddesine uygun olarak, Ahmet Öz Sitesi'nin genel gider ödemelerinin kiracılardan alınarak mülk sahiplerine verilmesini, kiracıların oturdukları binanın yan giderlerini ödemekle yükümlü oldukları yönünde karar alınmasını talep etti.

KİMSENİN BİLGİSİ YOK
Türkiye 'de milyonlarca kiracıdan bu şekilde haksız aidat toplandığını belirten Bekret, "Örneğin benim ödediğim aidat 40 lira ve yaklaşık 30 lirası aslında ev sahibinin ödemesi gereken tutar. Sitelerde 80, 100 ve hatta daha yüksek rakamlarda aidat ödeyenler var. Kiracıların ödedikleri aidatların en az yüzde 70 ila 80'i aslında evsahipleri tarafından ödenmesi gereken giderlerden oluşuyor. Kiracılar oturduğu bloktaki merdiven elektriği, merdiven temizlik malzemesi, asansör bakım ücreti, varsa havuz giderlerini, bloktaki daire sayısına bölünerek ödemekle yükümlüdür. Türkiye'de bu davanın başka bir örneğini görmedim. İnşallah tüm kiracılar için haksız yere ödedikleri aidatların önüne geçilmesi adına örnek bir dava olacak" diye konuştu. (Mehmet ÇINAR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115608711560877

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ev hakkı - deedsoff

  ben şu an istanbul da kiracıyım. memleketimde ailemin 2 tane evi var ve birinde kiracı oturuyor. buna rağmen bütün samimiyetimle söylüyorum, her ailenin mutlaka konutu olmalı. her ailenin bu dünyada başkasına borçlanmadan sahip olduğu bir alan olmalı. kapitalizm denen adi düzen onları başkalarının kölesi yapmış; ömürler nasıl bir zamanlar savaşlarda harcandıysa şimdiler de ev almak bunun borcunu ödemek için tükeniyor.

  Ev Sahibi Bu Giderleri Kiraya Ilave eder... - Turk

  Ben kiraciyim. Kira sozlesmemde, butun giderleri odeyecegimi kabul ettim. Sozlesmeyi imzaladim. Cevremdeki bazi komsu-kiracilarin sozlesmeleri ise farkli. Ornegin; onlarin "su" odemelerini ev sahibi ustlenmis... Bazi apartmanlarin "isitma" giderleride ev sahibine ait...Bu isin en akla yatan cozumu, bence, ev sahibi ve kiracinin detaylar uzerinde anlasip, yazili sozlesme imzalamalari...

  Site yönetimleri can yakıyor. - Su Cemre Sim

  Haklı,haksız para kazanmak isteyenler,çeteler,zorbalar,hortumcular,,Emlak Bankası'nı soyanlar TOKİ konutlarında,toplu sitelerde teşkilatlarını kurmuşlar. Yönetim giderleri kiradan yüksek.Yöneticiler hesap vermiyor,hesap isteyene mafyavari saldırılar oluyor.Site yönetimleri çeteleşmiş durumda.Toplu Yapı Yöneticilerinin,Toki yönetiminde bulunanların,onların takım takavatının kendilerinin takdir ettiği ücretleri dudak uçuklatıyor.Toplu yapılarda insanlar sesini çıkartamıyor,apartman yönetimleri ise,çoğu hırsızlık yapmazsa kendini enayi sayıyor. Dava açmak,yürütmek hiç kolay değil.Mağaralarımıza dönsek yeridir,kentte yaşamayı beceremiyoruz.

  HELAL OLSUN - mete20102010

  Bu zamana kadar ödediğimiz ücretlere yazık .Dava olumlu sonuçlandığında geçmişe dönük ücretletde alınabilecektir öyleyse.Bizleri bilinçlendiren kişiye çok teşekkür ederim,bu dava yı nasıl takip ederiz ?

  daha neler? - halimharap

  orada oturuyorsan ev sahibinin tüm giderlerine katılacaksın. toki ev yapıyor git kira öder gibi ev al kimsenin de başını ağrıtma.

  Ne Farkedecek - orkhun

  Ev sahipleri de aidatı kira'ya ekleyip kiralayacak. Hakkını aramak istediğinde kontrat bitiminde de evinde oturtmak istemeyecek kiracıyı.

  Aidatı ev sahibi ödesin hk. - runekson

  hizmetten kim yararlanıyor ise bedelini de onun ödemesi gerekir,sadece binaların yapısal onarım mantolama v.s. gibi giderleri mal sahiplerinin karşılaması gerekir,kapıcının ücretinin mal sahiplerinden alınmasını adil bulmuyoruz.