AIDS'li kanda ikinci tazminat davası

Kızılay'dan altı yıl önce 20 günlük bebeklerine tedavi sırasında AIDS'li kan verilmesi nedeniyle 52 milyar lira tazminat alan Neşe-Nazif O. çifti, Sağlık Bakanlığı aleyhine de 30 milyar liralık tazminat davası açtı.

İZMİR - Kızılay'dan altı yıl önce 20 günlük bebeklerine tedavi sırasında AIDS'li kan verilmesi nedeniyle 52 milyar lira tazminat alan Neşe-Nazif O. çifti, Sağlık Bakanlığı aleyhine de 30 milyar liralık tazminat davası açtı.
Kızılay'dan alınan kanla oğulları Y.O.'nun AIDS'e yakalanması üzerine aile, 1997'de Kızılay Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı aleyhine 75 milyar liralık manevi tazminat davası açtı. İzmir 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, 1998'de Kızılay'ı 52 milyar lira tazminata mahkûm etti. Denetim görevini yapmamakla suçlanan bakanlıkla ilgili dava için ise idare mahkemesinde açılması gerektiği belirtilerek görevsizlik kararı verildi.
Aile, İdare Mahkemesi'ne başvurarak, bakanlıktan 30 milyar lira manevi tazminat istedi. İzmir 4'üncü İdare Mahkemesi, davayı, hukuk mahkemesindeki karar kesinleşmeden başvuru yapıldığı gerekçesiyle süre yönünden reddetti. Ailenin avukatı Mehmet Emin Keleş, söz konusu kararın bozulması için Danıştay'a başvurdu.
Danıştay 10'uncu Dairesi kararı bozdu ve bakanlığa yönelik tazminat davasının esastan görüşülmesi gerektiğine karar verdi. Davanın görülmesine önümüzdeki günlerde başlanacak.
Ayda 2 milyar tedavi parası
Bu arada, 5.5 yaşına gelen çocuklarının tedavisi için ayda yaklaşık 2 milyar lira harcadığını belirten Neşe-Nazif çifti, Kızılay'a ihtarname çekerek, masrafın karşılanmasını istedi. Aile aksi takdirde daha önce aldıkları manevi tazminat dışında, tedavi gideri için maddi tazminat davası
açacakları uyarısında bulundu. Kızılay ihtara henüz yanıt vermedi.