AİHM: Askeri yargı bağımsız değil

AİHM: Askeri yargı bağımsız değil
AİHM: Askeri yargı bağımsız değil
AİHM, nöbette silahla vurularak ölen Cihan Tunç davasında takipsizlik kararı veren askeri yargının, bağımsız olmadığı gerekçesiyle, Türkiye'yi 12 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

ANKARA Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), nöbet sırasında silahla vurularak ölen astsubay çavuş Cihan Tunç'la ilgili "takipsizlik kararı" veren askeri yargının, "bağımsız olmadığı" gerekçesiyle, Türkiye 'yi 12 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

Diyarbakır Kocaköy'de, 13 Şubat 2004'te nöbet tutarken silahla yaralanan Tunç'un, kaldırıldığı Diyarbakır Askeri Hastanesi'nde hayatını kaybetmesiyle ilgili davada Diyarbakır Askeri Savcılığı, "takipsizlik" kararı verdi.

Ailenin itirazı üzerine ek bir soruşturma yapan Diyarbakır Hava Kuvvetleri Askeri Mahkemesi de Tunç'un, "silahla oynarken kaza sonucu öldüğü" gerekçesiyle itirazı reddetti. Tunç ailesinin, söz konusu karara ilişkin, "askeri yargının bağımsız olmadığı ve soruşturmanın gerekli hassasiyetle yapılmadığı" iddiasıyla AİHM'ye yaptığı şikayet karara bağlandı.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) yaşama hakkı başlıklı 2. maddesinin, "şüpheli ölümlerde etkin bir soruşturma yapılmasını" öngördüğü ifade edilen kararda, özellikle, soruşturma sonuçlarının, titiz, objektif ve gelişmelerden tarafsız bir incelemeye dayandırılması gerektiği vurgulandı.

HİYERARŞİK YAPI
Takipsizlik kararını askeri savcılığın verdiği, itiraz başvurusunu ise askeri mahkemenin değerlendirdiği hatırlatılan kararda, soruşturmada görevli olanların hiyerarşik yapısına dikkat çekildi. Mahkeme, "askeri mahkemenin gerektiği gibi bağımsız olmadığı" gerekçesiyle, Türkiye'nin AİHS'nin 2. maddesini usül yönünden ihlal ettiğine hükmetti.

Karar gereği Türkiye, Cihan Tunç'un ailesine 12 bin Euro tazminat ödeyecek.


MEHMET TOSUN / AA


  http://www.radikal.com.tr/114423711442371

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HAVA - HARAYDIN

  Para havadan inmiyor sürekli tazminat cezası ödüyoruz. tefeciden al senede 25milyar dolar tefeci faizi öde har vurup harman savur böyle bir yönetme hakkı olamaz. Tazminatların yüzde 50'si sebep olan görevliye ödetilmelidir ki herkes ne yaptığını dokuz düşünsün. Askeri yargı sadece askeri disiplin suçuna bakmalıdır.Ölüm hadisesinin üstünü örtmek kolay da ben niye tefeciden para alıp tazminat ödemek zorundayım, biri buna cevap vermeli.