@ismailsaymaz

AİHM biber gazını mahkum etti, Danıştay haklı buldu

AİHM biber gazını mahkum etti, Danıştay haklı buldu
AİHM biber gazını mahkum etti, Danıştay haklı buldu
Diyarbakır'da, yeni yıl önce polisin attığı biber gazı fişeği nedeniyle burnu kırılan ve sol gözünde görme sorunu oluşan 13 yaşındaki Abdullah Yaşa'nın davası, AİHM ve Danıştay'ın "insan hakları" sınavı oldu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

AİHM’in geçen ay “Biber gazı kullanımından Türk yasal mevzuatı çağdaş seviyede değil, derhal değiştirilmeli” şeklindeki, Türkiye ’yi 20 bin Avro para cezasına çarptıran kararına karşı Danıştay 10. Dairesi’nin, AİHM’den iki ay önce, polisi haklı bulduğu ortaya çıktı. Daire, “Yaşa’nın gösteriye katılıp çevreye saldırdığını, yaralanmasının kendi kusurundan kaynaklandığını” savundu.

Diyarbakır’da 28 Mart 2006’dan başlayan ve üç gün boyunca devam eden gösterilerde, polisin açtığı ateş sonucunda on kişi ölmüş, onlarca kişi yaralanmıştı. Yaralılardan birisi, o tarihte 13 yaşında olan Abdullah Yaşa’ydı. Yaşa, 29 Mart’ta teyzesine giderken polisin attığı gaz fişeğiyle yaralandı. Burnu kırılan Yaşa’nın gözünde görme yitimi oluştu.

İç hukuk ,Yaşa’nın yaralanması davasında çok çabuk tükendi. Şüpheli polisler hakkındaki şikayet, takipsizlikle sonuçlandı. Üst mahkemeye yapılan itiraz reddedilince dosya kapandı. Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi’nde açılan tazminat davası da 2009’da kaybedildi. Tek yol, AİHM’di. Bu arada, Yaşa hakkında “polise direnme ve izinsiz gösteriye katılmak”tan dava açıldı. Yaşa beraat etti.

Diyarbakır İHD Yaşa Davası’nı AİHM’e taşıdı. AİHM, 15 Temmuz’da verdiği kararında, göstericilerin biber gazı kapsülüyle yakın mesafaden ve doğrudan hedef alınmasının, “ölümcül vakalara yol açabileceği için uygun bir polis davranışı olmadığı”nı kaydetti. Biber gazı kapsüllerinin 45-50 derecelik açıyla atılması gerektiğini vurgulayan mahkeme, polisin biber gazı kullanımına dair Türk mevzuatının çağdaş demokrasilerden beklenen düzeyde olmadığı”nı ifade etti. Hükümetin, gazı kullanımını savunmak için “polise saldıran ve yasadışı gösteri yapan grubun dağıtılması için orantılı” şeklindeki tezini reddeden mahkeme, Türkiye’den mevuzatını gözden geçirmesini istedi. Sonuçta AİHM, “işkence ve kötü muamele yasağının” ihlal edildiğini kaydederek, Türkiye’yi Yaşa’ya 15 bin Avro, masraflar için 5 bin Avro ödemeye mahkum etti.

Bu arada, AİHM kararından iki ay önce, Danıştay 10. İdare Mahkemesi’nde görülen, iç hukuktaki son davanın da sonuçlandığı ortaya çıktı. Diyarbakır 2. İdare Mahkemesi’nin tazminat istemini reddeden kararına ilişkin itirazı değerlendiren 10. Daire, AİHM’in aksine polisi haklı buldu. 10. Daire’nin 14 Mayıs 2013’te verdiği kararında, “Yaşa’nın güvenlik güçlerine, kamu kurum ve kuruluşlara, yerlerine, resmi ve sivil araçlara yönelik yapılan, taşlı, sopalı ve molotoflu saldırıya katıldığı” savunuldu. Yaşa’nın “İçinde bulunduğu göstericilerin eylemiyle gerçekleşen yasadışı olaylar sonucu, kendi kusuruyla yaralandığı” iddia edilerek, yerel mahkemenin kararı onandı.


  http://www.radikal.com.tr/114802111480211

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "kendi kusuru" - keryil

  devletimizin yeni sacmalama araclarindan biri bu "kendi kusuru" bahanesi. temelde bir grup insan suc isledi, biz de oradaki herkese mudahale ettik, arada birileri olup yaralanirsa suc isleyenlerin kabahatidir diye bir sey. sorunlari saymakla bitmez. bir, suc isleyenlere mudahale edilir, suc isleyenlerin DE oldugu gruba degil, suc sahsidir. iki, her yasadisi eylem ayni sekilde mudahale gerektirmez, orantili mudahale islev gorebilecek en zayif mudahale demektir. uc, yasadisi eyleme mudahale hakki, o mudahalenin keyfi ve sinirsiz olmasini saglamaz. bir kere mudahale etmeye basladiktan sonra ben insanlarin gozunu cikarip kafalarina kapsul atarim kimse hesabini sormaz demek devlet sponsorlu kabadayiliktir. dort, devlet bir eyleme katilanlarin ve cevrenin guvenligini saglamak icin eylemleri izne baglar, ideolojik kontrol icin degil (kagit uzerinde tabi). eger devlet izinsiz eylem yapiliyor diye eyleme katilanlara ve cevreye zarar veriyorsa orantisini gectim bu hukuki bile degildir. bes, diyarbakir'daki mahkemenin ve danistay'in karari su anlama geliyor: suca hic bulasmasaniz da (ki mahkeme eylemciyi beraat ettirerek bunu evvelden sabitlemis zaten) suca bulasanlarin arasinda bulunursaniz, devletin sizinle onlari ayirt etmek gibi bir sorumlulugu bulunmamaktadir. sizin vatandas olarak sorumlulugunuz, kolluk kuvvetlerinin mudahale ettigi yerlerde bulunmamaktir. eger bulunup da olur/yaralanirsaniz, emniyet mesuliyet kabul etmez. bu ne demek biliyor musunuz? prensipte bu, bir eylemde yaninizda biri silah cekse polis "guvenlik" adina tum eylemcileri tarayabilir, herkesi oldurebilir, ustune bir de sucsuz bulunur demek. ee, silahli adamin yaninda ne isin vardi derler soran olursa. bakkala gidiyor olsan bile o adamin silahli oldugunu bilip uzak duracaksin, vatandaslik bilinci. bir tek polisler muaf bundan, onlarin yetkisi var sorumlulugu yok.