AIDS'li kan yokmuş

Gölcük'te depremden sonra kurulan Şirinköy prefabriklerindeki yemekhanede çalışırlarken yapılan kan testinde...

KOCAELİ - Gölcük'te depremden sonra kurulan Şirinköy prefabriklerindeki yemekhanede çalışırlarken yapılan kan testinde
AIDS'li oldukları ortaya çıkan Saadet ve Halit Arslan çiftinin 'Kızılay kanından virüs' kaptık iddiaları Kızılay tarafından yaptırılan testle yalanlandı. 1998'de Saadet Arslan'a kan veren kişinin kanında HIV virüsüne rastlanmadı.
Gölcük Başsavcısı Erol Kütükçüoğlu'nun yürüttüğü soruşturma için Arslan çiftinden önceki gün Gölcük Devlet Hastanesi'nde test için kan alındı. Kütükçüoğlu, hastaneden gelecek test sonuçlarını beklediklerini belirterek, "Test sonuçları geldikten sonra soruşturmaya başlayacağız" dedi. Test sonuçlarını almak için dün hastaneye gelen Halit Arslan, "Kızılay yetkilileri televizyona çıkıp 'Biz AIDS'li kan vermedik' diyor.
Kızılay'dan aldığımız kandan bize AIDS bulaştı" dedi. Hastane Başhekimi Opr. Dr. Resul Patan ise, "Saadet Arslan'a 1998'de tüberküloz tedavisi sırasında Kızılay' dan aldığımız kanı vermişiz. Ancak virüsün kandan bulaşmış olduğu kesin değil. Kızılay donörleri inceliyor. Konuyusağlık müdürlüğü araştırıyor" diye konuştu.
Bu gelişmelerin ardından dün Kızılay Genel Başkanlığı ise Saadet Arslan'a verilen kanın sahibi olan B.D.'de yapılan testlerde AIDS virüsüne rastlanmadığını açıkladı.
Kızılay vericiyi buldu
Açıklamada, "B.D'den dün (önceki gün) bir kez daha kan alınarak İzmit Devlet Hastanesi Laboratuvarında acilen tetkik edildi ve
AIDS virüsüne rastlanmadığı raporla tespit edildi. Aynı kan örneği üzerinde Kızılay Zeynep Kamil Kan Merkezi'nde de tekrar çalışıldı ve yine negatif sonuç elde edildi.
Bu bilgiler Kızılay'dan aldığı kan ile enfekte olduğunu iddia eden Saadet Arslan adına çıkışı yapılan kanın, HIV yönünden temiz olduğunu ve Kızılay'ın hiçbir geçerli nedene dayanmadan, tamamen art niyetli olarak itham edildiğini göstermektedir" denildi.
Işıkgözler olayı
Şanlıurfa'da meydana gelen 'AIDS'li Kızılay kanı' olayında 1996 yılında Kızılay'ca verilen kandan virüsü kapan Müzeyyen Işıkgöz ve kızı Rukiye büyük bir hukuk mücadelesi başlatmıştı. Beş yıl süren hukuk sürecinden sonra Işıkgözler 142 milyar 500 milyon lira maddi, 10 milyar lira manevi tazminat kazanmıştı.