AIDS dramında akıl almaz iddialar

Anne karnında HIV virüsü kapan 11 yaşındaki S.Ş.'nin yaşadığı dram, dün aynı hastalığı taşıyan 32 yaşındaki anne P.Ş.'nin akıl almaz iddialarıyla bambaşka boyutlara taşındı.

İZMİR - Anne karnında HIV virüsü kapan 11 yaşındaki S.Ş.'nin yaşadığı dram, dün aynı hastalığı taşıyan 32 yaşındaki anne P.Ş.'nin akıl almaz iddialarıyla bambaşka boyutlara taşındı. P.Ş., kendilerini G.K. adlı arkadaşının intikam için ihbar ettiğini öne sürerek, "3.5 yıldır G.K.'nın hamile kaldığı adamla yaşıyorum. Çocuğunun babası olacak kişi büyük ihtimal HIV pozitifli. İki aylık hamile. Bu demektir ki; yeni bir S. dünyaya gelecek!" dedi.
Eşinin AIDS'ten ölümünün ardından hem kendisine hem de kızına HIV pozitif tanısı konulan ancak danışmanlık verildikten sonra bir daha devletin hiçbir biriminin arayıp sormadığı P.Ş. ve kızı S.Ş., basında haber olunca hatırlandı. Devletin ilgili kurumları önceki gün harekete geçti. Önce S.Ş., Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tek kişilik bir odaya yerleştirildi. Sosyal Hizmetler il Müdürlüğü yetkilileri dün de P.Ş.'yi Çankaya'daki müdürlük binasına davet etti. P.Ş., "Kadın sığınmaevine alabileceklerini söylediler. Kabul ettim. Pazartesi (yarın) gerekli işlemleri yaptıracağım" dedi.
P.Ş., kendisini ihbar eden ve eskiden çok yakın arkadaşı olan G.K.'nın şimdi pişman olduğunu söyledi ve şu iddialarda bulundu: "G.K., benden intikam aldı. Bu intikamın nedeni de şöyle: G.K.'nın çocuğuna hamile kaldığı adam benim 3.5 yıl beraber yaşadığım insan. Çocuğunun babası olacak kişi büyük bir ihtimal HIV pozitifli. Çünkü birlikte olduğumuz 3.5 yıl uzun bir süre. HIV pozitifli olduğumu biliyordu, hiç korunmadık. G.K., bir yıldır onunla yaşıyor. İki aylık hamile. Bu demektir ki yeni bir S. dünyaya gelecek."
Kızının 'Annem kamyoncularla yatıyor. Beni de yanında götürüyor, erkekler sağımı, solumu elliyor' sözlerinin kendisini yaraladığını söyleyen P.Ş., "Tek korkum kızımı bir daha görememek. Karakolda kızımı 18 yaşına kadar bir daha görmeyeceğimi söylediler. Öncelikle devletten kızımı geri istiyorum. En azından hafta sonları göreyim" diye konuştu.
'2002'den beri izleniyordu'
Öte yandan, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, S.Ş'nin durumunun doğumundan bu yana kendileri tarafından bilindiğini, 2002 yılından itibaren ise sağlık kurumlarınca izlendiğini söyledi. (dha, aa)