AİHM, 510 bin avro kesti

Türkiye, AİHM'deki Gazi Mahallesi olaylarına ilişkin davayı kaybetti. Ankara, Gazi Mahallesi'nde 1995'te meydana gelen olaylarda can veren 17 kişinin yakınlarına toplam 510 bin avro tazminat ödeyecek.

İSTANBUL - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Gaziosmanpaşa ve Ümraniye'de 12 Mart 1995'te 17 kişinin hayatını kaybettiği olaylarla ilgili Türkiye'ye 510 bin avro (yaklaşık 820 bin YTL) ceza verdi.
Gazi Mahallesi'nde bir kahvehanenin taranmasıyla başlayan olaylarda vatandaşlarla güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıktı. Olaylarda hayatını kaybeden 17 kişinin aileleri güvenlik güçleri hakkında dava açtı. Eyüp Adliyesi'nde açılan dava, daha sonra güvenlik gerekçesiyle Trabzon'a taşındı ve ancak yedi yıl sonra karara bağlandı. Davada yargılanan 20 polis memurundan 18'i beraat ederken, Adem Albayrak ve Mehmet Gündoğan adlı iki polis memuru toplam dört yıl 32 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kararın 2002 yılında Yargıtay tarafından onanması üzerine yakınlarını kaybeden 22 kişi AİHM'ye başvurdu. Yargılama sonucunda mahkeme Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 2. maddesinde düzenlenen, 'Yaşama hakkı' ve 13. maddesinde düzenlenen, 'Milli makamlara başvuru yollarının kapatılması' hükümlerine aykırı davrandığı sonucuna varıldı.
Mahkeme Gazi Mahallesi'nde hayatını kaybeden Dilek Şimşek Sevinç, Dinçer Yılmaz, Reis Kopal, Zeynep Poyraz, Fevzi Tunç, Sezgin Engin, Fadime Bilgöl, Mümtaz Kaya, Hasan Gürgen, Ali Yıldırım, Hasan Sel ve Mehmet Güz ile Ümraniye'de ölen İsmail Baltacı, Hasan Puyan, Hakan Çabuk, Genco Demir ile İsmihan Yüksel'in ailelerine tazminat ödenmesine karar verdi. Olaylarda yaşamını yitiren 17 kişi için ayrı ayrı 30 bin avro tazminat verilmesine hükmeden mahkeme, böylece Türkiye'yi toplam 510 bin avro tazminat ödemeye mahkûm etti.
Bir ceza da istimlak için
Ayrıca Adem Dost, Şeker Dost ve Osman Cinel isimli vatandaşların, kamulaştırılan arazileri için belirlenen ücretin geç ödendiği gerekçesiyle yaptıkları başvuruyu değerlendiren AİHM, Türkiye'nin Davacılara yaklaşık 12 bin avro (20 bin YTL) maddi tazminat ödemesine hükmetti.


    http://www.radikal.com.tr/7532107532100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.