AIDS hızla gençleşiyor

Bugün, Dünya AIDS Günü. Dünyada her beş saniyede bir kişinin yakalandığı AIDS...

İSTANBUL / ANKARA - Bugün, Dünya AIDS Günü. Dünyada her beş saniyede bir kişinin yakalandığı AIDS, 2000 sonu verilerine göre 36 milyon insanı pençesine aldı. Bu konudaki veriler, AIDS'in giderek 'gençleştiğini' gösteriyor. HIV'le enfekte olduğu tahmin edilen ve etkilenen kişilerin çoğu, 25 yaş altındaki gençler.
AIDS'e yakalananların yüzde 95'i gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor. AIDS'le ilgili BM Ortak Programı (UNAIDS), 2001 Aralık itibarıyla toplam 24.8 milyon kişinin AIDS'ten öldüğünü belirtti. UNAIDS, bu yılın sonuna kadar 5.5 milyon yeni vaka ortaya çıkacağını ve 3.5 milyon kişinin de hayatını kaybedeceğini tahmin ediyor.
UNAIDS tarafından bu yıl erkeklere yönelik kampanyalar yapılacağını belirten Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Toprak, bu temanın belirlenmesinde erkek sağlığının da korunmaya ihtiyacı olduğu düşüncesinin rol oynadığını söyledi.
Erkekler dikkatsiz
Erkeklerin, cinsel sağlıkları konusunda hâlâ tedbirsiz ve dikkatsiz davrandıklarını belirten Toprak, homoseksüel ilişkilerin genellikle gizli kaldığını, oysa dünyadaki erkeklerin altıda birinin diğer bir erkekle cinsel ilişkiye girdiğini kaydetti. Toprak, Türkiye'de 1985'te görülen ilk AIDS vakasından bu yana Sağlık Bakanlığı'na 391'i AIDS hastası, 855'i taşıyıcı, toplam 1246 vaka bildirildiğini, AIDS'in görüldüğü il sayısının da 64'e yükseldiğini söyledi.
AIDS ile Mücadele Derneği Genel Başkanı Prof. Melahat Okuyan da, Türkiye'de görülen AIDS vakalarının yüzde 50'sinin bu hastalığı korunmasız cinsel ilişkiyle aldığını, yüzde 10'unun ise uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle kan yoluyla bu hastalığa yakalandığını açıkladı.
(Radikal, aa)